Черкаська майстриня Олена Почтарьовою разом зі своєю подругою - майстринею Оленою Афанасенко, розписують обрядове медове печиво. Саме таке супроводжувало українців в усіх релігійних святах, розповіли майстрині Суспільному.
За словами Олени Почтарьової, захоплення почалося з того, що спочатку вони просто розмальовували пряники. Цікавитись традиціями почали пізніше.
"Раніше ми малювали, як зазвичай на зиму: рукавички, чобіток, крижинка. Але потім ми зацікавилися, як же було у наших пращурів".
Зі слів Олени Почтарьової, у процесі роботи дослідили, чим ці печивки були для українців:
"Пряничок іноді був як листівка, йому можна було надати якесь значення і передати, наприклад, хлопчику який подобається. Приховати таємний зміст можна було".

Церковні малюнки, пташечки або вершники – такими, за словами майстрині Олени, були зображення на традиційних обрядових пряниках. Нині вона радить не обмежувати власну фантазію:
"Всі ми обмежені лише своєю фантазією, як лежить душа, так і буде. Іноді хочеться зробити його лише білим, а іноді – щоб він був барвистий і яскравий".
Читайте також: "Вранці малярка, а ввечері кондитерка. Черкащанка Надія Горелишева робить пряники"
За словами майстрині, секретний інгредієнт, який не дає прянику черствіти – мед:
"Через те, що тут багато меду він може зберігатися від пів року до року, якщо його зберігати не на відкритому місці. Свої пряники ми розфарбовуємо глазур’ю, це цукрова пудра і барвник".

За словами Олени Почтарьової, обрядова випічка супроводжувала усі важливі події в житті українців. З її слів, причиною є роль хліба, як основи раціону:
"Є збережені давні рецепти коржиків, це дуже красива традиція. І можливо от саме така традиція пекти, як це було колись, втратилася. Але багато хто пече ці прянички, коржики, розмальовує їх з дітками, прикрашають ялиночку, тобто – це така родинна традиція осучаснена і гарна форма дозвілля разом із дітьми".

Свої обрядові пряники Олена Почтарьова та Олена Афанасенко розмальовують разом із дітьми-гуртківцями. Вихованка гуртка Олександра Лепеленко намалювала на прянику цукровий будинок із ялинкою. За словами дівчинки, така творчість їй до вподоби.
На своєму медовому прянику 12-річна Валерія Андрощук зобразила елементи вишивки. За словами дівчинки, це її надихає:
"Зазвичай, для мене натхненням є українська вишивка, іноді картинки з інтернету, іноді фантазія, завжди по-різному".
Майстриня Олена Почтарьова розповіла, що головне під час розмальовування пряників – мати настрій та не боятися експериментувати.