Землю – громадам: як відбувається цей процес на Хмельниччині і що очікувати людям

Землю – громадам: як відбувається цей процес на Хмельниччині і що очікувати людям

Землю – громадам: як відбувається цей процес на Хмельниччині і що очікувати людям Фото: Суспільне.

Більше ста дев’яти тисяч гектарів землі передали з власності держави у комунальну власність об’єднаних територіальних громад Хмельниччини протягом 2018-2019 років. До кінця 2020 року планується передати ще сорок тисяч гектарів землі.

Про це Суспільному розповів тимчасово виконуючий обов’язки начальника головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області Юрій Климко.

4 грудня в управлінні Держгеокадастру з державної в комунальну власність передавали землю сімом об’єднаним територіальним громадам Хмельниччини - Орининській, Кам’янець-Подільській, Смотрицькій, Новодунаєвецькій, Гуменецькій та Новоушицькій Кам’янець-Подільського району та Розсошанській сільській громаді Хмельницького району.

Голова новоствореної Кам’янець-Подільської міської територіальної громади Михайло Посітко каже – їхній громаді з державної власності передали більше ста двадцяти гектарів землі.

«Зацікавлений у тому, щоб землі приносили прибуток до міського бюджету. І використовувалися раціонально. Буде проведена певна робота земельним відділом. Очікуємо затвердження податку на землю, аби якомога більше можна було отримати до нашого міського бюджету», - каже Михайло Посітко.

Михайло Посітко додає, жителям громади, аби отримати землю, потрібно звертатися до міської ради.

«Пишеться заява щодо виділення конкретної земельної ділянки, вона розглядається і якщо її можна надати людині в оренду чи у власність, то на сесію міської ради виноситься відповідне рішення. І вже за рішенням сесії приймається дозвіл про погодження чи не погодження виділення земельної ділянки. Якщо вона надається в оренду, то проводиться грошова оцінка землі та розраховується земельний податок», - говорить посадовець.

А от у Чорноострівській об’єднаній територіальній громаді, яка була створена у 2015 році, передачею земель з державної у комунальну власність не надто задоволені. Голова громади Михайло Дзісь розповідає - у 2019 році їм передали дві тисячі гектарів землі.

«Більша частина цих земель непридатна для користування. Це береги, болота, чагарники, які ані в оренду здати, ані людям виділити для ведення сільського господарства неможливо. У 2016 році ми просили Держгеокадастр передати нашій громаді землю у селі Грузевиця для випасу худоби. Ми прийняли положення про громадські пасовища, прийняли рішення щодо організації на тій земельній ділянці пасовища, подали усі документи та викопіювання до держгеокадастру, але жодного гектара з тієї землі, що ми просили, нам так і не передали.

Натомість, згодом на кадастровій карті побачили, що ці землі відійшли в користування невідомих громадян. Нас навіть не повідомили, хоч мали б узгодити питання виділення землі громадянам з місцевою владою», - каже Михайло Дзісь.

За словами голови громади, з п’ятисот гектарів землі, яку просили передати для випасу худоби, у власності держави наразі залишилося близько десяти.

Жителька села Грузевиця Галина Свіч розповідає, що подала заяву до селищної ради про виділення двох гектарів землі ще у 2016-17 роках. Місцева влада погодила їй виділення землі, але Держгеокадастр не надав дозволу.

«Чого надали людям, а мені нічого не надали? Я проробила стільки років в колгоспі дояркою, хіба я не заробила тої землі?», - каже Галина Свіч.

Тимчасова виконуючий обов’язки начальника управління Держгеокадастру Юрій Климко пояснює, що поки землі знаходилися у власності держави, вони не зобов’язані звітувати про їхню передачу місцевій владі.

«Заяви на отримання землі, яку Чорноострівська громада хотіла використати для громадського пасовища, громадяни, яким її виділили, подали ще до того, як надійшла заява від територіальної громади»аже посадовець.

Т.в.о. начальника управління Держгеокадастру Юрій Климко також пояснює, що зараз громадам передаються виключно земельні ділянки державної форми власності сільськогосподарського призначення – ті, які були проінвентаризовані і внесені в кадастрову систему, та ті, які знаходяться в оренді та постійному користуванні громадян.

Очікувати змін від передачі землі не варто, каже голова громадської організації «Сприяння реалізації прав громадян у сфері земельних відносин» Андрій Первак.

«Сама процедура передачі земельних ділянок у власність чи оренду громадянам та юридичним особам залишається незмінною ще з 2001 року, з того моменту, коли був введений земельний кодекс України. Змінюється тільки орган, наділений повноваженнями вирішувати ці питання. Так що якогось дива і того, що всім дадуть землю, очікувати не варто. Безперечно, позитивний ефект буде, але він більше стосуватиметься адміністрування і інвентаризації земельного фонду», - пояснює Андрій Первак.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди