Європейський парламент у четвер, 13 лютого, ухвалив резолюцію “Про погіршення політичної ситуації у Грузії”. У ній євродепутати розширили список осіб, щодо яких вони закликають запровадити європейські санкції, а Саломе Зурабішвілі визнають легітимною президенткою країни. У керівній партії країни "Грузинська мрія" відреагували на це, й заявили, що не "сприймають Європарламент серйозно".
Про ухвалену резолюцію повідомила пресслужба Європарламенту.
Резолюцію підтримали 400 депутатів Європарламенту, проти проголосували 63 депутати. 81 євродепутат утримався під час голосування.
“Європарламент відмовляється визнавати самопроголошену владу правлячої партії “Грузинська мрія” після сфальсифікованих парламентських виборів 26 жовтня 2024 року, включаючи новопризначеного президента Міхеіла Кавелашвілі, і закликає міжнародну спільноту приєднатися до бойкоту правлячої еліти Грузії”, — йдеться у документі.
Зазначається, що депутати Європарламенту продовжують визнавати Саломе Зурабішвілі легітимним президентом Грузії та закликають президента Європейської ради Антоніу Кошту запросити її представляти країну на майбутніх засіданнях Європейської Ради та Європейського політичного співтовариства.
Також євродепутати хочуть, щоб Рада та країни-члени ЄС наклали персональні санкції на посадовців і політичних лідерів Грузії, відповідальних за “відступ від демократії, фальсифікації виборів, порушення прав людини та переслідування політичних опонентів і активістів”.
Санкції пропонується застосувати щодо олігарха Бідзіни Іванішвілі, прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе, спікера парламенту Шалви Папуашвілі, а також суддів, які виносять політично мотивовані вироки, і представників ЗМІ, які поширюють дезінформацію.
Резолюція також повторює, що єдиним вирішенням поточної кризи в Грузії є проведення нових парламентських виборів. Вони, на думку євродепутатів, мають відбутися протягом наступних кількох місяців, проводитися в покращеному виборчому середовищі та під наглядом незалежної та неупередженої виборчої адміністрації та під контролем міжнародних спостерігачів.
Як повідомляє "Эхо Кавказа", політична рада керівної партії країни "Грузинська мрія" відреагувала на резолюцію й побажала Європі "звільнитися від шкідливого впливу Deep StateГлибинна держава чи держава в державі — тип управління, що складається з потенційно таємних і несанкціонованих мереж влади, які діють незалежно від політичного керівництва держави, переслідуючи власні цілі та завдання.". Зокрема там заявили, що "стануть на бік патріотичних європейців у цій боротьбі".
У "Грузинській мрії" також вважають, що так звана "Deep State" може знищити Європейський Союз.
"На жаль, на нашу думку, сьогодні Європейський парламент абсолютно неможливо сприймати серйозно", — додали у політсилі.
Парламентські та президентські вибори у Грузії
28 листопада 2024 року прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що влада країни відмовляється від переговорів щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року. Це сталося на тлі протестів проти результатів жовтневих парламентських виборів, на яких, за офіційними даними, перемогла керівна партія "Грузинська мрія". Після відмови від переговорів про вступ до ЄС протести в Грузії спалахнули з новою силою й тривають досі.
Зурабішвілі не визнає президентські вибори, які відбулися в Грузії 14 грудня 2024 року. Тоді виборча колегія Грузії, більшість якої мала керівна партія "Грузинська мрія", обрала президентом Міхеіла Кавелашвілі.
Він отримав 224 голоси, один бюлетень визнали зіпсованим. Кавелашвілі був єдиним кандидатом. Раніше опозиція заявила, що не визнає легітимність як президентських, так і парламентських виборів, що відбулися у жовтні. Прем'єр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що чинній президентці Грузії Саломе Зурабішвілі все ж таки доведеться "піти на пенсію" після інавгурації Кавелашвілі 29 грудня.
Згідно з Конституцією, повноваження чинного президента припиняються після інавгурації нового глави держави. Однак Зурабішвілі заявила, що не має наміру складати свої повноваження. Вона вважає парламент нелегітимним, а обрання Кавелашвілі назвала "насмішкою над демократією".
29 грудня Кавелашвілі склав присягу президента. Зурабішвілі добровільно покинула президентський палац.
Раніше Європейська рада оголосила, що процес інтеграції Грузії фактично припинено через дії керівної партії "Грузинська мрія", зокрема, через ухвалення законів про "іноагентів" та обмежень прав ЛГБТ-спільноти. Крім цього ЄС не визнав результати парламентських виборів, що відбулися 26 жовтня.