Історик і політолог Алан Ліхтман пояснив, чому помилився, прогнозуючи результат виборів президента у США. Цьогоріч він сказав в інтерв'ю Суспільному, що переможе чинна віцепрезидентка, демократка Камала Гарріс. Однією з причин помилки Ліхтман назвав дезінформацію в Х.
Про це він говорив у коментарі американському телеканалу NewsNation.
Ліхтман є автором унікальної методики визначення майбутнього президента США, заснованої на 13 пунктах "Ключі до Білого дому". Він майже не помилявся з 1984 року.
Політолог пояснив свій неправильний прогноз на виборах 2024 поширенням онлайн-дезінформації через соціальні мережі, зокрема платформу X бізнесмена та винахідника Ілона Маска. який підтримував штаб республіканця Дональда Трампа, переможця нинішніх виборів.
"Дезінформація розрослася до безпрецедентного рівня. Цього разу ми побачили щось абсолютно нове: Ілон Маск підважив шальки терезів, контролюючи Х", — каже Ліхтман.
Ліхтман заявив, що дезінформація на платформі Маска отримала мільярди переглядів і вплинула на всі аспекти виборів — від економічних показників до імміграційної та зовнішньої політики.
Історик також зазначив, що 17% виборців помилково вважали, що чинний президент Джо Байден відповідальний за скасування рішення у справі "Роу проти Уейда"Рішення Верховного суду США 1973 року, яким стверджувалося, що Конституція США захищає свободу вагітної жінки здійснити аборт без надлишкових державних обмежень — у 2022 році це рішення скасували, і тепер питання абортів вирішують на рівні штату, а раніше право на аборт було закріплене на загальнодержавному рівні.
Він прокоментував перемогу Трампа як те, що "демократія зникла". Науковець визнав, що, можливо, йому доведеться скоригувати свою модель прогнозування. Адже раніше покладався на "раціональний, прагматичний електорат", який ухвалює рішення на виборах. З огляду на сучасний інформаційний ландшафт Ліхтман буде переглядати свою позицію наступні 4 роки — до наступних президентських виборів у США.
"Ключі" від Білого дому, за теорією Ліхтмана, були такі:
- партійний мандат;
- боротьба за номінацію в партії;
- перебування на посаді;
- третій кандидат;
- короткострокова економіка;
- довгострокова економіка;
- зміна політики;
- протести;
- скандали;
- провал зовнішньої/військової політики;
- успіх зовнішньої/військової політики;
- харизма чинного президента;
- харизма кандидата і його суперника.
Вибори у США 2024 року
5 листопада у США відбулися вибори — президентські та до обох палат Конгресу. За посаду президента змагалися колишній президент, республіканець Дональд Трамп та чинна віцепрезидентка, демократка Камала Гарріс. Як свідчить американська Національна мапа результатів виборів, Трамп набрав 312 голосів виборників. Гарріс визнала свою поразку й привітала Трампа з перемогою.