Тасманійські дияволи адаптувалися до раку, який раніше майже винищив їх популяцію

Тасманійські дияволи адаптувалися до раку, який раніше майже винищив їх популяцію

Тасманійські дияволи адаптувалися до раку, який раніше майже винищив їх популяцію Ілюстративне фото, Unsplash

Тасманійські дияволи за чверть століття змогли адаптуватися до небезпечного виду раку, який майже повністю знищив їх популяцію наприкінці 90-х років XX сторіччя.

У другій половині 90-х вчені виявили у тасманійських дияволів трансмісивний (заразний) рак — злоякісну пухлину на морді. Він передається від особи до особи через укуси. Захворювання поставило існування виду під загрозу, оскільки дияволи не могли не кусати один одного — це їх форма взаємодії.

У новому дослідженні зазначено, що наразі рак серед тасманійських дияволів почав передаватися повільніше і переноситися набагато легше. З епідемічної форми захворювання перейшло в ендемічнуЕндемія — термін епідеміології, який означає постійне існування на території певного, частіше всього, інфекційного захворювання. Інфекційна хвороба є ендемічною в популяції, коли вона постійно підтримується на цій території й не поширюється далі.. Раніше тварина встигала заразити трьох-чотирьох особин, а тепер — одну.

Учені з Університету штату Вашингтон припускають, що на це вплинули щонайменше три причини:

  • епідемія раку скоротила чисельність тварин і ускладнила своє поширення;
  • дияволи адаптувалися, з'явилися нові покоління, які виявилися більше стійкими до раку;
  • рак багаторазово мутував і став не таким небезпечним.

Науковці також вважають, що тварини ще деякий час будуть жити пліч-о-пліч з хворобою, а потім вона сама зникне. Утім, це лише теорія, оскільки для збереження диких популяцій дияволів до них підселяють особин, виведених в зоопарках. Батьки таких тварин ніколи не контактували з раком, а отже він може інакше впливати та завдавати шкоди їхньому організму.

Тасманійські дияволи були практично повністю винищені людьми. Їх врятували тільки суворі заходи із захисту в Тасманії та Австралії. Крім цього, з 90-х трансмісивний рак знищив 75% популяції у цей період.

Довідка. Тасманійські дияволи — найбільші у світі хижі сумчасті тварини та місцеві хижаки. Це означає, що їх реінтродукція допоможе контролювати популяції диких кішок і лисиць, які полюють на інші види. Дияволи також є падальниками, що допомагає захистити навколишнє середовище від хвороб.

Що відомо

  • На материкову частину Австралії випустили 11 тасманійських дияволів через 3 тисячі років після того, як вони там вимерли.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди