За століття зима на Дніпропетровщині покоротшала на місяць. Експерт – про зміни клімату в регіоні

За століття зима на Дніпропетровщині покоротшала на місяць. Експерт – про зміни клімату в регіоні

За століття зима на Дніпропетровщині покоротшала на місяць. Експерт – про зміни клімату в регіоні undefined

Зима на Дніпропетровщині за століття стала коротшою на місяць. Про це в ефірі інформаційної години «Сьогодні. Головне» на Суспільному Дніпро розповів начальник Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології Василь Гринчак.

За його словами, тенденція останніх років – до збільшення температур – відбувається за рахунок теплої зими, короткої весни, спекотного й тривалого літа та довгої теплої осені.

В останні 20 років зафіксували 16 випадків, коли середньомісячні температури грудня, січня, лютого і навіть березня, квітня перевищували норму від 1 до 3 градусів.

Яка зима була найтеплішою, а яка – найхолоднішою

«Середньорічна температура кожен рік стає вище норми на 1-3 °С як за рахунок зимового потепління, так і надто спекотного літа. Даний процес спостерігається з 1997 року. Найтеплішою за останні 5 років була зима 2015 і 2016 років. А найдовший і найхолодніший зимовий період за останні 30 років був у 1997-1998 роках», – розповів фахівець

Він зазначив, що, згідно з аналізом кліматичних змін на Дніпропетровщині, при порівнянні періодів з 1886 по 1937 роки та 1961 по 2015 змінилася температура саме зимових місяців – зима стала коротшою й теплішою.

«Підвищення середньорічної температури на 0,1 градуса – це плюс один день до теплого періоду. Тобто якщо ми говоримо про підвищення середньорічної температури на три градуси, тобто це на 30 днів (місяць) збільшився теплий період», – зазначив Гринчак.

За сто років зима на Дніпропетровщині покоротшала на місяць. Експерт – про зміни клімату в регіоні

Весна коротшає, літо й осінь довшають

За словами завідувачки відділу прикладної метеорології та кліматології Українського науково-дослідного гідрометеоінституту ДСНС України та НАН України Віри Балабух, кліматичні зміни були й раніше. Але зараз цей процес пришвидшився.

«Тобто ті зміни, які раніше відбувалися протягом півтори тисячі років, зараз відбуваються за життя одного покоління. І в цьому полягає дуже велика проблема», – сказала вона.

За століття зима на Дніпропетровщині покоротшала на місяць. Експерт – про зміни клімату в регіоніУніан

Весна (ілюстраційне фото)

Начальник Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології Василь Гринчак каже, що ці зміни впливають і на тривалість інших сезонів року.

«Весна була в нас найкоротшим періодом року. А якщо брати останні 5 років, то вона стала ще коротшою. Літо стає довшим, і осінь теж стає тривалішою і теплішою. Якщо брати найдовше літо за останні декілька років – це літо 2012 року. Тоді літо почалося в 20-тих числах квітня і закінчилось 6 жовтня», – зазначив він.

Опадів більшає, але...

Василь Гринчак розповів, що клімат став більш посушливим, хоча кількість опадів зросла. Так, з 1886 по 1937 роки норма опадів становила 477 мм, а в період з 1961 по 2015 – вже 914 мм. Тобто кількість опадів за рік збільшилася, але змінилась їхня структура.

«Якщо раніше, в довоєнні роки, при низьких температурах повітря випадав сніг, то зараз – це мокрий сніг, дощ. В нас часті відлиги взимку», – сказав фахівець.

За століття зима на Дніпропетровщині покоротшала на місяць. Експерт – про зміни клімату в регіоніpexels.com

Дощ (ілюстраційне фото)

За словами Василя Гринчака, найважливішою є кількість опадів влітку – це впливає на врожай, і взимку – для наповнення річок. Літніх опадів особливо недостатньо, каже він.

«Спостерігається тенденція до випадання місячної кількості опадів за декілька днів, а потім тривалі періоди засухи. Наприклад, у 2015 році посуха тривала 77 днів і набула характеру небезпечного стихійного явища», – зауважив метеоролог.

Аномальні й небезпечні явища погоди

За словами начальника метеоцентру, небезпечні явища погоди, в тому числі і гради, стали частішими. Різкішими й більш непередбачуваними стали зміни погоди.

«Сніг у квітні – це аномалія (у 1989 та 2017 роках). Такі явища відбуваються раз на 17-20 років. Звичайно, це явище небезпечне. Воно відбувається при зміні синоптичних процесів. Це пов’язано з глобальним потеплінням, відповідно, змінами погодних умов і переформатуванням процесів, які й визначають погодні умови, зокрема, і клімат в цілому», – розповів експерт.

Що відомо

У метеорології вважається, що зима наступає тоді, коли середньодобова температура стійко переходить через нуль у бік зниження; у бік збільшення – це весна. А стійкий перехід через +15 °С – це літо, зменшення температури у +15 °С – осінь.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди