Президент Сполучених Штатів Трамп 18 березня телефоном обговорив з очільником РФ Путіним війну Росії проти України. Домовились про зупинку атак на енергетику (хоча вночі того ж дня росіяни вчергове обстріляли цивільну інфраструктуру декількох міст України). А от повне припинення бойових дій на 30 діб Путін відкинув та висунув свої вимоги. Що про це пишуть у світі — в огляді ЗМІ від Суспільного.
Британське BBC зробило висновок що Путін сказав американському лідеру достатньо, аби той міг стверджувати, що досягнув прогресу на шляху до миру — і водночас не створювалося б враження, що Кремль розігрує Трампа. Реально ж перемир’я відтерміновується, а РФ висуває вимоги: припинити постачання зброї та розвідданих Києву.
"Для українців єдина крихта надії полягає в тому, що США ще не погодилися ні на що з цього. Київ також може говорити про цей дзвінок як про ще один доказ того, що Росія не зацікавлена в припиненні війни", — ідеться в статті.
Оглядач New York Times Томас Фрідман висловив сумніви про точність перекладу: "Коли перекладач каже Трампу, що Путін сказав, буцімто готовий зробити все заради "миру", я майже впевнений, що насправді Путін говорив, що готовий зробити все заради "шматка" України. Знаєте ці омофониСлова, які мають однакове звучання, але різні значення можуть спричинити багато неприємностей, якщо ви не слухаєте уважно. Або якщо чуєте тільки те, що хочете".
Фрідман також припустив, що якщо Трамп "здасть" Україну Москві, він зрадить основну цінність 250-річної зовнішньої політики США — захист свободи від тиранії.
Оглядач The Washington Post Девід Іґнатіус вважає, що Путін сподівається виграти в переговорах те, що йому не вдалося на полі бою. Іґнатіус порівняв заяви Кремля і Білого дому після дзвінка і помітив, що Трамп оптимістичний, а Путін обережний та не поступається умовами до перемир’я.
У прагненні встановити мир, Трамп стикається з дилемою: Штати можуть прийняти вимоги Путіна і спробувати переконати в поступках Україну, але це розлютило б Британію та Францію, історично двох найближчих союзників Америки, пише видання.
Італійська La Stampa пригадала, як за часів Холодної війни Вашингтон і Москва обмінювалися закодованими письмовими повідомленнями. Адже вважалося, що пряма телефонна розмова лідерів може призвести до небезпечних непорозумінь. Але Трамп інший, він "обожнює телефон". Як припускають автори La Stampa, телефонні дзвінки ідеально відповідають уявленням Трампа про дипломатію: жодних посередників, представників "глибинної держави", яким він не довіряє. Натомість Трамп вдається до методів блефу, провокацій, погроз тощо.
Кореспонденти також помітили, що для Путіна перемовини — спроба тягнути час: що більше часу до перемир'я, тим більше російське військо просувається в Україні.
Журналіст міжнародного відділу Rzeczpospolita Єджей Білецький вважає, що Трамп готовий на широкі поступки Кремлю стосовно України. Оглядач помітив нюанс у заяві прессекретарки Білого дому Керолайн Левітт після телефонної розмови лідерів. Там є таке речення: "Обидва лідери розділили думку, що Іран ніколи не повинен бути в змозі знищити Ізраїль". Це речення Білецький назвав найважливішим з усього допису Левітт. Він потрактував його так, що за поступки щодо України Трамп узяв з Путіна зобов'язання, що Росія не передаватиме Ірану ядерні технології.
Єджей нагадує, що з початку російського вторгнення РФ в Україну зміцніла військова співпраця між Тегераном і Москвою. Іран надає Росії дрони, які вона запускає по Україні, а натомість, імовірно, розраховує на російські ядерні технології. І такого розвитку подій бояться як Ізраїль, так і Штати та інші їхні союзники на Близькому Сході.
Іспанська El País звернула увагу, що позиція Трампа щодо війни РФ проти України посилює оборонну співпрацю Великої Британії та ЄС, а Лондон має стати лідером у цій сфері.
"У Європі відбулася кардинальна зміна світогляду після очевидного зближення США з Росією. Переконання в тому, що європейські країни повинні бути більш автономними і брати на себе більше відповідальності за власну оборону, вже закріпилося в достатній кількості столиць, щоб стати незворотним", — сказав El País Муджтаба Рахман, директор з питань Європи в Eurasia Group, міжнародній консалтинговій компанії з політичних ризиків.
Автор колонки Bloomberg Марк Чампіон переконаний, що результати телефонної розмови Путіна та Трампа стали перемогою російського керівника. Лідер Кремля відхилив 30-денне припинення вогню і не отримав за це негативних наслідків.
"З погляду Путіна, він увійшов у діалог між США і Росією про те, як розділити Європу на сфери безпеки, чого він завжди прагнув", пише Чампіон.
Для Трампа ж, на його думку, першочерговою метою є не тривалий мир для України чи стабільність у Європі. Глава США розглядає припинення війни лише як змогу для перезавантаження відносин із Росією.
Німецький Handelsblatt опублікував колонку журналістки з питань Східної Європи Марейке Мюллер. Авторка не вірить, що Путін виконає свої обіцянки й справді дотримуватиметься режиму припинення вогню, якщо про це врешті домовляться. Після дзвінка Путіну Вашингтон повинен показати, що здатен триматися жорсткої позиції до Росії, додає Мюллер. Якщо Трамп не відреагує на можливе порушення обмеженого перемир'я, а також припинить військову підтримку Києву, яку щойно поновив, Москва не стане його поважати й він не зможе бути ефективним посередником у перемовинах між Україною та Росією.