Не можна назвати повноцінною. Як на Прикарпатті впроваджують реформу деінституалізації

Не можна назвати повноцінною. Як на Прикарпатті впроваджують реформу деінституалізації

Не можна назвати повноцінною. Як на Прикарпатті впроваджують реформу деінституалізації
Facebook

Івано-Франківська область одна з перших почала впроваджувати реформу деінституалізації. Про це Суспільне Карпати повідомила заступниця начальника служби у справах дітей облдержадміністрації Віталія Попович.

Повністю закрили два інтернатні заклади.

"Два інтернатні заклади перепрофільовані у центри підтримки дітей та сімей: Тлумацька школа-інтернат та такий же центр діє на базі долинського закладу "Теплий дім", у якому є три маленькі групові будинки, де перебуває близько 40 дітей", - каже Віталія Попович.

За її словами, в умовах децентралізації зараз додалося роботи соціальним службам, зокрема, службам у справах дітей та центрам соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

"У нас є тривога, бо зараз у 62 громадах проводяться сесії, формується структура. Ми звертаємося до територіальних громад, щоб у їхній структурах обов'язково були служби у справах дітей та центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Фахівці соціальної роботи, які будуть проводити роботи із сім'ями, особливо тими, куди повернулися дітки з інтернатних закладів", - розповіла заступниця начальника служби у справах дітей ОДА.

На Прикарпатті є дев'ять будинків сімейного типу, у яких виховується 61 дитина.

"Такі будинки - одні з перших - почали створюватися у місті Калуш - зараз там діє два таких заклади. У Верховині, в Косові, Коломиї, Галичі. У нас є два будинки дитячого типу, які переїхали із зони АТО/ООС. Вони потребують особливої уваги", - каже Попович.

За словами засновника Української благодійницької мережі Василя Футерка, усі діти мають право на комфортні домівки.

"Наш будинок підтриманого проживання створений для молодих людей, не для дітей. Дуже важливо, щоб схожі заклади створювалися і для дітей. Зокрема, зараз законодавство передбачає створення малих групових будиночків. Є бюджетне фінансування для створення і подальшої підтримки таких закладів. Але цей процес рухається дуже і дуже повільно", - каже Василь Футерко.

За його словами, в межах реформи відбулося перепрофілювання двох дитячих інтернатів на дорослі, а дітей перевели до Залучанського дитячого будинку-інтернату.

"Це не можна назвати повноцінною реформою, адже що більший заклад, то більше ризиків, тим важче забезпечити належні умови в такому закладі. Взагалі, якщо говорити про реформу деінституалізції, то це не реформа про закриття інтернатів. Це реформа, яка передбачає створення дітям потрібних послуг на рівні громади. Одні з основних заходів в межах цієї реформи мають полягати в тому, щоб дитина не потрапляла в інтернат. Це йде мова і про реабілітаційні центри на місцях, куди діти з інвалідністю можуть навідуватися в денний час. Якщо йде мова про навчання, то має бути можливість залишатися і після навчання, щоб батьки могли працювати", - розповів Василь Футерко.

Читайте також

На початок