«Можу і цілий день вишивати», – майстриня із Полтавщини Ганна Гойда

«Можу і цілий день вишивати», – майстриня із Полтавщини Ганна Гойда

«Можу і цілий день вишивати», – майстриня із Полтавщини Ганна Гойда Суспільне Полтава

Рушники, сорочки та сукні у традиційних для Полтавщини техніках створює вишивальниця із Лубен Ганна Гойда. Займається цим із дитинства, а навчилася від мами. Узори створює на домотканому полотні, якому сотня років.

У мене вишивала мама, тітки, яких у мене аж сім було. І всі вишивали ми рушники.

Квіти, птахи та геометричні орнаменти на роботах майстрині Ганни Гойди. Узори переважно вигадує сама.

Ганна ГойдаСуспільне Полтава

Ганна Гойда

Побачила десь голубку, я сіла, її намалювала. Далі бачу – мені треба ваза. Сіла, намалювала. Це все в клітиночку робиться, хрестиками. Я вишиваю червоні рушники, білим по білому, це витяг з настилом, ось такі рушники.

На кожну таку роботу витрачає до трьох місяців.

Треба зробить малюнок, щоб людям подобався, зробити сітку, повитягувати нитки не лише вертикальні, а й горизонтальні. Потім – їх заплутати, потім – вишивати цей малюнок. Стовпчик треба взяти й обплутати, щоб він був щільніший, щоб були рівні.

Нині майстрині 66, вона родом із Чернігівщини, а в Лубнах живе майже 40 років. Відтоді й створює традиційну полтавську вишивку.

Мама навчила мене вишивати хрестик. А коли я приїхала в Лубни, на фабрику, тут почали – полтавська гладь. Це для мене щось таке було страшне, але тоді сподобалось, і я почала вишивати. У мене по 150 робіт було за рік, ви уявляєте це скільки в мене було робіт?! Я зараз їх навіть не порахую.
Рушник, який вишила Ганна ГойдаСуспільне Полтава

Рушник, який вишила Ганна Гойда

Для полтавської вишивки використовує червоні та білі нитки, а також тканину, якій сотня років.

Оце полотно ткала моя бабуня. У мене його було багато. Коли ми перебрали маму в Лубни, вона сказала: "Скрині попалити, воно не потрібне". А я подивилась, що викотився згорток, туди - а там метрів 300, мабуть, полотна цього. І я на цьому полотні почала вишивати рушники.

Рушники Ганни Борисівни від півтора до чотирьох метрів. А ще серед робіт – сорочки та сукні.

У мене невістка любить, внучка дуже любить вишивку. Десь порядом 100 штук, може, і є, а може й більше. І вночі я вишиваю, і вранці, і вдень. Якщо мене ніхто не чіпає, то я можу і цілий день вишивати.
Рушники Ганни ГойдиСуспільне Полтава

Рушники Ганни Гойди

Роботи майстрині, окрім України, є в Німеччині, Канаді, Сполучених Штатах Америки тощо.

Я не порушую традиції наші полтавські. Бо я живу тут, я люблю цю роботу. Це для мене і відпочинок, і задоволення, і моє хобі.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди