Перейти до основного змісту
Стефанішина заявила, що переговори щодо угоди про корисні копалини зі США закриті, Київ очікує дату підписання

Стефанішина заявила, що переговори щодо угоди про корисні копалини зі США закриті, Київ очікує дату підписання

Ольга Стефанішина
Ольга Стефанішина під час Національного молитовного сніданку, в Києві, 29 червня 2024 року. УНІАН/Віктор Ковальчук

Міністерка юстиції Ольга Стефанішина заявила, що Україна та Сполучені Штати завершили переговори щодо угоди про рідкісноземельні метали та інші корисні копалини. Тепер, за її словами, сторони очікують на дату підписання документа.

Про це вона сказала журналістам на полях Саміту експортерів Forbes в Києві, передає "Інтерфакс-Україна".

"Угода готова, по тексту не ведуться зміни. Переговори закриті. Американська сторона не визначилась з тим, коли, в яких умовах вони хочуть її підписати на даному етапі. Україна готова до підписання будь-коли", – пояснила Стефанішина.

5 березня речниця Білого дому Керолайн Левітт заявила, що переговори США та України щодо корисних копалин відбуваються — "поки ми розмовляємо".

3 березня президент США Дональд Трамп заявив, що не вважає угоду про рідкісноземельні метали та корисні копалини "мертвою", яку вони із Зеленським мали підписати під час зустрічі у Вашингтоні 28 лютого.

4 березня президент Володимир Зеленський заявив, що Київ готовий "швидко працювати", аби закінчити війну РФ проти України. Для цього він запропонував звільнення полонених, перемир’я в небі та заборону на обстріл цивільної інфраструктури, й підтвердив готовність працювати під "сильним лідерством" Трампа.

Що відомо про рідкісноземельні метали в Україні та угоду між США та Україною

12 лютого Зеленський повідомив, що міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до українських корисних копалин на 500 млрд доларів в обмін на допомогу Вашингтона. Президент тоді зазначив, що українська сторона хоче вивчити деталі документа якнайшвидше.

14 лютого стало відомо, що Україна доопрацювала драфт меморандуму щодо партнерства і передала його американській стороні.

15 лютого на полях Мюнхенської конференції безпеки Зеленський заявив, що не дав підписати зі США угоду про рідкісноземельні метали, бо вона не готова для захисту українських інтересів.

22 лютого NV із посиланням на п'ятьох посадовців, які працюють над документом, повідомило, що нова редакція угоди України та США про рідкісноземельні копалини жорсткіша за попередню та передбачає 100% власності в американців. Також американська сторона вважає цю угоду суто комерційною і виносить обговорення питань гарантій безпеки за межі цієї домовленості.

24 лютого віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції — міністерка юстиції Ольга Стефанішина повідомила, що наразі українська та американська команди перебувають на завершальній стадії переговорів щодо угоди про видобуток корисних копалин.

26 лютого Зеленський підтвердив, що угода між США та Україною про корисні копалини погоджена. 28 лютого те саме підтвердив міністр фінансів США Скотт Бессент.

28 лютого під час зустрічі у Білому домі президенти України та США мали підписати угоду про корисні копалини, але між ними сталася суперечка. Серед іншого Трамп заявив, що або Київ підписує угоду з Вашингтоном про рідкісноземельні копалини, або "ви будете воювати самі". Після цього Зеленський достроково залишив Білій дім. Сам президент США у соцмережі Truth Social опублікував пост, де заявив, що глава України може повернутися, коли буде "готовий до миру".

Як повідомили ЗМІ, Київ та Вашингтон не підписали угоду про корисні копалини. Після зустрічі із Трампом Зеленський заявив, що Україні потрібен справедливий і міцний мир.

Більше про цю угоду читайте в матеріалі Суспільного.

Топ дня
Вибір редакції
На початок