Журналісти "Схем" назвали імена українських посадовців, які погодили масштабне відчуження військового майна ЗСУ у 2011 році, внаслідок чого були продані два останні стратегічні бомбардувальники Ту-95МС.
Про це йдеться у розслідуванні "Схем" (проєкт "Радіо Свобода").
Журналісти розшукали в державному архіві проєкт розпорядження "Про затвердження переліку військового майна Збройних сил, яке може бути відчужено", до якого увійшли, зокрема, винищувачі МіГ-29, Су-24 і Су-25, гелікоптери Мі-8, гаубиці "Акація" і "Гвоздика", сотні танків Т-80, Т-72 і Т-64. В тому числі – два останніх українських Ту-95МС.
Як йдеться у матеріалі, цей проєкт на розгляд Кабміну влітку 2011 року подав в тодішній міністр оборони Михайло Єжель.
У пояснювальній записці він зазначав: "Розпорядженням передбачається надання дозволу Міністерству оборони України на організацію відчуження зазначеного військового майна, яке вивільняється у зв’язку з реформуванням та скороченням військових частин, установ та закладів ЗСУ в період до 31.12.13".
А погоджували його тодішні урядовці: міністр з питань надзвичайних ситуацій Віктор Балога – нині народний депутат України, перша заступниця міністра юстиції Інна Ємельянова – тепер членкиня Комісії з правової реформи при президентові України та керівник комісії з реорганізації Мінекономіки Валерій Мунтіян – нинішній співробітник державної фінустанови РФ "Зовнішекономбанку".
У 2015 році Державне бюро розслідувань (ДБР) розпочало розслідування щодо перевищення службових повноважень при включенні, зокрема, бомбардувальників до списку майна на продаж. В процесі слідство з’ясувало, що з Ту-95МС були демонтовані двигуни "з метою їх подальшого продажу та незаконного вивезення до РФ", вони призначалися "для встановлення на військові літаки Військово повітряних сил РФ".
Відповідно до судового реєстру, власник двигунів – фірма "Дніпробізнесбуд". Співвласниця компанії Ганна Шафранська повідомила "Схемам", що "Дніпробізнесбуд" отримав авіадвигуни в рахунок боргів від першого покупця літаків.
За її словами, правоохоронці вилучили у них двигуни ще у 2015 році і досі не повернули, а "ці обставини призвели до збитків і, як наслідок, банкрутства". На питання про можливе призначення двигунів для російських літаків Шафранська прямо не відповіла.
Як повідомили журналістам в Офісі генпрокурора, вироків у справі наразі немає. Вона зупинена через розшук підозрюваного. За даними журналістів, йдеться про ексміністра оборони Михайла Єжеля, який після 2014 року проживає в Білорусі.
26 листопада "Схеми" оприлюднили розслідування, якому кому йдеться про те, що армія РФ використовує щонайменше 6 українських стратегічних бомбардувальників Ту-160, які Київ передав Москві у межах угоди між урядами двох держав у 1999 році в обмін на погашення заборгованості за спожитий російський газ.
У серпні 2023 року "Схеми" знайшли докази, що армія РФ обстрілює українські міста переданими у 1999-му році крилатими ракетами Х-55.