Перейти до основного змісту
Фундаментальний акт справедливості: Байден відреагував на повалення режиму Асада

Фундаментальний акт справедливості: Байден відреагував на повалення режиму Асада

Байден
Президент США Джо Байден виступив із промовою в Рожевому саду Білого дому 26 листопада 2024 року у Вашингтоні, округ Колумбія. Байден говорив про угоду щодо припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою". Getty Images/Kevin Dietsch

Президент США Джо Байден назвав "фундаментальним актом справедливості" падіння режиму диктатора Башара Асада у Сирії. Водночас у Центральному командуванні США заявили, що не дозволять ІДІЛ отримати "перевагу" в Сирії.

У своєму виступі президент Байден заявив, що Сирія пережила понад півстоліття "жорстокого авторитарного правління" Башара Асада, а до цього — його батька.

"Повстанські сили змусили Асада піти у відставку і покинути країну. Ми не впевнені, але певно він у Москві. Нарешті режим Асада впав. Цей режим жорстоко катував і вбив буквально сотні тисяч невинних сирійців. Падіння режиму є фундаментальним актом справедливості. Це момент історичної можливості для багатостраждального сирійського народу побудувати краще майбутнє для своєї гордої країни", — сказав він.

Водночас, за словами Байдена, це й момент ризику і невизначеності.

"Оскільки ми думаємо про те, що буде далі, США працюватимуть з партнерами і зацікавленими сторонами в Сирії, щоб допомогти їм скористатися можливістю управляти ризиками. Ви знаєте, що протягом багатьох років головними прихильниками Асада були Іран, Хезболла і Росія. Але за останній тиждень їхня підтримка впала, всіх трьох, тому що всі вони сьогодні набагато слабші, ніж були, коли я вступив на посаду", — сказав американський президент.

За його словами, США створили коаліцію для безпосереднього захисту Ізраїлю і допомоги у відбитті нападів Ірану. Це ослабило потенціал Ірану і його маріонеток — Хезболли і ХАМАСу, і для них стало неможливим підтримувати режим Асада.

"Крім того, підтримка Асада з боку Росії також провалилася. І це тому, що Україна, за підтримки американських союзників, стала стіною проти російських військ, що вторглися, і завдала величезної шкоди армії РФ, і це зробило Росію нездатною захистити свого головного союзника на Близькому Сході", — сказав Байден.

Він наголосив, що підсумком усього цього є те, що вперше в історії ні Росія, ні Іран, ні Хезболла "не змогли захистити цей огидний режим в Сирії".

"Це прямий результат ударів, які Україна, Ізраїль завдали в рамках власного самозахисту за незмінної підтримки США", — сказав президент США.

Байден зазначив, що його адміністрація проводила чітку принципову політику щодо Сирії.

"Ми від початку дали зрозуміти, що санкції проти Асада залишатимуться в силі, якщо він серйозно не долучиться до політичного процесу, спрямованого на припинення громадянської війни, як це передбачено Резолюцією Радбезу ООН, ухваленою у 2015 році. Але Асад відмовився, тому ми запровадили комплексну програму санкцій проти нього і всіх тих, хто несе відповідальність за звірства проти сирійського народу", — сказав він.

Президент зазначив, що США також зберегли військову присутність у Сирії, проводячи операції проти ІДІЛ і підтримуючи місцевих партнерів.

"Ми не відступили ні дюйма території, ліквідували лідерів ІДІЛ, забезпечуючи, щоб ця терористична організація більше не могла створити безпечний притулок у Сирії. По-третє, ми підтримували свободу дій Ізраїлю проти іранських мереж у Сирії та проти акторів, які співпрацюють з Іраном і транспортують летальну допомогу до Лівану. За потреби ми застосовували військову силу проти іранських мереж для захисту американських сил. Наш підхід змінив баланс сил на Близькому Сході", — сказав Байден.

Він зазначив, що це відкриває нові можливості для Сирії.

"Ми підтримуватимемо сусідів Сирії, зокрема Йорданію, Ліван, Ірак і Ізраїль, у разі виникнення загрози з боку Сирії в цей перехідний період. Я проведу переговори з лідерами регіону найближчими днями. По-друге, ми сприятимемо стабільності у східній Сирії, захищаючи наших військових від будь-яких загроз. По-третє, ми будемо взаємодіяти з усіма сирійськими групами, зокрема в межах процесу, очолюваного ООН, щоб забезпечити перехід від режиму Асада до незалежної, суверенної Сирії, з новою конституцією та новим урядом, який служитиме всім сирійцям. Цей процес визначатиметься самим сирійським народом. США зроблять усе можливе, щоб підтримати його", — сказав президент.

Байден також заявив, що місія США проти ІДІЛ залишиться незмінною.

"Ми усвідомлюємо, що ІДІЛ спробує скористатися будь-яким вакуумом для відновлення своїх сил і створення безпечного притулку. Ми цього не допустимо. Фактично, лише сьогодні американські сили провели десятки точкових авіаударів у Сирії, націлених на табори та оперативників ІДІЛ", — сказав він.

Генерал Майкл Ерік Курілла заявив, що Центральне командування США (CENTCOM) заявило, що не дозволить ІДІЛ отримати "перевагу" в Сирії.

"Не повинно бути жодних сумнівів – ми не дозволимо ІДІЛ відновитися та скористатися нинішньою ситуацією в Сирії", написав він в Х.

Зазначається, що 8 грудня сили CENTCOM завдали десятки високоточних авіаударів по відомих таборах і бойовиках ІДІЛ у центральній Сирії.

"Удари по лідерах, оперативниках і таборах ІДІЛ були завдані в рамках поточної місії зі знищення, ослаблення та перемоги над ІДІЛ, щоб запобігти терористичній групі проводити зовнішні операції та переконатися, що ІДІЛ не намагатиметься скористатися поточної ситуації в центральній Сирії. Під час операції було вражено понад 75 цілей, використовуючи численні засоби ВПС США, включаючи B-52, F-15 і A-10. Триває оцінка бойових збитків, втрат серед цивільного населення немає", — йдеться у повідомленні.

Захоплення Дамаска і втеча Асада

Сирійські повстанці зранку 8 грудня оголосили про звільнення Дамаска. Президент країни Башар Асад покинув столицю. Reuters, посилаючись на дані на дані сервісу Flightradar24, а також на двох неназваних співрозмовників у Сирії повідомляло, що літак Асада міг зазнати трощі. Однак агентству не вдалося підтвердити, що на борту міг бути Башар Асад.

Прем'єр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі заявив, що готовий співпрацювати з будь-яким керівництвом, обраним сирійським народом, та вживати будь-яких заходів щодо передачі влади.

У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що у результаті переговорів з низкою сирійських повстанців Башар Асад вирішив передати владу "мирним шляхом" та покинув країну. Де він може перебувати зараз у відомстві не уточнювали.

Сирійська армія заявила, що її сили продовжують військові операції проти повстанців у сільській місцевості поблизу міст Хама, Хомс та Дараа.

Топ дня

Вибір редакції

На початок