У ніч проти неділі, 8 грудня, сирійські повстанці заявили, що зайшли у столицю – місто Дамаск. У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що у результаті переговорів з низкою сирійських повстанців Башар Асад вирішив передати владу "мирним шляхом" та покинув країну. Світові політики дали свої оцінки подіям у Сирії.
Верховна представниця Євросоюзу із закордонних справ Кая Каллас привітала падіння режиму Башара Асада в Сирії, вказавши на слабкість його головних політичних прихильників.
"Кінець диктатури Асада — це позитивна та довгоочікувана подія. Вона також показує слабкість прихильників Асада — Росії та Ірану", — написала вона.
За словами Каллас, пріоритет Євросоюзу полягає в забезпеченні безпеки в регіоні.
"Я буду працювати з усіма конструктивними партнерами в Сирії та регіоні. Я перебуваю в тісному контакті з міністрами з регіону. Процес відновлення Сирії буде довгим та складним, і всі сторони мають бути готові до конструктивної взаємодії", — додала вона.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу відвідав кордон між Ізраїлем та Сирією й заявив, що режим Башара Асада впав завдяки ударам Ізраїлю по Ірану і "Хезболлі".
Про це повідомляє Times of Israel.
"Режим Асада є центральною ланкою в іранській осі зла — цей режим впав. Це прямий результат ударів, які ми завдали по Ірану і Хезболлі, головним прихильникам режиму Асада", — заявив Нетаньягу.
За його словами, це створило ланцюгову реакцію по всьому Близькому Сходу серед усіх тих, хто хоче звільнитися від цього деспотичного режиму.
Ізраїльський прем’єр наголосив, що повалення режиму Башара Асада є "історичним днем в історії Близького Сходу".
Він нагадав про політику добросусідства, яку Ізраїль проводив у розпал громадянської війни в Сирії, і запевнив, що Ізраїль буде проводити аналогічну політику надання гуманітарної допомоги сирійському цивільному населенню, уникаючи при цьому активної участі у внутрішніх конфліктах.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга відреагував на падіння режиму Башара Асада в Сирії.
"Асад пав. Так завжди було і буде з усіма диктаторами, які роблять ставку на Путіна. Він завжди зраджує тих, хто на нього покладається. Зараз головна мета — відновити безпеку в Сирії та дієво захистити людей від насильства", — написав міністр у соцмережі Х.
Глава МЗС наголосив на важливості докласти зусиль для стабілізації регіону, забезпечити політичний діалог у Сирії для функціонування державних інституцій.
"Ми висловлюємо готовність прокласти шлях до відновлення відносин у майбутньому та підтверджуємо підтримку сирійського народу", — заявив міністр.
Туреччина докладе зусиль для встановлення миру в Сирії, готова співпрацювати з новим керівництвом Сирії та відбудовувати країну, заявив міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан, повідомляє Укрінформ.
“Туреччина надає важливого значення суверенітету та територіальній цілісності Сирії. Сирійський народ змінить майбутнє своєї країни. Мільйони сирійців, яким довелося залишити свою країну, тепер можуть повернутися в свою країну”, — сказав Хакан Фідан.
Міністр наголосив на тому, що Туреччина разом із сусідніми країнами зробить усе можливе, щоб відбудувати Сирію, співпрацюватиме з новим керівництвом.
Міністр Фідан також зазначив, що опозиційні сили в Сирії складаються з різних груп, але між ними існує механізм координації, і що єдність та солідарність важливі в процесі становлення нової адміністрації в Сирії.
"Ми однаково стурбовані ІДІЛ та іншими терористичними організаціями. Ми не хочемо, щоб вони скористалися цією ситуацією. Ми ведемо переговори з нашими американськими друзями, вони знають, що ми маємо право захищатися від будь-якої загрози, яка може надходити від цих терористичних організацій. Будь-яке розширення РПК не може вважатися законною стороною в Сирії і не може бути стороною для переговорів", — сказав Фідан.
Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що народ Сирії заслуговує на краще майбутнє
"Не можна точно сказати, що зараз відбувається в Сирії. Але ясно одне: для мільйонів людей у Сирії кінець Асада означає перше зітхання полегшення після цілої вічності звірств, що здійснюються режимом Асада", — написала вона в Х.
Глава МЗС зазначила, що у громадянській війні в країні загинули "кілька сотень тисяч сирійців, а мільйони втекли".
"Асад вбивав, катував і використовував отруйний газ проти власного населення. Він повинен нарешті понести за це відповідальність. Народ Сирії заслуговує на краще майбутнє. Вони пережили жахливі речі. Ціле покоління виросло серед війни, труднощів і гуманітарної недостатності, під загрозою постійного переміщення", — зазначила міністерка.
Канцлер ФРН Олаф Шольц назвав падіння режиму в Сирії "хорошою новиною".
"Башар Асад жорстоко пригнічував свій народ, на його совісті незліченну кількість життів, багато людей були змушені тікати з Сирії, багато з них перебралися і до Німеччини. Сирійський народ зазнав жахливих страждань, — йдеться у заяві канцлера.
Президент Франції Еммануель Макрон звернувся до сирійців арабською мовою.
"Варварська держава нарешті впала. Я дякую сирійському народу за його мужність і терпіння. У цей момент невизначеності я бажаю їм миру, свободи і єдності", — написав він.
Він підкреслив, що його країна, як і раніше, "віддана безпеці та стабільності на всьому Близькому Сході".
Обраний президент США Дональд Трамп у соцмережі Truth Social, що належить йому, вказав на відсутність зацікавленості Кремля в підтримці режиму Башара Асада.
"Асада більше немає. Він утік зі своєї країни. Його захисник, Росія на чолі з Володимиром Путіним, більше не була зацікавлена у його захисті", — написав він.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш наголосив, що після 14 років "жорстокої війни і падіння диктаторського режиму" народ Сирії може скористатися історичною можливістю побудувати стабільне і мирне майбутнє.
За його словами, майбутнє Сирії мають визначати самі сирійці.
"Мій спеціальний посланник (Гейр Педерсен, — ред.) працюватиме з ними в цьому напрямку", — заявив Гутерреш.
Генсек ООН відзначив, що попереду ще багато роботи для забезпечення "впорядкованого політичного переходу до оновлених інституцій" ізакликав до спокою й уникнення насильства "в цей чутливий час".
Він також наголосив, що недоторканність дипломатичних і консульських приміщень та персоналу має поважатися в усіх випадках відповідно до міжнародного права.
"Суверенітет, єдність, незалежність і територіальна цілісність Сирії мають бути відновлені… Ми залишаємося відданими справі допомоги сирійцям у розбудові країни, де примирення, справедливість, свобода і процвітання є спільною реальністю для всіх", — сказав генсек ООН.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що історична зміна в регіоні в результаті падіння режиму Башара Асада відкриває можливості, але й не позбавлена ризиків.
"Жорстока диктатура Асада пала. Ця історична зміна в регіоні відкриває можливості, але не позбавлена ризиків", — написала вона.
За словами фон дер Ляєн, Європа готова підтримати захист національної єдності та відбудову сирійської держави, яка захищатиме всі меншини.
"Ми співпрацюємо з європейськими та регіональними лідерами та стежимо за розвитком подій", — зазначила вона.
Захоплення Дамаска і втеча Асада
Сирійські повстанці зранку 8 грудня оголосили про звільнення Дамаска. Президент країни Башар Асад покинув столицю. Reuters, посилаючись на дані на дані сервісу Flightradar24, а також на двох неназваних співрозмовників у Сирії повідомляло, що літак Асада міг зазнати трощі. Однак агентству не вдалося підтвердити, що на борту міг бути Башар Асад.
Прем'єр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі заявив, що готовий співпрацювати з будь-яким керівництвом, обраним сирійським народом, та вживати будь-яких заходів щодо передачі влади.
У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що у результаті переговорів з низкою сирійських повстанців Башар Асад вирішив передати владу "мирним шляхом" та покинув країну. Де він може перебувати зараз у відомстві не уточнювали.
Сирійська армія заявила, що її сили продовжують військові операції проти повстанців у сільській місцевості поблизу міст Хама, Хомс та Дараа.