Блінкен вирушає на Близький Схід для досягнення перемир'я

Блінкен вирушає на Близький Схід для досягнення перемир'я

Ентоні Блінкен
Держсекретар США Ентоні Блінкен на пресконференції в Києві, 11 вересня 2024 року. REUTERS/Leon Neal

Держсекретар США Ентоні Блінкен вирушив на Близький Схід, прагнучи відновити переговори щодо припинення війни в Газі та врегулювати конфлікт, що поширюється на Ліван.

Про це пише Reuters.

Це його 11-та поїздка до регіону з початку атаки на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, організованої палестинським рухом ХАМАС, яка призвела до війни в Газі.

Блінкен обговорить із лідерами в Ізраїлі та сусідніх арабських країнах важливість припинення війни в Газі, шляхи розробки плану для врегулювання ситуації та дипломатичне вирішення війни між Ізраїлем і Хезболлою.

Спецпредставник США Амос Хохштайн провів переговори з ліванськими чиновниками в Бейруті щодо умов припинення вогню між Ізраїлем і Хезболлою. Він заявив, що для припинення бойових дій недостатньо лише виконання резолюції ООН 1701, яка завершила попередній конфлікт між Ізраїлем і Хезболлою у 2006 році.

Хохштайн додав, що і Хезболла, і Ізраїль не виконали резолюцію належним чином, і тепер необхідно визначити додаткові заходи для забезпечення її чесного та прозорого виконання.

Ізраїльська армія повідомила, що вона атакувала фінансову структуру "Аль-Кард Аль-Хасан", яку, за даними США, Хезболла використовує для управління своїми фінансами.

Міністерство охорони здоров'я Лівану повідомило, що з початку ізраїльської атаки загинуло 2 483 особи, ще 11 628 отримали поранення. За цей же період Ізраїль втратив 59 осіб у північних регіонах і на Голанських висотах.

Вторгнення бойовиків ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.

9 жовтня Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектору Гази. 11 жовтня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю. Згодом в ООН заявили про гуманітарну катастрофу в Газі.

13 жовтня ЦАХАЛ закликалв цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту". Згодом речник ЦАХАЛу Хагарі заявив, що сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари. Прем'єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу 28 жовтня заявив про початок другого етапу війни проти ХАМАСу.

1 листопада війська Ізраїлю прорвали передову лінію оборони руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази. Того ж дня для евакуації людей відкрили контрольно-пропускний пункт Рафах, що на кордоні з Єгиптом. Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, що супроводжувалося звільненням груп заручників.

Через війну між Ізраїлем та ХАМАСом в Червоному морі єменські хусити, яких підтримує Іран, почали обстрілювати судна. Вони заявили, що атакують кораблі Ізраїлю та його союзників. Після низки ракетних та дронових атак США спільно із Британією атакували сили хуситів в Ємені.

В кінці квітня премʼєр-міністр Ізраїлю Нетаньягу повідомив, армія оборони Ізраїлю проведе військову операцію у місті Рафах не залежно від того, чи буде укладена угода щодо перемир'я з угрупуванням ХАМАС.

На початок