Святвечір — це вечір перед Різдвом, коли українці за традицією родинами збираються на спільну вечерю. У цей день завершується сорокаденний піст, а на стіл виставляють 12 традиційних страв, кожна з яких має своє особливе значення. Суспільне зібрало найпоширеніші страви, щоб у вас не виникало питання, що можна приготувати на Святвечір.
Чому на Святий вечір має бути саме дванадцять страв
Етнографи припускають, що це може бути пов'язано з 12 місяцями, утім віряни трактують число 12 як згадку про учнів Ісуса Христа – дванадцять апостолів. Традиційно вважається, що страви мають бути пісними, утім їхні назви та складники дещо відрізняються у залежності від регіону України.
Головні страви на Святвечір
Головною різдвяною стравою вважається кутя. Інші 11 мають бути пісні: без м'яса, молока, яєць та жиру. Традиційно кутю готують з пшениці та додають до неї мед, мак, волоські горіхи та родзинки. В деяких регіонах цю страву готують з рису. У кожній родині є свій рецепт приготування.
За традицією кутю на центр столу може ставити лише господиня у глиняному полумиску або будь-якій іншій глибокій тарілці. Страва має символічний зміст, оскільки пшениця, як зерно, є символом вічності.
Крім куті, на українському різдвяному столі за традицією обов'язково має бути узвар, який символізує очищення тіла та душі. Його готують з сушених яблук, груш, чорносливу, ягід шипшини та меду.
Що готувати на Святвечір
Що можна приготувати смачного на святкову вечерю? Серед страв на столі має бути хліб або різдвяний калач — традиційний обрядовий хліб із білого борошна, випечений у формі кола із крученого й переплетеного тіста, з отвором посередині.
До столу також традиційно подають вареники за капустою та картоплею, які символізують достаток та ситність. Зручність страви в тому, що за один раз можна приготувати одразу дві з дванадцяти пісних страв. Їх можна подавати із засмаженою цибулею або з грибною підливою.
Також на стіл ставлять традиційні страви з риби у будь-якій варіації приготування: це може бути як просто оселедець, так і запечена риба з овочами.
Господині часто варять на Святвечір пісний борщ з грибами та квасолею. Страву можна подавати з пампушками з часником, що також вважатиметься ще однією стравою на різдвяному столі. За бажанням, борщ можна замінити на капусняк.
Часто до столу подають голубці з начинкою з тертої картоплі, або гречки чи рису, политі підливкою з грибами. Символічність страви полягає в тому, що голуб приносить мир та злагоду, а самі голубці готуються з капусти, яка є символом єднання родини навколо однієї основи, стабільності та сили.
Також готують на Різдво млинці, які символізують сонце. Новим Сонцем для вірян став Ісус Христос, відтоді млинці часто присутні на трапезах християн. Рецептів млинців – безліч: на воді та молоці, на кефірі та сироватці, з пшеничного, ячмінного, гречаного борошна.
Оскільки на різдвяному столі гриби та капуста є важливими символами, страв з них може бути багато. Тож традиційно господині подають тушковану капусту з грибами.
На стіл також виставляють мариновані страви: огірки, помідори та гриби.
Також можна приготувати страви з квасолі та гороху, які символізують весну.
Серед салатів до столу традиційно подається страва з відвареного буряка, натертого на тертці з великими отворами, та чорносливу. Салат заправляють товченим часником та олією.
Традиції на Святвечір
Вечеряти родина сідає лише тоді, коли на небі з’явиться перша зірка, яка є символом того, що Ісус Христос народився. Після Святвечора вночі, або вранці вся родина іде до церкви.
Також існує традиція, що під час вечері члени родини на знак миру і єдності діляться одне з одним шматочком пісного хліба.
Обов’язково має бути на столі на Святвечір: свічка, сіль та часник, який кладуть на чотири кути столу під скатертину, щоб відігнати від родини й хати злих духів.
Також коли когось із родини немає вдома, для нього ставлять тарілку та кладуть столове наряддя. Якщо у цей час в дім заходить стороння людина, його теж запрошують до столу. Гість на Святій Вечері, за віруванням, приносив щастя в дім.