Шахова арбітриня боїться повертатися до Ірану, бо зняла хіджаб на чемпіонаті

Шахова арбітриня боїться повертатися до Ірану, бо зняла хіджаб на чемпіонаті

Шахова арбітриня боїться повертатися до Ірану, бо зняла хіджаб на чемпіонаті undefined

32-річна іранка Шохре Байат, яка є міжнародною арбітринею і судила чемпіонат світу з шахів серед жінок у Шанхаї, не може повернутися додому через те, що з'явилася на чемпіонаті без хіджабу.

"Я ввімкнула мобільний і побачила, що ця фотографія всюди (в іранських ЗМІ — ред.). Вони стверджують, що на мені не було хустки і що це був протест проти носіння хіджабу", — розповіла Байат BBC.

Байат вперше на світовій першості виконувала роль головної судді, і чемпіонат мав стати великою та важливою подією в її кар'єрі, яка була затьмарена обговореннями в іранських ЗМІ, де вона зображена з непокритою головою, що заборонено жінкам в її країні.

Байат каже, що тепер вона побоюється за свою безпеку. Якщо вона повернеться до Ірану, її можуть затримати за порушення ісламського дрескоду для жінок.

За її словами, під час турніру в Шанхаї вона була з покритою головою — як і завжди під час міжнародних турнірів, хоча сама вона не згодна з правилом, що змушує іранських жінок обов'язково носити хіджаб.

"У жінки повинне бути право вибору", — вважає Байат.

хіджабundefined

"Це (вимога — ред.) суперечить моїм переконанням. У людей має бути право вдягатися так, як вони хочуть, їх не повинні примушувати вдягатися певним чином. Я наслідувала ці правила, тому що я живу в Ірані. У мене не було вибору", — пояснює вона.

Зараз Шохре Байат перебуває у Владивостоці, де проходить друга частина світової першості з шахів серед жінок. Однак нцього разу жінка зіткнулася з серйозними проблемами.

Байат каже, що Іранська федерація шахів попросила її "написати що-небудь" у відповідь на бурхливе обговорення у ЗМІ її фотографій. Як зрозуміла арбітриня, від неї чекали вибачень і слів на захист іранського дрескоду, але вона відмовилася.

Після цієї відмови повертатися до родини в Іран, як вона вважає, ризиковано.

"У в'язницях Ірану багато жінок, які потрапили туди через хіджаб. Це дуже серйозна проблема. Вони можуть влаштувати з мене показовий приклад для всіх", — пояснює Байат, додаючи, що була в паніці, коли побачила, яку реакцію спричинили її фото в мережі.

Міжнародна шахова федерація не прокоментувала ситуацію, що склалася, оскільки "проступки" Шохре Байат ніяк не стосуються правил федерації. Однак англійський шахіст, гросмейстер Найджел Шорт, який зараз обіймає пост її віцепрезидента, опублікував фотографію Байат, похваливши її за відмінну роботу арбітрині на світовій першості серед жінок.

"Шохре Байат — перша жінка в Ірані, яка обійняла пост генеральної секретарки спортивної федерації. Вона єдина жінка в Азії — міжнародна арбітриня категорії A. Вона блискуче представляє свою країну", — написав Найджел Шорт у Twitter.

Байат звернулася до Іранської шахової федерації з проханням гарантувати їй безпеку при поверненні на батьківщину. Однак федерація відмовилася задовольнити її прохання. Шохре Байат вважає, що на представників федерації чиниться тиск.

Також Байат розчарована тим, що обговорення того, як вона була одягнена, затьмарює всі її професійні досягнення. Серед міжнародних арбітрів найвищого рівня лише кілька жінок, і в їх числі Шохре Байат. У країнах Азії вона єдина жінка-міжнародна арбітриня.

"Мої досягнення проігнорували. Єдине, що їх (владу Ірану — ред.) турбує — це мій хіджаб, а не моя професійна кваліфікація. Це мене дуже засмучує", — говорить арбітриня.

Як відомо:

  • У жовтні під час матчу між командами "Арабський православний клуб" та йорданською "Шабаб аль-Ордон" йорданська футболістка зачепила рукою хіджаб мусульманської спортсменки. Вона почала поправляти головний убір. У цей момент суперниці з йорданської команди оточили дівчину, аби ніхто з глядачів не міг побачити її волосся. Глядачі підтримали футболісток оплесками.
Категорії
Олімпіада-2022Ліга чемпіонівЗимовий спортБоксКомандні види спортуБаскетболДзюдоВодний спортГімнастикаВелоспортФормула-1ХокейЛегка атлетикаУсик - ДжошуаТенісЧС-2022 з футболу