Міністри закордонних справ Австралії, Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Південної Кореї, Нової Зеландії, Сполученого Королівства, Сполучених Штатів Америки та Високий представник Європейського Союзу висловили “серйозну стурбованість у зв'язку з розгортанням військ КНДР в Росії, які можуть бути використані на полі бою проти України”.
Про це йдеться у спільній заяві міністрів, оприлюдненій на сайті МЗС Японії.
“Кілька тисяч військ КНДР були розгорнуті в Росії. Пряма підтримка КНДР агресивної війни Росії проти України, окрім демонстрації відчайдушних зусиль Росії компенсувати свої втрати, означатиме небезпечне розширення конфлікту, що матиме серйозні наслідки для миру і безпеки в Європі та Індо-Тихоокеанському регіоні. Це стало б подальшим порушенням міжнародного права, в тому числі найфундаментальніших принципів Статуту ООН”, — йдеться у документі.
Його підписанти заявили, що найрішучішим чином засуджують посилення військової співпраці між КНДР і Росією, включаючи експорт КНДР і незаконну закупівлю Росією балістичних ракет КНДР всупереч численним резолюціям Ради Безпеки ООН, а також використання Росією цих ракет і боєприпасів проти України.
Отримання або надання солдатами КНДР будь-якої підготовки або іншої допомоги, пов'язаної з використанням балістичних ракет або зброї, є прямим порушенням резолюцій Ради Безпеки ООН 1718, 1874 і 2270, йдеться у спільній заяві.
“Ми також глибоко стурбовані потенційною можливістю будь-якої передачі ядерних технологій або технологій, пов'язаних з балістичними ракетами, з Росії до КНДР в порушення відповідних резолюцій РБ ООН. Ми закликаємо КНДР припинити надавати допомогу Росії в її агресивній війні”, — зазначили міністри.
Вони також підтвердили “непохитну відданість підтримці України, яка захищає свою свободу, суверенітет, незалежність і територіальну цілісність”. Зазначається, що міністри працюють із міжнародними партнерами над скоординованою відповіддю на цей новий розвиток подій.
Міністр оборони України Рустем Умєров підтвердив, що між Збройними силами України та північнокорейськими солдатами в Курській області Росії вже відбулись перші зіткнення, але наразі вони були "маломасштабними".
Що відомо про інформацію щодо залучення військових з КНДР у війну проти України
13 жовтня президент України Володимир Зеленський заявляв, що Росія та КНДР "нарощують союзництво" і вже йдеться не тільки про постачання зброї, яка використовується проти України, а й про "передачу людей" до російських військ. Вже 14 жовтня Зеленський заявив, що Північна Корея "фактично включилась" у війну проти України.
14 жовтня керівник Росії Володимир Путін вніс на розгляд до російської Держдуми проєкт про ратифікацію договору про "всеосяжне стратегічне партнерство" між РФ та Північною Кореєю. Росія та КНДР підписали цей договір 19 червня 2024 року. Держдума ратифікувала договір 24 жовтня.
Очільник Головного управління розвідки Міноборони (ГУР) Кирило Буданов підтвердив, що близько 11 тисяч солдатів з КНДР готують воювати в Україні.
Раніше джерела Суспільного у розвідці повідомляли, що на Далекому Сході Росії для війни в Україні готують десять тисяч солдатів з КНДР. Пізніше Зеленський додав, що Україна фіксувала присутність офіцерів та технічного персоналу з КНДР на тимчасово окупованих територіях. Імовірно, їх направили раніше, аби підготуватись до відправки контингенту.
23 жовтня міністр оборони США Ллойд Остін вперше підтвердив, що північнокорейські солдати справді прибули в Росію.
Сама Північна Корея назвала ці повідомлення "безпідставними чутками". Представник Північної Кореї в ООН заявив, що відносини КНДР з Москвою є "легітимними й заснованими на співпраці".
Очільник Кремля Володимир Путін прокоментував інформацію про розгортання північнокорейських солдатів на території РФ. Він послався на договір про "всеосяжне стратегічне партнерство" між Росією та КНДР. Сказав, що фото з присутністю корейських солдатів на території РФ – річ серйозна, якщо є знімки, вони щось відображають". Путін додав, що до ескалації в Україні привели дії не Росії, а "держпереворот, 2014 року, підтриманий США".