Перейти до основного змісту
Парламент Грузії затвердив дату виборів президента, якого вперше обиратиме не населення

Парламент Грузії затвердив дату виборів президента, якого вперше обиратиме не населення

Грузія
Грузинський олігарх і засновник правлячої партії “Грузинська мрія” Бідзіна Іванішвілі (в центрі) та прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе (праворуч) під час зустрічі в штаб-квартирі партії після оголошення екзитполів на парламентських виборах у Тбілісі 26 жовтня 2024 року. Getty Images/GIORGI ARJEVANIDZE/AFP

Вибори президента Грузії відбудуться 14 грудня у будівлі парламенту. Другий тур виборів (у разі потреби) відбудеться того ж дня. Інавгурація має відбутися 29 грудня поточного року. Вперше президента Грузії обере не населення, а Виборча колегія.

Як пише "Ехо Кавказу", рішення 80 голосами "за" затвердили на засіданні парламенту члени керівної "Грузинської мрії".

За словами спікера парламенту Шалви Папуашвілі, важливо, щоб вибори та інавгурація відбулися цього року, щоб термін повноважень президента становив 5, а не 6 років.

Раніше опозиційний канал "Мтаварі" повідомив, що на пост президента Грузії розглядаються кандидатури голови "Грузинської мрії" Іраклія Гарібашвілі та Костянтина Гамсахурдії – сина першого президента Звіада Гамсахурдії.

Вперше президента Грузії обере не населення, а Виборча колегія. Згідно з Конституцією, до складу колегії входять 300 осіб, зокрема 150 депутатів парламенту Грузії, члени Верховних рад Аджарії та Абхазької автономної республіки (у вигнанні).

Цього року 109 членів колегії зі складу представницьких органів місцевого самоврядування висунуть відповідні політичні партії згідно з квотами, визначеними Центральною виборчою комісією. Квоти визначаються з дотриманням принципу пропорційного географічного представництва та відповідно до пропорції за підсумками виборів місцевого самоврядування, проведених у 2021 році. Склад Виборчої колегії затвердить ЦВК.

61 депутат від опозиції, ймовірно, не візьме участі у голосуванні, оскільки опозиційні партії не визнають легітимність парламенту ХІ скликання. Поки що незрозуміло, чи братимуть участь у голосуванні представники опозиції з органів місцевого самоврядування.

Право на висування кандидата в президенти Грузії мають щонайменше 30 членів виборчої колегії.

Сьогодні ж стало відомо, що оновлений склад уряду буде затверджено на засіданні парламенту у четвер, 28 листопада. Легітимність парламенту не визнають чинна президентка Саломе Зурабішвілі та опозиційні партії.

Вибори у Грузії

Опозиційні партії та коаліції не визнають підсумки парламентських виборів у Грузії. Вони відмовляються входити до парламенту та отримувати мандати. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала це голосування "російським" і "тотально сфальсифікованим".

28 жовтня і 4 листопада перед будівлею грузинського парламенту проходили мітинги прихильників опозиції проти результатів парламентських виборів. Зокрема один із лідерів партії "Єдність — Національний рух" Георгій Вашадзе, виступаючи на мітингу, заявив, що грузинська опозиція вимагає повторних виборів, які проведе міжнародна адміністрація.

Прокуратура Грузії розпочала розслідування фактів можливої фальсифікації парламентських виборів на основі звернення Центральної виборчої комісії від 30 жовтня 2024 року за статтею 164 (3) КК Грузії – "фальсифікація виборів". Відомство викликало президентку Саломе Зурабішвілі на допит, бо вона стверджувала, що має докази фальсифікацій. Зурабішвілі не прийшла в прокуратуру.

Конституційний суд Грузії зареєстрував позов президентки Саломе Зурабішвілі щодо невизнання результатів парламентських виборів.

Топ дня

Вибір редакції

На початок