Мобільний застосунок сервісу створення та перегляду коротких відео TikTok знову доступний у магазинах додатків Apple та Google у США, оскільки президент Дональд Трамп відклав заборону на китайську соціальну мережу та запевнив техногігантів, що вони не будуть оштрафовані за її розповсюдження.
Про це пише Reuters.
Популярний додаток для коротких відео, який використовує майже половина американців, був тимчасово видалений із магазинів Apple і Google минулого місяця перед тим, як 19 січня набув чинності закон, що вимагав від його китайського власника ByteDance або продати платформу, або зіткнутися із забороною в США.
Наступного дня після набуття законом чинності Трамп підписав указ, що відклав реалізацію заборони на 75 днів, дозволивши TikTok тимчасово продовжити роботу в країні.
Хоча TikTok відновив роботу після гарантій Трампа, Google та Apple не поспішали повертати додаток у свої магазини в США.
Ймовірно, Google і Apple чекали офіційного підтвердження, що їх не буде притягнуто до відповідальності за розміщення та підтримку TikTok у США.
Зрештою, TikTok знову з’явився в магазинах додатків у четвер, і нові користувачі змогли завантажити його на свої пристрої.
За словами Sensor Tower, TikTok був другим за популярністю завантажуваним додатком у США у 2024 році, маючи понад 52 мільйони завантажень. 52% з них припадало на Apple App Store, а 48% – на Google Play.
Коли та чому TikTok вирішили заборонити в США
Законопроєкт, який вимагав від ByteDance протягом девʼяти місяців продати TikTok американському власнику, інакше мережу заборонять у США, президент Джо Байден підписав 24 квітня 2024 року. Міністерство юстиції країни визначило, що TikTok становить загрозу "величезної глибини та масштабу" національній безпеці. Мовляв, завдяки цьому застосунку Китай поширює пропаганду, а також використовує спеціальне програмне забезпечення, яке стимулює дітей проводити якнайбільше часу на платформі.
Ще одна вагома причина заборони — уряд КНР нібито може отримати дані користувачів TikTok. Згідно з законодавством Китаю, місцеві компанії мають співпрацювати з державною розвідкою. Шоу Цзі Чу, гендиректор китайської ByteDance, що володіє TikTok, раніше обіцяв, що дані американських користувачів соцмережі будуть недосяжними для Китаю і зберігатимуться на серверах, якими керує сторонній підрядник — компанія Oracle Corp.
Термін, до якого ByteDance має продати TikTok, завершився 19 січня 2025 року. На думку компанії закон, що вимагає її це зробити, порушує принципи захисту свободи слова відповідно до Першої поправки до Конституції США. У грудні 2024-го ByteDance звернулася до Верховного суду Сполучених Штатів з проханням призупинити дію закону. Але 17 січня суд таки підтримав закон.
Як писав Bloomberg, китайська влада розглядає можливість продажу американського підрозділу TikTok Ілону Маску, якщо заборони в США не вдасться уникнути (Компанія ByteDance відмовилася це коментувати).
18 січня менш ніж за дві години до того, як заборона набула чинності TikTok припинив роботу у США. Програма також зникла з App Store від Apple та видає помилку під час завантаження у Google Play. Однак Трамп заявив, що після інавгурації накаже відтермінувати блокування китайської платформи TikTok. Через 12 годин після заборони та через кілька годин кілька годин після заяви Трампа, додаток почав відновлювати роботу у США..