Дональд Трамп обрав спеціального представника з питань України та Росії. Ним став генерал у відставці Кіт Келлог. Він працював над "мирним планом" Трампа і начебто має ідеї, як домовитися з обома сторонами про перемовини. Що іноземні медіа пишуть про їхні перспективи — Суспільне зібрало кілька публікацій.
Експерт лондонського аналітичного центру Chatham House Кейр Джайлз сказав у коментарі Al Jazeera, що Келлог, поки не вступить на посаду, може уявляти свій план реальним, але врешті зіткнеться з тим, що дві сторони мають різні позиції щодо того, як має закінчитися війна: "Росія буде вести переговори, доки не відчує, що знову перебуває у зручному для неї становищі. Для України пауза у бойових діях може бути катастрофічною".
Іспанська El Mundo пише, що Трамп може запропонувати завершити війну за принципом Північної та Південної Корей у 1953 році. Йдеться, про певну демілітаризовану зону. "Корейський сценарій" авторам статті здається схожим і на план Кіта Келлога — обмежити Україні допомогу, щоб та сіла за стіл перемовин, і також тиснути на Росію.
Чутки в дипломатичних колах свідчать, що Трамп не проти подібної ідеї — якщо американцям не доведеться її патрулювати або за це платити. Але так ні Україна, ні Росія не досягнуть своїх цілей, пише видання. До того ж, ідея демілітаризованої зони нівелює поняття справедливого миру: Росія утримає 20% української території, Путін не буде покараний за воєнні злочини.
"Цей план — тимчасове рішення до наступного удару Росії", — підсумовує El Mundo.
Латвійське TV Net опублікувало матеріал міжнародної журналістки Лінди Анни Дальдер. На її думку, ідея спецпредставника з питань Росії та України, сама собою непогана. Водночас немає доказів, що він зможе переконати як Росію, так і Україну провести переговори. Як, зрештою, і немає підстав вважати, що США дійсно збільшать допомогу Києву, якщо Росія відмовиться сісти за стіл переговорів або порушить умови припинення вогню — на цьому частково будується мирний план Трампа, який розробляв Келлог.
Публіцист і член політичної редакції Frankfurter Allgemeine Zeitung Ніколас Буссе вважає, що вибір Кіта Келлога спецпредставником є "професійним". Але він, за словами Буссе — послідовник принципу "Америка понад усе", тож Європі буде важко протистояти йому в питаннях України.
"Келлог вже навесні представив план швидкого припинення війни, за яким Україна не поверне усі свої території і повинна буде надовго відмовитися від заявки на членство в НАТО. (...) Це був би розрив із нинішньою політикою Заходу, яка спрямована на послаблення Росії. Важко уявити, що європейці зможуть принципово протистояти такій зміні курсу. Поки що вони не змогли самостійно підтримати Україну, і надалі будуть покладатися на захист Америки", — ідеться в статті.
У коментарі для Newsweek професор геополітики в бізнес-школі ESSECВища школа економічних і комерційних наук у Франції Чедомір Несторович припускає, що обіцянка Трампа завершити війну за 24 години, нереальна, і навіть сам обраний президент США, ймовірно, не вірить у це.
З іншого боку, на думку Несторовича, Трамп хотів би діяти швидко, і для цього буде наполягати на обміні територіями всупереч миру, хоча "ніхто не знає, які саме території і який мир це передбачає".
"Щодо Путіна, він також хотів би діяти швидко. Крайній термін — 20 січня (дата інавгурації Трампа — ред.) — є привабливим, оскільки американський президент міг би розпочати свій термін без конфлікту в Україні", — додав експерт.
Мехмет Фуркан Дюндар з турецького каналу TRT Russian Digital після призначення Келлога оприлюднив аналітичну колонку для Anadolu про те, що можуть змінити мирні перемовини України з Росією за участі Трампа. Путін висуває власні умови миру, для України це визнання територіальних втрат і розрив зв’язків із Заходом (невступ у НАТО). Ця ситуація може стати переломним моментом не лише для України, а й для політики Європейського Союзу, пише Мехмет Фуркан Дюндар. Для західного альянсу прийняття цих умов означало б успіх стратегії Росії, крок до зміцнення її довгострокових геополітичних цілей.
"Стратегія Трампа щодо припинення українсько-російської війни має ґрунтуватися на ретельно розробленому дипломатичному плані, щоб запобігти повторенню хаотичних помилок, допущених під час виведення США з Афганістану", — вважає медійник.
Кроки, які слід виконати за столом перемовин, здається, не тільки припинять конфлікт, але й змінять регіональний і глобальний баланс сил, вважає Фуркан Дюндар.