Україна отримала 600 млн євро макрофінансової допомоги для боротьби з наслідками пандемії коронавірусу. За повідомленням Європейської комісії, виплата має сприяти збереженню макрофінансової стабільності в Україні, дозволяючи їй розподіляти ресурси для пом'якшення серйозних негативних соціально-економічних наслідків пандемії коронавірусу. Радник президента з економічних питань Олег Устенко в ефірі Українського радіо назвав допомогу "хорошим сигналом" у відносинах Україна - ЄС.
Які умови кредиту
За словами Устенка, перемовини про отримання макрофінансової допомоги розпочалися на початку жовтня цього року, під час саміту Україна – Європейський Союз, де брав участь Володимир Зеленський. Тоді була досягнута домовленість про отримання Україною 1,2 млрд євро.
“Щодо умов цієї угоди, то можу сказати, що це – кредит, кредитний ресурс, який Україна отримає до 2035 року. І як умови любого кредиту – він платний і його треба буде повертати. Я звернув би увагу на відсоток, який треба буде сплачувати Україні, це менше, ніж 1 % на рік. Тобто, це дуже дешеві кошти”, – сказав Устенко.
Також серед умов отримання цього кредиту є ряд реформ, зокрема, перезавантаження судової системи, реформування податкової та митниці, ліквідація податкової міліції.
Україна потребувала цих коштів, враховуючи дефіцит в державному бюджеті, зазначив Устенко.
“В Україні дефіцит бюджету складає 7% до ВВП, і його треба фінансувати. І ці гроші підуть на покриття дефіциту державного бюджету. А ті проблеми, які намагалися “роздувати” протягом останніх тижнів, різні політичні гравці, можна сказати, знаходяться в керованому руслі”, – сказав він.
Як це впливає на стосунки України з ЄС
За словами Устенка, надання макрофінансової допомоги підтверджує, що Україна знаходиться в зоні допомоги з боку ЄС.
“Другий сигнал – це розуміння того, що конституційна криза, яка зараз існує, є штучно створеною. Третє – це те, що в ЄС розуміють, що будь-які економічні проблеми в Україні виносяться на прапори політичних дискусій, навіть забувається, що починалося це з економічного питання”, – сказав він.
На його думку, конституційна криза є штучною.
“Штучність її полягає в тому, що її ініціювали, використовуючи окремі прогалини в українському Законодавстві. І, як я розумію, вихід з цієї кризи вже знайдено. І повернення кримінальної відповідальності – один з етапів, який мав бути реалізований”, – пояснив радник.
Устенко вказує на розмови з інвесторами, які називають три основні перепони розширенню бізнесу в Україні:
“Перша – це недостатня захищеність прав власності, друга – неякісна судова система, і третя перепона – високий рівень корупції. А без розв'язання цих проблем, неможливо вирішення великих економічних задач, таких як підняття рівня життя населення країни. “І треба розуміти, що для того, щоб боротись із бідністю, треба забезпечувати економічне зростання 5% на рік щонайменше”, – каже Устенко.
За його словами, це можливо з приходом інвестицій в економіку України, для чого важливо забезпечувати, в тому числі боротьбу з корупцією.
Що відомо
- У серпні представники місії МВФ мали прибути до Києва для продовження переговорів щодо продовження програми Stand By, але, з різних причин, вони зробили паузу.
- 17 вересня у Міжнародному валютному фонді заявили, що однією з ключових умов для надання кредитів Україні є незалежність її антикорупційних органів, зокрема НАБУ, Вищого антикорупційного суду та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
- Радник голови Офісу президента та ексміністр економіки Тимофій Милованов в ефірі одного з телеканалів повідомив, що Україна не встигне отримати транш МВФ у 2020 році.
- Професор і ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко вважає, що Україна не зможе отримати черговий транш від МВФ через те, що влада не виконала низку застережень від партнерів.
- Євросоюз виділив Україні черговий транш макрофінансової допомоги у 600 мільйонів євро для боротьби з наслідками пандемії коронавірусу.