Тасманійські дияволи за чверть століття змогли адаптуватися до небезпечного виду раку, який майже повністю знищив їх популяцію наприкінці 90-х років XX сторіччя.
У другій половині 90-х вчені виявили у тасманійських дияволів трансмісивний (заразний) рак — злоякісну пухлину на морді. Він передається від особи до особи через укуси. Захворювання поставило існування виду під загрозу, оскільки дияволи не могли не кусати один одного — це їх форма взаємодії.
У новому дослідженні зазначено, що наразі рак серед тасманійських дияволів почав передаватися повільніше і переноситися набагато легше. З епідемічної форми захворювання перейшло в ендемічнуЕндемія — термін епідеміології, який означає постійне існування на території певного, частіше всього, інфекційного захворювання. Інфекційна хвороба є ендемічною в популяції, коли вона постійно підтримується на цій території й не поширюється далі.. Раніше тварина встигала заразити трьох-чотирьох особин, а тепер — одну.
Учені з Університету штату Вашингтон припускають, що на це вплинули щонайменше три причини:
- епідемія раку скоротила чисельність тварин і ускладнила своє поширення;
- дияволи адаптувалися, з'явилися нові покоління, які виявилися більше стійкими до раку;
- рак багаторазово мутував і став не таким небезпечним.
Науковці також вважають, що тварини ще деякий час будуть жити пліч-о-пліч з хворобою, а потім вона сама зникне. Утім, це лише теорія, оскільки для збереження диких популяцій дияволів до них підселяють особин, виведених в зоопарках. Батьки таких тварин ніколи не контактували з раком, а отже він може інакше впливати та завдавати шкоди їхньому організму.
Тасманійські дияволи були практично повністю винищені людьми. Їх врятували тільки суворі заходи із захисту в Тасманії та Австралії. Крім цього, з 90-х трансмісивний рак знищив 75% популяції у цей період.
Довідка. Тасманійські дияволи — найбільші у світі хижі сумчасті тварини та місцеві хижаки. Це означає, що їх реінтродукція допоможе контролювати популяції диких кішок і лисиць, які полюють на інші види. Дияволи також є падальниками, що допомагає захистити навколишнє середовище від хвороб.
Що відомо
- На материкову частину Австралії випустили 11 тасманійських дияволів через 3 тисячі років після того, як вони там вимерли.