Нові повноваження, бюджет та штат: на Полтавщині реорганізовують райради

Нові повноваження, бюджет та штат: на Полтавщині реорганізовують райради

Нові повноваження, бюджет та штат: на Полтавщині реорганізовують райради Суспільне Полтава

У трьох укрупнених районах Полтавщини розпочали реорганізацію районних рад. Це у Миргородському, Лубенському та Кременчуцькому. Там уже провели перші сесії, обрали голову райради та заступників, а також ухвалюють бюджети. Про це Суспільному повідомили новообрані голови районних рад. Не почали реорганізацію поки у Полтавському районі. Сесійне засідання, на якому оберуть очільника ради, планують провести 28 грудня.

Місто Миргород – центр району, площа якого збільшилась із півтори тисячі квадратних кілометрів до понад шести тисяч.

«У результаті адміністративно-територіальної реформи укрупнений район, влилися до Миргородського району ще 4 райони – Лохвицький, Гадяцький, Шишацький і Великобагачанський», − каже голова Миргородської райради Наталія Гирка.

Миргородська райрадаСуспільне Полтава

Миргородська райрада

Процес реорганізації у райраді розпочали понад місяць тому. Це означає, що в Миргородському, як і в інших районах Полтавщини, укрупнені райради лишили, а решту малих мають розформувати.

«Не пізніше завершення другої сесії новообраної районної ради починається реорганізація районних рад ліквідованих районів шляхом приєднання до районної ради, розміщеної в адміністративному центрі новоутвореного району», − повідомила керівниця полтавського офісу програми U-LEAD з Європою Ірина Балибіна.

«Уряд України ухвалив дві постанови, які стосуються вже утворення нових районів, призначення керівників районних державних адміністрацій, розмежування повноважень та передачі майна», − повідомив 18 грудня міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Новий адміністративний поділ Полтавської областіСуспільне Полтава

Новий адміністративний поділ Полтавської області

Згідно з рішенням Верховної Ради від 17 липня, на Полтавщині замість 25 районів утворюють 4 – це Полтавський, Миргородський, Кременчуцький та Лубенський.

Кожна новостворена районна рада на сесійних засіданнях має передати майно розформованих районів об’єднаним територіальним громадам. Це стосується і рухомого, й нерухомого майна. Зокрема, закладів освіти, культури, соціальної сфери тощо. Крім цього, змінитися мають і повноваження новостворених районних рад.

«Ще законодавець не визначив чітко усі повноваження, які нам делегують, ще проводять консультації. У нас повноваження є власні в райраді і делеговані. Власні – це, в основному, підготовка й проведення сесій, організація роботи постійних комісій, організація роботи президії і представницькі, місія представницька», ‒ каже Наталія Гирка.

Триває реорганізація і в укрупненому Лубенському районі. Штат райради збільшили на одного працівника – до 19-ти.

Лубенська райрадаСуспільне Полтава

Лубенська райрада

«Будемо пропонувати всім працівникам райрад, які приєднуються до Лубенської, посади, які є в апараті Лубенської райради згідно зі структурою затвердженою. Ми по кожному особисто працівнику райради, яка приєднується до Лубен, провели розмову з головою об’єднаної громади й головою райдержадміністрації щодо працевлаштування», ‒ каже голова Лубенської райради Тетяна Качаненко.

Районні бюджети на 2021 рік мають формувати теж за новими правилами.

Графіка: Як формуватимуться районні бюджети у 2021 роціСуспільне Полтава

Графіка: Як формуватимуться районні бюджети у 2021 році

Раніше гроші із держбюджету спочатку спрямовували на район, а він, своєю чергою, розподіляв їх на бюджети сільських та селищних рад. Нині ж базову дотацію держава надаватиме безпосередньо у територіальні громади, а райрада із цього ланцюжка випаде.

Наталія Гирка каже: «Тепер кожна громада сама буде вирішувати, куди ці гроші спрямовувати. Комусь на ремонт доріг, комусь на будівництво дитсадка, комусь на підтримку соціального напрямку роботи. Я вбачаю в цьому дуже великий позитив, бо громадам не нав’язується робота, а вони самостійно будуть ухвалювати рішення».

Тож райони свої бюджети будуть формувати самостійно із власних доходів. Зокрема, через сплату податків, ліцензій, грошей від здачі в оренду майна тощо.

Як формуватимуть райони свої бюджетиСуспільне Полтава

Як формуватимуть райони свої бюджети

«Це абсолютно різні бюджети. Це настільки нове! Уявіть собі, ми затвердили практично 600 тисяч, коли було 70 мільйонів, 30 мільйонів, а зараз – тисяч! Але ми сподіваємося, що прийдуть нам на районний бюджет залишки грошей на 1 січня, які утворяться в районних бюджетах. Згідно з законодавством, всі вони повинні бути перераховані на один районний бюджет Лубенської районної ради», ‒ повідомила голова Лубенської райради Тетяна Качаненко.

«Залишки грошей, у тому числі боргові зобов’язання, що утворилися на кінець бюджетного періоду на рахунках районних бюджетів ліквідованих районів, перераховуються до районного бюджету новоутвореного району, бюджету територіальної громади», ‒ повідомила керівниця полтавського офісу програми U-LEAD з Європою Ірина Балибіна.

Що відомо

  • До адміністративно-територіальної реформи в усіх областях України було 490 районів. І, відповідно, стільки ж райрад та райдержадміністрацій. Частину їхніх повноважень перебрали на себе створені територіальні громади. Тому владу на районному рівні вирішили реорганізувати до місцевих виборів восени 2020. Кількість районів зменшили до 136.
  • 25 жовтня вибори влаштували уже за новим адміністративним устроєм. Відтак голосували за депутатів до рад укрупнених районів.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди