Перейти до основного змісту
Молдова анонсувала надзвичайний стан в енергетиці на 60 днів

Молдова анонсувала надзвичайний стан в енергетиці на 60 днів

Важливо
Парламент Молдови
Прапор Молдови над будівлею молдавського парламенту в Кишиневі. Getty Images

Парламент Молдови проголосував за запровадження національного надзвичайного стану в енергетиці з 16 грудня на 60 днів. Причиною стало очікуване припинення постачання російського газу з 1 січня.

Про це пише незалежне молдовське видання NewsMaker.

З кінця 2022 року російський "Газпром" поставив до Молдови 5,7 млн ​​кубометрів газу. Весь обсяг газу направляють у не визнане Придністров'я, де його використовують для побутових потреб та для генерації електроенергії Молдавської ДРЕСКонденсаційна електростанція, яку споживають обидва береги Дністра. За поставлений газ ніхто не розраховується.

Окрім того, лідер невизнаного Придністров'я Вадим Красносільський 9 грудня підписав указ про запровадження надзвичайного економічного стану через ризик припинення постачання в регіон російського газу.

Наприкінці 2024 року закінчується договір між Росією та Україною про транзит газу. Київ неодноразово заявляв, що не продовжить транзитного договору. Колишній міністр енергетики Молдови Віктор Парликов вів переговори в Санкт-Петербурзі з головою "Газпрому" Олексієм Міллером, але сторони не дійшли жодних домовленостей.

Між Молдовою та "Газпромом" є діючий контракт до 2026 року. Альтернативний маршрут доставки газу — трансбалканський газопровід, що пролягає через Туреччину. Проте 16 грудня – останній термін, коли "Газпром" може забронювати потужності для Молдови через трансбалканський газопровід.

У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що потенційний дефіцит електроенергії можна покрити коштом Румунії в рамках комерційних можливостей, наданих Європейською мережею системних операторів передачі електроенергії (ENTSO-E). Загальна потужність, надана Молдові та Україні, становить 2100 МВт.год, з яких для Молдови призначено лише 315 МВт.год.

Однак, як випливає з пояснювальної записки, якщо цього не вистачить, щоб покрити дефіцит, то електроенергія буде продаватися безконтрольно за вищими цінами.

У документі також наголошується, що зараз можлива більш "складна ситуація, ніж та, що була в листопаді 2022 року". Видання зазначає, що тоді Молдавська ДРЕС працювала тільки для Придністров'я, і внаслідок атаки Росії на енергетичну інфраструктуру України в Молдові на кілька годин ставався повний блекаут.

Топ дня

Вибір редакції

На початок