Перейти до основного змісту
Зупинка транзиту російського газу через Україну. Скільки втрачає РФ та які наслідки це матиме для Європи

Зупинка транзиту російського газу через Україну. Скільки втрачає РФ та які наслідки це матиме для Європи

Робітник закручує вентиль на Більче-Волицько-Угерське підземному газосховищі
Робітник закручує вентиль на Більче-Волицько-Угерське підземному газосховищі на Львівщині, 21 травня 2014 року. AP/Sergei Chuzavkov

З 1 січня Україна припинила транзит російського газу в Європу. В ЄС заявили, що підготувалися до цього. В Росії зупинку транзиту не коментували. Суспільне розповідає, як ця зупинка позначиться на Європі, та які збитки може понести РФ.

Як працював контракт з РФ

Чинний контракт із Росією Україна уклала у 2019-му. Згідно з ним, РФ мала прокачати через українську газотранспортну систему (ГТС) в Європу щонайменше 65 млрд кубометрів газу у 2020-му, та не менше ніж по 40 млрд у наступні роки, та мала оплачувати ці обсяги навіть якщо прокачаний обʼєм був би меншим. Загалом, за пʼять років цього контракту, український бюджет мав поповнитися на понад 7 млрд доларів.

Після початку повномасштабного вторгнення обсяги російського газу, який прокачували через українську ГТС, зменшилися. Наприклад, у 2023-му йшлося всього про 14,6 млрд м3. Також Росія почала платити за прокачку менше ніж передбачав контракт. Колишній гендиректор ТОВ "Оператор ГТС України" Сергій Макогон каже, в останні роки Україна щороку заробляла на російському газі близько 800 млн доларів. "З них більша частина використовується для забезпечення транзиту. Тому до бюджету доходить близько 200 мільйонів доларів", — пояснював Макогон.

Газ з Росії заходив до України через газовимірювальну станцію "Суджа", яку нині контролює українська армія. Далі він йшов трубопроводом до Молдови, Польщі, Угорщини та Словаччини. Остання тоді транзитувала частину цього газу до Австрії та Чехії.

До 1 січня 2025 року більшість країн Європи, що залежали від російського газу, який проходив через Україну, знайшли альтернативні способи забезпечити себе паливом. Проте, не всі.

Молдова і Придністровʼя

Ще у 2022 році Росія на 50% обмежила постачання газу в Молдову. Тоді Кишинів почав закуповувати енергоносій в інших країн. Ціни на газ в країні — за виключенням самопроголошеного Придністровʼя (ПМР) — виросли у сім разів, проте це врешті дозволило диверсифікувати джерела його надходження, заявляв премʼєр-міністр Молдови Дорін Речан.

У ПМР ціни на газ не виросли, бо цей регіон отримував його від Росії умовно "безкоштовно" — рахунки Москва виставляла Кишиневу.

Окрім побуту, газ у Молдові використовують і для генерації електрики. Наприклад, це відбувається на молдавській ДРЕС — тепловій станції, що може генерувати близько 2,5 ГВт потужності (це як 2,5 реактора на Хмельницькій АЕС). Станція забезпечує електрикою більшу частину країни. Вона розташована на території самопроголошеного Придністровʼя.

1 січня Молдавська ДРЕС призупинила поставку електрики до підконтрольної Кишиневу території, а саму станцію перевели з газу на вугілля. 2 січня у Придністровʼї зупинили роботу промислові підприємства, заявив міністр економічного розвитку невизнаної ПМР Сергій Оболоник. Ще раніше в регіоні почали відключати газ населенню. Також у самопроголошеній республіці споживачам вимикають опалення і гарячу воду. Виняток — лікарні та деякі інші установи.

"Придністров'я існує до того часу, поки Росія буде постачати безкоштовний газ. Відповідно весь бюджет Придністров'я, а це і соціальні обов'язки, і так далі — залежить від газу", — розповідав Суспільному Геннадій Чорба, колишній посадовець так званої ПМР.

Такої ж думки й генеральна менеджерка у сфері безпеки та стійкості DiXi Group Олена Лапенко, адже за її словами без російського газу "режим у Тирасполі очікує економічний колапс".

Ні Молдова, ні Придністровʼя не забезпечили себе достатньою кількістю альтернативного палива, яке б допомогло їм обійтись без газу, вважає директор енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимир Омельченко: "Придністровʼя могло закупити й вугілля, і мазут на свою теплову електростанцію, але цього не зробило. Молдова могла укласти контракти з європейськими компаніями. Вони, мабуть, сподівались, що транзит газу не припиниться. У листопаді міністр енергетики Молдови Віктор Парликов їздив на переговори з російським "Газпромом".

З 16 грудня 2024 року в Молдові ввели надзвичайний стан в енергетиці на 60 днів. Зокрема він передбачає закупку в прискореному режимі газу та електроенергії. Нині країна близько 60% електроенергії закуповує у Румунії. Ще 30% забезпечують місцеві ТЕЦ та ВДЕВідновлювальні джерела енергії. Частину електроенергії планують купувати в України, у нічний час, якщо її буде надлишок.

Молдова пропонувала Придністровʼю допомогу у закупівлі газу. У ПМР заявили, що Кишинів використовує енергокризу проти самопроголошеної республіки та назвали її "штучною".

Європейський Союз

Від початку повномасштабного вторгнення в ЄС почали відмовлятися від російського газу. Останніми країнами, які були залежні від нього, були Угорщина, Словаччина, Чехія та Австрія. Чехія врешті відмовилась від газу з РФ у 2023-му, Австрія — у листопаді 2024-го. Угорщина переорієнтувалася та отримує російський газ через "Турецький потік" — трубопровід, який йде по дну Чорного моря.

Не переорієнтувалася на альтернативні джерела отримання газу Словаччина. Премʼєр-міністр країни Роберт Фіцо певний час вів перемовини з Україною, щоб Київ не припиняв транзит російського газу, проте марно. Тоді зустрівся у Москві із Путіним і після почав погрожувати припинити постачання електроенергії до України, якщо транзит газу припиниться. 30 грудня Фіцо написав лист до керівництва ЄС, де розкритикував Зеленського — за його словами, Україна розірвала контракт в односторонньому порядку, без консультацій з Європою. 1 січня Фіцо заявив, що припинення транзиту російського газу матиме "різкі наслідки для всіх у Європейському Союзі, але не для Російської Федерації".

"Словаччина заробляла на транзиті російського газу, та його перепродажі в інші країни. Вони отримували близько 500-550 млн євро на рік", — говорить директор енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимир Омельченко.

У Єврокомісії кажуть, що знають чим замінити російський газ. "Постачання газу було забезпечене альтернативними маршрутами (Німеччина, Італія) та за рахунок відбору газу зі сховищ. Європейська газова інфраструктура є гнучкою і здатна приймати газ неросійського походження", — йдеться у її повідомленні.

Згідно з даними Gas Infrastructure Europe — європейською асоціацією операторів газової інфраструктури — газові запаси Словаччини заповнені на 75%, що перевищує середній сезонний показник. Запаси Угорщини становлять близько 68%. Інші країни-члени ЄС, які раніше залежали від російського трубопровідного газу, а саме Австрія та Чехія, також мають достатні обсяги сховищ.

Втрати для Росії

Росія офіційно поки не коментувала припинення транзиту газу у Європу. Загалом декілька десятиліть РФ сама поступово зменшувала кількість газу, який проходив транзитом через Україну. У 1990-х це було понад 130 млрд м³, у 2010-му — 98,6 млрд м³, у 2015-му — 67,1 млрд м³, у 2024-му — 15,4 млрд м³. І не раз шантажувала Європу, що повністю припинить транзит. Проте тільки у 2024-му, за словами Володимира Омельченка, Росія заробила на транзиті через Україну близько 6,5 млрд євро.

З 1 січня 2025-го постачання російського газу в Європу зменшилось з 67 млн м³ на добу до 45 млн м³. На думку генеральної менеджерки у сфері безпеки та стійкості DiXi Group Олени Лапенко, РФ тепер має шукати альтернативні маршрути або ринки збуту газу і потенційно зазнаватиме збитків, бо має будувати нову інфраструктуру для його прокачки.

Олександр Харченко вважає, альтернативних шляхів наростити постачання газу в ЄС у Росії фактично немає — РФ може використовувати "Турецький потік" або продавати скраплений газ через LNG-термінали, проте це становитиме 10-15% від обсягів, які йшли через Україну. За словами Харченка, у "Турецького потоку" вже немає вільних потужностей, адже він і так працює майже на максимумі можливостей, а російські LNG-станції під санкціями.

Як пише російське видання Forbes, і до зупинки транзиту газу через Україну "Газпром" у першій половині 2024 року очолив список найзбитковіших компаній Росії — за 6 місяців року він отримав збитки на 5,5 млрд доларів, а за весь минулий рік — на 6,1 млрд доларів. Окрім цього з 1 липня 2024 року в Росії підняли тарифи на газ для споживачів. За два роки він подорожчає на 20%, а з початку повномасштабного вторгнення — на 34%.

Топ дня

Вибір редакції

На початок