Юрій Лисянський – навколосвітній мореплавець із Ніжина

Юрій Лисянський – навколосвітній мореплавець із Ніжина

Юрій Лисянський – навколосвітній мореплавець із Ніжина ФОТО: Володимир Пилипенко

Був знайомий з Джорджом Вашингтоном, здійснив навколосвітню подорож морем, відкрив острів на Гаваях. Усе це – про вихідця з Ніжина Юрія Лисянського. Як йому це вдалося – розповів Суспільному гість програми "Проста історія" на Українському радіо Чернігівській хвилі Сергій Зозуля.

Родина Лисянських, за офіційною версією, походить із українізованого польського шляхетського роду, що перейшла на військову службу до Гетьманщини – української козацької держави. Батько Юрія Лисянського – Федір – дослужився до уряду сотенного писаря Ічнянської сотні, а згодом перейшов на службу до Чернігівської духовної консисторії. Федір Лисянський став священиком і служив у церкві Іоана Богослова у Ніжині.

Юрій Лисянський – навколосвітній мореплавець із НіжинаФОТО: Володимир Пилипенко

Будинок Лисянських у Ніжині

Можливо, завдяки покровительству та сприянню Олександра Безбородька, секретаря Катерини ІІ, Юрій Лисянський вступає до Морського кадетського корпусу у Кронштадті – елітного військового навчального закладу.

Юрій Лисянський у 15 років отримав чин молодшого офіцера і був направлений на Балтику для участі у бойових діях. Згодом Лисянський служив у флоті Британської імперії (1793-1799 рр.). Під час своєї подорожі по США зустрічався із президентом Джорджом Вашинготоном.

На початку 19 століття розпочалася підготовка до першої навколосвітньої подорожі у Російській імперії. Ініціатором подорожі виступила Російсько-Американська компанія, що займалася торгівлею з Аляскою. План подорожі розробив Іван Крузенштерн, знайомий Лисянського, з яким вони одночасно навчалися у кадетському корпусі. До справи був залучений і Юрій Лисянський. Він вирушив до Англії, де купив два шлюпа для плавання.

Юрій Лисянський – навколосвітній мореплавець із НіжинаФОТО: Володимир Пилипенко

Карта навколосвітньої подорожі

Подорож розпочалася 7 серпня 1803 року, офіційним керівником експедиції був Крузенштерн, Лисянський керував шлюпом «Нева». Окрім торгівельних цілей, перед експедицією стояли ще й наукові завдання, які команда виконала: картографія частини узбережжя Камчатки, морські дослідження. Лисянському вдалося відкрити невідомий до того часу острів на Гаваях. Зараз цей острів є територією США і носить назву Лисянського.

Вже після повернення із трирічної подорожі, Лисянський упорядкував капітанські записки і за власний кошт їх видав. У Російській імперії особливого інтересу це видання не викликало (можливо тому, що вже були видані записки Крузенштерна), а от англійській переклад для Британії, який Лисянський зробив особисто, швидко розкупили.

Юрій Лисянський – навколосвітній мореплавець із НіжинаФОТО: Володимир Пилипенко

Оригінальне видання записок Лисянського

1809 року пішов у відставку. Жив і похований у Петербурзі.

Зараз у Ніжині активно відроджують пам'ять про відомого земляка. Збереглася церква, де служив батько. У будинку, де жила родина і проходили дитячі роки майбутнього мореплавця, відкрили відділ Ніжинського краєзнавчого музею – «Меморіальний музей Ю. Ф. Лисянського».

Юрій Лисянський – навколосвітній мореплавець із НіжинаФОТО: Володимир Пилипенко

Пам'ятник Юрію Лисянському в Ніжині

Також у Музеї рідкісної книги Ніжинського університету створили меморіальну кімнату Юрія Лисянського. Нещодавно перевидали записки Юрія Лисянського із сучасним науковим апаратом.

Юрій Лисянський – навколосвітній мореплавець із НіжинаФОТО: Володимир Пилипенко

Перевидання книги Лисянського

Більше про життя Лисянського слухайте у програмі "Проста історія".

Читайте також:

Найстаріший вертеп на Чернігівщині

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди