З 16 січня в Україні набули чинності норми статті 30 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Відповідно до нього, усі заклади, незалежно від форми власності, зобов'язані обслуговувати споживачів державною мовою.
Суспільне розпитало українців, якою мовою вони бажають, щоб з ними спілкувалися у закладах.
"Ми живемо в якій країні - в українській. Жили б в Англії - спілкувалися якою мовою - англійською", - каже киянин Ігор.
Такої ж думки дотримується і киянка Катерина Блоховська: "Ми живемо в Україні, тому потрібно, щоб до нас зверталися українською".
Кого стосується закон
Зокрема, мовні новації стосуються сфери торгівлі, а саме: підприємств, установ та організацій усіх форм власності; фізичних осіб-підприємців; суб'єктів господарювання, які обслуговують споживачів (у тому числі інтернет-магазини).
Також нових правил мають дотримуватися заклади освіти (у тому числі гуртки та секції), надавачі медичних, соціальних, юридичних, транспортних та інших послуг.
Читайте також: Обов'язкова українська у сфері обслуговування: кого стосуватимуться нововведення та як поскаржитися
Українською мовою має подаватися інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо.
Куди скаржитися
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь у разі відмови представника закладу спілкуватися українською радить відвідувачам спробувати владнати ситуацію на місці або звернутись до керівництва закладу чи зателефонувати на "гарячу лінію" установи.
Якщо ж це не спрацювало, потрібно писати скаргу на адресу Уповноваженого із захисту державної мови. Її можна або оформити письмово на поштову скриньку, або заповнити електронну форму на сайті mova-ombudsman.gov.ua. У заяві слід вказати свої ініціали, висловити суть проблеми, залишити свої координати та за можливості додати аудіо, відео чи фото як доказ порушення.
Відповідно до ст. 57 вказаного Закону, за порушення мовних вимог Уповноважений або його представник складає акт та оголошує попередження з вимогою усунути недоліки у роботі протягом 30 днів від дати складання акту. У разі повторного порушення суб'єкти господарювання можуть отримати штраф у розмірі від 5100 до 6800 гривень.
Читайте також: Всі послуги – українською: в країні запрацювали нові правила обслуговування