Чи дійсно можна повторно захворіти на COVID-19 та як захиститися. Пояснює ЦГЗ

Чи дійсно можна повторно захворіти на COVID-19 та як захиститися. Пояснює ЦГЗ

Чи дійсно можна повторно захворіти на COVID-19 та як захиститися. Пояснює ЦГЗ
Уніан

Центр громадського здоров'я заявив, що нині з’являються повідомлення про випадки повторного інфікування COVID-19 у світі, а загалом дослідники вивчили 133 266 підтверджених випадків інфікування і виявили, що 243 людини мали позитивні результати ПЛР-тестів з інтервалом не менше 45 днів. ЦГЗ розповів, чи дійсно антитіла можуть захистити від повторного інфікування, як часто повторне зараження виявляють в Україні та як від нього захиститися.

Чи можуть антитіла захистити від повторного інфікування

У ЦГЗ розповіли, що кілька світових досліджень імунної реакції показали, що в більшості людей, які перенесли коронавірус, виробляються антитіла, специфічні для цього вірусу. Однак рівні цих антитіл можуть бути різними: у пацієнтів із тяжкою формою захворювання — вищі, а в тих, у кого був легкий чи безсимптомний перебіг захворювання, — нижчі. Точних даних, які рівні антитіл необхідні для захисту і як довго ці антитіла зберігаються в організмі, ще немає.

Нині відомо, що здебільшого в людей, інфікованих COVID-19, імунна реакція розвивається впродовж кількох перших тижнів після інфікування. У глобальних масштабах відомо, що серед людей інфіковано менше 10%, а це означає, що переважна більшість населення світу залишається сприйнятливою до цього вірусу. Припускається, що у у групі ризику повторного зараження новим коронавірусом є люди, які перенесли захворювання в легкій формі.

Читайте також: "Є три різні сценарії". Хто привезе в Україну вакцину від COVID-19 та як її зберігатимуть

Чи може бути повторне зараження через мутацію вірусу

Згідно з повідоменням, коли вірус реплікується (тобто створює копії самого себе) у нових копіях можуть відбуватися незначні зміни, які називають мутаціями. Одні віруси змінюються дуже швидко, інші — повільніше. Швидкість мутації вірусу SARS-CoV-2, що спричиняє COVID-19, є меншою, ніж у інших вірусів. Частіше це пов’язано з тим, що він має внутрішній механізм виправлення помилок під час створення нових копій.

Водночас періодично мутації призводять до появи нового варіанту вірусу, який краще пристосований до навколишніх умов порівняно з вихідним. Тоді цей варіант стає домінантним. Такий природний процес добору "успішніших" варіантів відбувається в усіх вірусів і називається їх еволюцією.

У ЦГЗ пояснили, що якщо вірус змінюється так сильно, що перестає бути схожим на вихідний, для боротьби з яким розробляли вакцини й діагностичні тести, це може негативно позначитися на ефективності останніх. Наразі вірус SARS-CoV-2 зазнав дуже незначних мутацій і його зміни поки не позначаються на ефективності наявних засобів діагностики, лікарських препаратів і розроблюваних вакцин.

Читайте також: "Як вберегтися від стресу під час пандемії. Поради МОЗ"

Що відомо про повторні випадки інфікування в Україні

Прецеденти повторного інфікування SARS-CoV-2 фіксували і в Україні — 0,25% загальної кількості інфікованих від початку пандемії. Але на сьогодні в Україні не було досліджень, які би підтвердили, що ці віруси генетично відрізняються між собою.

Повторний позитивний результат ПЛР, отриманий не раніше 40 днів від першого позитивного результату, виявлено у 2161 людини, з яких 12% — 250 людей — медичні працівники.

Читайте також: "У ЦГЗ розповіли, як медпрацівникам захистися від зараження COVID-19"

Як запобігти повторному інфікуванню

У Центрі зазначили, що поки немає науково обґрунтованих доказів щодо тривалості імунітету й рівня його напруженості, найкращий спосіб запобігти інфікуванню — це уникати впливу вірусу. Для цього слід дотримуватися таких рекомендацій:

  • ретельно і часто мийте руки щонайменше 40 секунд, за відсутності такої можливості — користуйтеся антисептиками із вмістом спирту від 60%;
  • не торкайтеся обличчя, особливо очей, рота, носа;
  • дотримуйтеся фізичної дистанції — 1 метр від інших;
  • одягайте маску в громадських будинках і спорудах та громадському транспорті, маска має закривати ніс і рот;
  • кашляйте і чхайте у згин ліктя чи одноразову серветку;
  • стежте за своїм здоров’ям, і якщо з’являються симптоми захворювання, негайно звертайтеся до лікаря.
На початок