Шматочки цукру, скляне намисто, горішки, пряники та яблука – всім цим раніше прикрашали різдвяну ялинку. Мода на прикраси змінювалася, про це Суспільному розповіла наукова співробітниця Чернігівського історичного музею ім. Тарновського Оксана Глухенька.
Близько сотні різдвяних прикрас з історією зберігає Чернігівський історичний музей імені Тарновського. Вони не завжди ялинкові, бо раніше в українських селах ялинок не ставили.
«Традиційно був дідух – перший обжинковий сніп, який символізував дух роду, душі предків. Він ставився на столі під іконами, на покутті – найсвятішому куті в хаті та прикрашався кольоровими стрічками», – розповідає Оксана Глухенька.

Дідух – перший обжинковий сніп, який символізував дух роду, душі предків.
Традиція ставити й прикрашати ялинку прийшла із західної Європи. В Україні закріпилась у другій половині XIX століття.
«Колись в Англії сфотографували королівську родину з ялинкою, і після того англійці почали наслідувати. І до наших осель це дійшло».
Ця традиція нерідко була під забороною. У 20-х роках ХХ століття вважалась «буржуйським пережитком» і ганьбою. Ялинка, як і Різдво, при радянській владі була під забороною. Потім вирішили не лишати дорослих і дітей свята.

Ялинкове намисто.
Зірка на верхівці ялинки спершу символізувала віфлеємську зірку. В радянський час її замінили на червону комуністичну. А от ялинкові прикраси у формі кульок з’явилися завдяки німецькій традиції прикрашати ялинку яблуками.

Ялинкова прикраса у формі надкушеного яблука – як Біблійський символ забороненого плоду.
«За легендою, у ХІХ столітті, коли був неврожай яблук, то в Саксонії відлили кульки скляні – для того, щоб замінити яблука. Іграшки були форми надкушеного яблука – як Біблійський символ забороненого плоду».
Також ялинку прикрашали солодощами, цукерками, випічкою та горішками. Штучні ж прикраси почали використовувати у ХХ столітті.
У 50-х роках іграшки робили за мотивами дитячих казок.

Ялинкові прикраси 50-х років.
«У військовий час навіть собачки-санітари були, або пістолети – воєнна тематика».
За часів Хрущова, ялинки прикрашали фігурками кукурудзи, огірків, грибів та фруктів. Також використовували скляне намисто.

Ялинкові прикраси часів Хрущова.
У повоєнний час, зазвичай прикраси для ялинки робили з дешевих матеріалів. Навіть іноді на ялинку вішали шматочки цукру, не лише цукерки, бо цукерки були у дефіциті.
Читайте також:
"Віком 50 років, 24 метри заввишки: такою буде головна різдвяна ялинка у Новгороді-Сіверському"