Перейти до основного змісту
У Грузії протестувальникам заборонили закривати обличчя масками й використовувати піротехніку

У Грузії протестувальникам заборонили закривати обличчя масками й використовувати піротехніку

Грузія
Чоловік на акції протесту тримає чорний димовий факел перед парламентом Грузії, Тбілісі, 8 грудня 2024 року. Aziz Karimov/Getty Images

Парламент Грузії 13 грудня ухвалив закон, який забороняє протестувальникам закривати обличчя масками, застосовувати піротехніку, лазери та будь-які засоби із різким випромінюванням.

Про це повідомляє InterPressNews.

Зазначається, що відповідний законопроєкт, ініційований керівною партією "Грузинська мрія", був схвалений в остаточному, третьому читанні одноголосно – "за" проголосували 83 депутати.

Згідно із рішенням парламенту, відтепер під час публічних зібрань Грузії заборонено закривати обличчя маскою або будь-яким іншим засобом. Також до переліку заборонених на протестах речей внесли піротехніку, лазери та будь-які засоби із різким випромінюванням.

У разі використання заборонених предметів учасника мітингу буде оштрафовано на 2000 ларі (близько $713).

Водночас вказується, що перелік присутніх на акціях осіб, які матимуть право закривати обличчя з огляду на професійну діяльність, встановить міністр внутрішніх справ Грузії. Він також визначатиме порядок та умови видачі таким особам відповідного дозволу.

8 грудня прийняття цього закону анонсував прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе й стверджував, що подібні заборони закони діють у низці країн Євросоюзу.

Чому розпочались протести у Грузії

28 листопада прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що влада країни відмовляється від переговорів щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року. За його словами, кінець 2028 року – це час, коли Грузія буде готова розпочати переговори про вступ до ЄС у 2030 році.

Раніше Європейська рада оголосила, що процес інтеграції Грузії фактично припинено через дії правлячої партії "Грузинська мрія", зокрема, через ухвалення законів про "іноагентів" та обмежень прав ЛГБТ-спільноти. Крім цього ЄС не визнав результати парламентських виборів, що відбулися 26 жовтня.

Після цього у Грузії розпочалася нова хвиля протестів. Поліція розігнала учасників акції водометами та перцевим газом. Загалом 28 листопада у сутичках постраждали десятки демонстрантів, журналістів та силовиків. Також правоохоронці затримали щонайменше 43 людини.

Під час розгону багатотисячної акції протесту в Тбілісі з 29 на 30 листопада поліція затримала 107 протестувальників. Силовики використовували проти мітингарів водомети, капсули з газом, перцевий спрей, а також інші спецзасоби.

Четверта ніч протестів у Тбілісі з 1 на 2 грудня: протестувальники продовжували активно використовували піротехніку, а поліція — сльозогінний газ. Ніч закінчилася розгоном мітингувальників на проспекті Руставелі і новими арештами. Відомо про затримання одного з лідерів опозиційної "Коаліції змін" Зураба Джапарідзе і кількох журналістів.

Протестувальники провели у Тбілісі п’яту та шосту ніч у сутичках зі спецназом. Сьома протестна акція в ніч на 5 грудня у Тбілісі обійшлася без сутичок із поліцією та розгону демонстрантів.

У десяту ніч протестів у Тбілісі поліцейські вперше за дві доби знову почали розганяти мітингарів та використовувати проти них водомети. Повідомила кореспондентка Суспільного. Правоохоронці застосовували проти натовпу сльозогінний газ та водомети. Наразі протести у Грузії тривають.

Топ дня

Вибір редакції

На початок