Перейти до основного змісту
Автор "мирного плану", критик НАТО — що відомо про Келлога, який може стати спецпосланником з питань України та РФ

Автор "мирного плану", критик НАТО — що відомо про Келлога, який може стати спецпосланником з питань України та РФ

Джозеф Кіт Келлог
Джозеф Кіт Келлог. AP/Mariam Zuhaib

Дональд Трамп назвав генерала у відставці та свого ексрадника часів першої президентської каденції — Джозефа Кіта Келлога, спецпосланником з питань України та РФ. Зі слів Трампа, Келлог "має видатну військову та ділову кар'єру". "Разом ми забезпечимо мир через силу і зробимо Америку і світ знову безпечними", — заявив обраний президент США. Суспільне розповідає, що відомо про Джозефа Кіта Келлога — людину, яка після інавгурації Трампа 20 січня 2025-го ймовірно буде займатися питаннями війни Росії проти України.

Генерал та радник Трампа

Джозефу Кіту Келлогу — 80. Майже 40 років він служив в армії США. Брав участь, зокрема, у війні у Вʼєтнамі. У 2003-му, під час операції США в Іраку, обіймав одну з керівних посад в коаліційній адміністрації Сполучних штатів, яка розпустила іракські силові відомства та збройні сили, що воювали на боці Саддама Хуссейна. У відставку Келлог вийшов у званні генерал-лейтенанта.

Під час першої президентської кампанії 2016 року Трамп називав Келлога одним з його майбутніх зовнішньополітичних радників. Після перемоги на тих виборах він номінував його на посаду секретаря Ради національної безпеки США.

Згодом Келлога призначили виконувачем обовʼязків радника президента з нацбезпеки в апараті на той момент віцепрезидента Майкла Пенса — республіканця, який з 2020-го критикує Трампа (зокрема за схвальні висловлювання на адресу Путіна) та підтримує Україну у війні (до слова, тоді в конфлікті між ними Келлог став на бік Трампа).

25 липня 2019-го Келлог брав участь у телефонній розмові Дональда Трампа та Володимира Зеленського — в тій, яка майже призвела до імпічменту Трампа, через звинувачення президента США в начебто тиску на президента України, щоб той відновив корупційне розслідування щодо сина Джо Байдена — Гантера, який раніше працював в українській енергетичній компанії Burisma.

Мирний план

Останнім часом Келлог є одним з керівників протрампівського "Інституту політики "Америка понад усе" — організації, яка розробляє пропозиції щодо політики у сфері нацбезпеки майбутньої адміністрації Трампа.

Також Келлог був одним з тих, хто працював над "мирним планом" Трампа. Цей документ зʼявився у червні цього року. Опираючись, зокрема, й на нього, Трамп робив заяви, що зможе закінчити війну за день.

Серед пунктів плану — припинення вогню по всій лінії фронту та перемовини. Якщо Україна відмовляється від них, США припиняють надавати допомогу Києву, якщо так вчиняє Росія, підтримку України посилюють.

"Ми говоримо українцям: "Ви повинні сісти за стіл переговорів, і якщо ви не сядете за стіл переговорів, підтримка з боку Сполучених Штатів припиниться". Ви говорите Путіну: "Він повинен сісти за стіл переговорів, а якщо ви не сядете за стіл, то ми дамо українцям все необхідне, щоб вбити вас на полі бою", — пояснював концепцію Келлог.

Серед ідей, як примусити Путіна сісти за стіл переговорів, Келлог називав таку: відкласти на тривалий час обіцянку членства України в НАТО.

Після удару Росії по Дніпру 21 листопада балістичною ракетою середньої дальності, що може нести ядерний заряд, та чергових натяків Москви на розвʼязання ядерної війни, Келлог назвав їх психологічним тиском та заявив, що Путін таку війну не почне. Дозвіл адміністрації Байдена на удари Україною далекобійними ракетами по території Росії він вважає радше позитивним рішенням, бо це "дає Трампу більше важелів впливу на перемовинах".

Загалом, частина колег називають Келлога прагматиком, припускають, що він вважає Путіна скоріш ненадійним партнером в переговорах та що врешті визнає, що підтримка України входить до інтересів американської нацбезпеки.

Критика НАТО

Кіт Келлог загалом критикує Альянс. Точніше, частину його членів. Зокрема, він пропонував позбавляти країни, що не витрачають 2% ВВП на оборону, можливості користуватися статтею 5 Північноатлантичного договору (тобто, колективним захистом).

Серед решти пропозицій — виключення таких країн з програм спільних навчань, обмеження їм ресурсів, та введення декількох рівнів захисту — коли деякі члени Альянсу зможуть отримувати більший захист ніж інші.

***

Кандидатуру Келлога ще має затвердити Сенат, проте аналітики говорять, сенатори мають підтримати це призначення.

Топ дня

Вибір редакції

На початок