Готує кутю з медом та сухофруктами. Етнологиня Олена Щербань. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Готує кутю з медом та сухофруктами. Етнологиня Олена Щербань. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Готує кутю з медом та сухофруктами. Етнологиня Олена Щербань. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ
Суспільне Полтава

Із медом, сухофруктами та маком готує кутю етнологиня із Опішні Олена Щербань. Ця страва – основна на столі у Святвечір. Крім неї ще за традиціями має бути одинадцять пісних страв. А за столом цього вечора збирається уся родина. Своїм родинним рецептом куті напередодні Різдва етнологиня з Полтавщини поділилася із Суспільним.

Етнологиня Олена Щербань Різдво святкує з родиною. Від самого ранку наводить лад в хаті. Далі береться за святковий стіл.

Етнологиня Олена Щербань
Етнологиня Олена Щербань. Суспільне Полтава
Жінці треба приготувати вечерю. Вона має бути пісною. Там має бути 12 страв.

Головна страва у Святвечір – кутя. Олена розповідає: у кожному регіоні рецепти приготування різняться. Але традиційна – це варена пшениця.

Інгрідієнти для приготування куті
Інгрідієнти для приготування куті. Суспільне Полтава
Ми насипаємо стільки зернят, щоб вони закривали дно нашого горщика рівно до половини. Заливати треба окропом. Рідини наливається по вінця. Накривається кришкою і ставиться в таку ледь теплу піч. І потім, коли вона у нас зварилася, і ми бачимо, що вона у нас не запала, а вивершилась – це означає, що у нас буде благодатний, плідний, розкішний, щедрий рік.

Головну різдвяну страву Олена готує за рецептом мами та бабусі. Обов’язково це робить у новому горщику. Коли зварила пшеницю, далі її присмачує.

Головна присмака куті – це мед. «Не передай куті меду», – кажуть таке. Я рекомендую: «Передавайте куті меду. Мед кутю не псує». Найбільшою присмакою куті – це будуть сухофрукти, ті, які у нас з узвару. І вони мають бути варені. І по-багатому ми додаємо у кутю маку. Мак – це символ достатку, багатства, здоров’я.
Олена Щербань готує традиційну кутю
Олена Щербань готує традиційну кутю. Суспільне Полтава

Готова кутя займає місце біля дідуха – символа роду. Його господиня зробила ще у серпні. І вже, коли сходить перша зірка, родина збирається за святковим столом.

Основа – це зібрати всю родину. Хай святкує з вами вся ваша родина! Тут сенс посадити до столу, побачити кожного, поговорити з кожним, як ти прожив рік, побажати кожному прожити наступний ще краще, в достатку, в добрі, в мирі, в любові, у злагоді, в гармонії самі з собою і в нашій родині.
Кутя приготована Оленою Щербань
Кутя приготована Оленою Щербань. Суспільне Полтава

Вибір редакції

На початок