Перейти до основного змісту
Бразилія висунула звинувачення проти експрезидента Болсонару у спробі держперевороту

Бразилія висунула звинувачення проти експрезидента Болсонару у спробі держперевороту

Жаїр Болсонару
Колишній президент Бразилії Жаїр Болсонару. Колишній президент Бразилії Жаїр Болсонару, фото: AP

Генеральна прокуратура Бразилії подала офіційне звинувачення проти колишнього президента країни Жаїра Болсонару через його ймовірну причетність до змови з метою здійснення державного перевороту проти чинного глави держави Луїса Інасіу Лули да Сілви після поразки на виборах 2022 року.

Про це повідомили офіційні джерела, пише агентство EFE.

Згідно з поданими документами, Болсонару очолював змову. Також є ще 33 обвинувачених, серед яких військові високого рангу та колишні міністри його уряду.

Генеральна прокуратура вказує, що всі 34 людини звинувачуються у спробі насильницької ліквідації демократичного ладу, збройній змові з метою скоєння злочину та державному перевороті.

Тепер Верховний суд країни має вирішити, чи приймати скаргу від генерального прокурора Паулу Гонета і чи починати судовий процес проти Болсонару та інших обвинувачених.

У своїй заяві Гонет наголосив, що Болсонару та його колишній міністр оборони Вальтер Брага Нетто були "лідерами" цієї змови.

"Обидва прийняли, заохочували та здійснювали дії, які, відповідно до кримінального законодавства, є злочином проти існування та незалежності державних інституцій та демократичного правопорядку", – йдеться в обвинувальному акті.

Звинувачення базується на масштабному розслідуванні Федеральної поліції Бразилії, яке підтвердило, що змовники прагнули залишити Болсонару при владі та перешкодити інавгурації Лули, яка відбулася 1 січня 2023 року.

За даними поліції, у змові брали участь Болсонару та зокрема генерал у відставці та колишній міністр оборони Брага Нетто, який також був його кандидатом у віцепрезиденти на виборах 2022 року.

Під час слідчих дій поліція знайшла проєкти указів про запровадження надзвичайного стану, анулювання результатів виборів 2022 року та втручання в роботу Вищого виборчого суду.

За свідченнями кількох осіб, Болсонару особисто переглядав і редагував документи, які могли стати основою для перевороту. Також він нібито знав про план радикальних військових убити Лулу та інших високопосадовців шляхом отруєння, хоча цей план так і не був реалізований.

Останньою спробою перевороту стала атака 8 січня 2023 року, коли тисячі прихильників Болсонару увірвалися в будівлі уряду, парламенту та Верховного суду в надії спровокувати втручання військових.

Як пише видання, окрім звинувачення в організації перевороту, Болсонару фігурує ще в кількох кримінальних справах:

  • незаконне привласнення дорогоцінностей, які мали бути передані державі
  • фальсифікація COVID-сертифікатів
  • позбавлення політичних прав до 2030 року за дезінформацію та підрив демократичних інститутів

Попри це, колишній президент заявляє, що є жертвою політичного переслідування та сподівається, що Конгрес, де більшість становлять консерватори, допоможе йому відновити політичну кар’єру.

У вівторок Болсонару зустрівся з групою сенаторів, щоб обговорити можливу амністію для осіб, які брали участь у подіях 8 січня 2023 року. На запитання журналістів про звинувачення Генпрокуратури він відповів: "Я не маю жодних хвилювань через ці звинувачення. Нуль".

Топ дня
Вибір редакції
На початок