Найефективнішим способом зменшення смертності на дорогах у 2020 році стали камери автофіксації. Наразі вони функціонують в основному в Києві та Київській області, розповіла в ефірі Українського радіо директорка Центру демократії та верховенства права Олеся Холопік.
Експертка нагадала, що серед причин ДТП ключовими є перевищення швидкості руху, керування у стані алкогольного сп’яніння, а також ігнорування пасків безпеки, дитячих автокрісел та автошоломів.
Щороку в Україні в дорожньо-транспортних пригодах гине понад 3 тисячі осіб і понад 30 тисяч отримують травми. Щорічно країна внаслідок цього втрачає 5 млрд доларів або 2,5% ВВП. При цьому, за словами Холопік, часто не враховуються люди, які загинули після аварії внаслідок тяжких травм.
"Цього року прийнято Національну стратегію з безпеки дорожнього руху до 2024 року. Також запрацювали камери автофіксації. На сьогодні вони є найефективнішим способом зменшення смертності на дорогах. Камери встановлюють на ділянках, де найбільше трапляється аварій або, де водії тенденційно звикли поспішати", – підкреслила експертка.
Вона зазначила, що амбіційною метою є встановлення камер по всій країні, оскільки на сьогодні вони функціонують в основному в Києві та Київській області.
Холопік пояснила, що безпека на дорогах залежить не тільки від їх стану, має бути створена відповідна інфраструктура і система контролю і притягнення до відповідальності. Вона розповіла про підхід Vision ZeroШведська програма з підвищення безпеки дорожнього руху та зниження смертності в ДТП. Програма була прийнята парламентом країни в жовтні 1997 року і наскільки такі перспективи реалістичні.
"Vision Zero – це нульова смертність на дорогах. Це те, чого вже майже досягли скандинавські країни, на які ми орієнтуємося. Там практично не трапляються ДТП, де хтось гине. Держава повинна виходити з того, що люди можуть робити помилки. Відтак має бути створена відповідна інфраструктура, система контролю і притягнення до відповідальності. Рівна дорога не дорівнює безпечна дорога", - зазначила експертка.
Що відомо
- В Україні запрацювала автофіксація порушень на дорогах. За першу добу система зафіксувала у Києві понад 35 тисяч порушень, а рекордне перевищення швидкості сягнуло 208 км/год.
- З 1 липня в Україні набув чинності закон, яким посилюється покарання за водіння у нетверезому стані. Зокрема, тепер за це передбачено кримінальну відповідальність.