На Рівненщині хочуть відновити занедбану каплицю-костел. Почали з толоки

На Рівненщині хочуть відновити занедбану каплицю-костел. Почали з толоки

На Рівненщині хочуть відновити занедбану каплицю-костел. Почали з толоки Суспільне Рівне

Точний час побудови каплиці-костелу біля села Симонів Гощанської тергромади на Рівненщині – невідомий. Одні припущення базуються на спогадах старожилів, за якими каплицю збудували у 30-х роках минулого століття і вона була діючою менше 10 років. За іншою версією, її появу пов'язують із родиною Сосновських, які раніше були власниками цих земель. У радянські часи каплицю занедбали, але півметрові стіни вціліли.

Нині місцева громада її хоче відновити і вже звернулася за допомогою до культурно-просвітницького центру імені Томаша Сосновського. Роботи розпочали з прибирання каплиці-костелу і організували толоку.

Толока в СимоновіСуспільне Рівне

9-го грудня з 10-ї ранку біля каплиці-костелу на околиці Симонова організували толоку. Територію довкола будівлі і всередині розчищають комунальники Гощанської ОТГ.

"Пам'ятки архітектури, треба дивитися за ними, треба прочищати, щоб людям, дітям лишалося", – каже один з волонтерів.

Толока в СимоновіСуспільне Рівне

"Все ми порозчищаємо, і цю, й ту сторону, все зробимо до толку, позбираємо сміття", – сказав двірник комунального підприємства Гощанської ОТГ Юрій Радчук.

Толока в СимоновіСуспільне Рівне

Разом з комунальниками працює й Микола Панчук, він голова Гощанської громади.

Толока в СимоновіСуспільне Рівне

"Відновлення культурної спадщини – це одна з принципових позицій в розвитку нашої громади. З чого треба починати – з благоустрою. От ми його сьогодні й робимо. Люди зацікавляться, знайдуться меценати, будуть допомагати, будуть розвивати. Далі, за можливості, будемо робити дах, стіни, вікна – те, що відбувалося й із садибою в Гощі", – каже Микола Панчук.

Толока в СимоновіСуспільне Рівне

На толоку до каплиці-костелу приїхав і голова Рівненського культурно-просвітнцького центру імені Томаша Сосновського Ярослав Ковальчук.

Толока в СимоновіСуспільне Рівне

"Бо ми знаємо історично, що власниками Симонова були Сосновські. Не так багато залишилося історичних споруд на території Волині, які асоціюються із Сосновськими. Бачите, яка гарна місцева, і тут, скоріше всього, був маєток, це уже з розповідей місцевих жителів. Але історично і архівно ми поки не маємо таких документів, що це була за споруда", – розповідає Ярослав Ковальчук.

Толока в СимоновіСуспільне Рівне

У тридцятих роках минулого століття орендарем цих земель був пан Задемський. І він, імовірно, збудував тоді цю каплицю-костел. На служби сюди приїздили католики із сусідніх сіл.

А з приходом радянської влади у 1939-му році каплиця-костел вже була недіюча, –припускає волонтер Петро Коробчук з Гощі. Свою розповідь він теж базує не на історичних фактах, а спогадах старожилів.

Толока в СимоновіСуспільне Рівне

"Піднімалися сюдою і заходили. Матір Божа по центру була он, подивіться, зразу образ виділяється. Тут були парафіяни, молилися тут, були ікони. Може, дослідники десь щось побачать в стінах. Сьогодні поприбираємо вже це все", – каже Петро Коробчук.

Толока в СимоновіСуспільне Рівне

"А тут, я думаю, проводили обряди, коли народилося дитя, хрестилося. А тут уже були ксьондзи. Посередині, сподіваємося, що то був підземний хід. А це вже було добудовано", – додає волонтер.

Толока в СимоновіСуспільне Рівне

Цю добудову зробили вже за радянських часів і місцевий колгосп використовував її для сушіння й зберігання хмелю. У 80-х роках минулого століття розібрали покрівлю каплиці-костелу, а півметрові стіни культової споруди стоять і донині.

У планах Ярослава Ковальчука – відшукати історичні факти про цю каплицю і залучити кошти на її реставрацію.

Толока в СимоновіСуспільне Рівне

"Готуємо в майбутньому написання проєктів на Європейський Союз, переважно на Польщу, де будемо дійсно шукати кошти на відновлення каплиці. Щоб її відреставрувати у тому вигляді, яка вона була. Чи це культова споруда, чи якийсь центр молодіжний, де буде цікаво місцевим жителям, переважно Гощанської ОТГ", – зазначив Ярослав Ковальчук.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди