У Рівному руйнується одна з найстаріших будівель. Як реагує влада

У Рівному руйнується одна з найстаріших будівель. Як реагує влада

Ексклюзивно
У Рівному руйнується одна з найстаріших будівель. Як реагує влада Суспільне Рівне

Єдина вціліла споруда палацово-паркової садиби Любомирських у Рівному стоїть пусткою – вікна забиті фанерою, дах пошкоджений. За версією краєзнавців, приміщенню на розі вулиць 16 ЛипняДрагоманова дві сотні років. Але для визначення точного віку будівлі мають провести судову експертизу. Адже через суд орендар ТОВ "Русана Плюс" намагається вилучити цей об'єкт із переліку культурної спадщини, до якого його рік тому вніс голова облдержадміністрації.

За долею будинку на розі вулиць 16 Липня й Драгоманова упродовж останніх трьох років стежить історик й журналіст Олексій Бухало. Цю будівлю, каже, вперше фіксують на карті 1797 року, а датують її серединою 18-го століття.

У Рівному руйнується одна з найстаріших будівель. Як реагує владакнига Петра Ричкова

Монографія рівненського вченого архітектора, доктора архітектури, професора Петра Ричкова “Архітектор Ян Якуб Бургіньйон. Творча спадщина”.

"Як думають багато дослідників, ймовірно, це приміщення було створене для охоронців цього всього комплексу. Є спогади, що у 18 столітті тут багато приїжджало відомих людей і про те, що це була одна із найкрутіших резиденцій у Східній Європі.

"Є три документи, які чітко вказують на те, що приміщення у 19-му столітті існувало. Мінімум про що ми можемо говорити, йому 200 років. З комплексу 18-го століття оце одне єдине приміщення", – коментує історик, журналіст Олексій Бухало.

У Рівному руйнується одна з найстаріших будівель. Як реагує владаСуспільне Рівне

Приміщення належить до комунальної власності. Його із 1992-го року орендує товариство "Русана Плюс", яке отримало дозвіл на проведення невід'ємних поліпшень, тобто ремонту фасаду, покрівлі та внутрішні роботи.

У Рівному руйнується одна з найстаріших будівель. Як реагує владаСуспільне Рівне

Втім, у грудні 2019 року голова облдержадміністрації Віталій Коваль видав розпорядження про внесення будівлі до переліку об’єктів культурної спадщини.

Після того, як цей будинок набуде статусу пам’ятки місцевого значення, з орендарем буде укладений охоронний договір, який і врегулює, що можна, а чого не можна робити із будинком.

У Рівному руйнується одна з найстаріших будівель. Як реагує владаСуспільне Рівне

"Проведення робіт, коли це пам'ятка культурної спадщини, воно дещо відрізняється від таких робіт і там треба дозвіл відповідно управління культури ОДА", – пояснює начальниця управління комунальної власності Рівного Наталія Поліщук.

У Рівному руйнується одна з найстаріших будівель. Як реагує владаСуспільне Рівне

Наприкінці 2019-го року орендар будівлі ТОВ "Русана Плюс" подав в суд, аби скасувати розпорядження Рівненської облдержадміністрації про взяття на облік об`єкта культурної спадщини. Рівненський окружний адмінсуд за клопотанням орендаря призначив експертизу, аби з'ясувати вік будівлі. Інформації з нових засідань, де б розглядали результати експертизи, у реєстрі судових рішень немає.

"Що таке об'єкт культурної спадщини? Він має той же самий статус, що і пам'ятка, навіть якщо він не занесений до реєстру. Тому що дуже багато таких понять плутають, що не занесено до реєстру – воно вже не пам'ятка. Це не так! Так само із цим об'єктом на 16 Липня, 59", – коментує начальник відділу охорони культурної спадщини ОДА Юрій Калітинський.

Всі документи, продовжує, направили в Міністерство культури для включення його як об'єкту культурної спадщини. Але він має статус такий же, що й пам'ятка.

"Але там є одна преамбула: протягом трьох років з прийняття відповідного розпорядження відповідний орган, який направляє ці всі документи, повинен надіслати Мінкультури: облікову документацію, паспорт, охоронні договори. Якщо такі документи не виготовляються і не направляються, об'єкт автоматично втрачає свій статус. Тобто у нас є ще три роки", – пояснює пан Калітинський.

У Рівному руйнується одна з найстаріших будівель. Як реагує владаСуспільне Рівне

Про необхідність збереження майже 200-літнього об'єкта краєзнавці, історики та архітектори говорять останні декілька років. Серед ідей – створення музею фотографії: таку петицію наприкінці 2019 року до міськради подав фотограф Олександр Харват і отримав від тодішнього міського голови відмову. Поки ж приміщення пустує.

У Рівному руйнується одна з найстаріших будівель. Як реагує владаскрін з відео Олексія Бухала

вигляд будівлі у липні 2020-го

"Громадськість почала звертати увагу на те, що приміщення залишили, що воно почало руйнуватися. Складалося враження, що його хтось хоче навмисне занедбати. Якщо ми говоримо зараз про пам'ятку, він не зможе його перебудувати й змінити його зовнішній вигляд", – каже історик, журналіст Олексій Бухало.

За інформацією журналістів Суспільного, станом на травень 2018-го ТОВ "Русана Плюс" сплачувало за оренду приміщення 3,5 тисячі гривень щомісяця.

"Поки що місту вигідно, щоб за дану будівлю платили. Навіть якщо її продавати або що, то рада може продати з певним цільовим призначенням. Поки до цього питання ще не дійшло. Буде рішення суду якесь, скаже нам, чи є тут пам'ятка чи немає пам'ятки, а тоді вже будемо рухатися далі. Відносно побоювань, що виросте якась багатоповерхівка в мене особисто немає через те, що орендар запевняє, що вони теж там не планують", – каже Наталія Поліщук.

Поки тривають суди, будь-які дії щодо будівлі на 16 Липня,59 призупинені. Це стосується як виготовлення паспорту пам'ятки, так і ремонтних робіт, стверджують в міськраді та облдержадміністрації.

У Рівному руйнується одна з найстаріших будівель. Як реагує владаСуспільне Рівне

Чому орендар хоче скасувати у суді рішення про надання статусу об'єкта культурної спадщини, чому це приміщення пустує останні декілька років та як використовуватимуть його у майбутньому. Ці та інші питання журналісти Суспільного намагалися поставити представнику ТОВ "Русана Плюс" Івану Крутню під час підготовки матеріалу, але він на дзвінки не відповідав. Не вдавалося дізнатися позицію товариства і раніше, при підготовці попередніх матеріалів.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди