У Молдові розпочалися вибори президента та референдум про євроінтеграцію

У Молдові розпочалися вибори президента та референдум про євроінтеграцію

У Молдові розпочалося голосування на виборах президента та референдумі про євроінтеграцію
Виборча дільниця у ліцеї імені М. В. Гоголя у Кишиневі, Молдова. 20 жовтня 2024 року. Суспільне Новини/Валерія Пашко

Громадяни Молдови 20 жовтня голосують у першому турі президентських виборів та висловлюють свою позицію на референдумі щодо майбутньої інтеграції країни до Європейського Союзу.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного, яка перебуває у столиці країни Кишиневі.

У Молдові починаються вибори президента та референдум про євроінтеграцію
Виборча дільниця у ліцеї імені М. В. Гоголя у Кишиневі, Молдова. 20 жовтня 2024 року. Суспільне Новини/Валерія Пашко

За президентське крісло у першому турі виборів змагаються 11 кандидатів.

Кандидат у президенти Молдови Олександр Стояногло заявив, що у разі перемоги свій перший візит здійснить у невизнане Придністров’я, повідомляє РИА "Новости".

"Вважаю, що внутрішні проблеми країни найважливіші для подальшого діалогу, внутрішнього розвитку. Тому перше, що я зроблю — поїду у Придністров’я", — сказав він.

Участь у волевиявленні вранці 20 жовтня також взяв один з кандидатів у президенти країни Ренато Усатий. Журналістам він заявив, що занепокоєний чинним курсом Молдови, інформує РИА "Новости".

"Я вважаю що ключова задача всіх здорових політичних сил полягає в тому, щоб зробити все можливе, щоб ми не втратили країну, яка, в моєму розумінні, у найближчі роки, якщо справи йтимуть так, як вони йдуть сьогодні, — то Молдова може прости зникнути", — сказав він.

Після голосування Усатий, який прийшов на вибори разом із мамою, членами своєї родини та команди, заявив, що взяв лише бюлетень для голосування на виборах президента, зазначає кореспондентка Суспільного.

"Сьогодні я взяв один бюлетень, як і я і казав. Це моя позиція особиста, я про це сказав, але виборці можуть робити власний вибір. Моя мама взяла два бюлетені, я — один", — сказав політик.

"Те, що відбувається останні 30 років у країні, не має повторюватись. Кожні чотири роки громадяни йдуть голосувати, щоб щось змінилось. Сьогодні я проголосував, щоб за чотири роки громадяни вже не хотіли змін, щоб Республіка Молдова мала людину, яка відповідає за усе, і яка робитиме все необхідне для громадян", — додав Ренато Усатий.

Мая Санду віддала свій голос та закликала громадян долучатись до голосування

Після 11 години ранку Мая Санду проголосувала на виборах президента Молдови та референдумі про євроінтеграцію. Після голосування вона поспілкувалася із журналістами та закликала громадян країни долучатись до волевиявлення.

"Дорогі громадяни, виходьте голосувати в цю неділю. Беріть два бюлетені — голосуйте на референдумі та за президента Республіки Молдова на наступні чотири роки. Ваш голос визначатиме долю наступних десятиліть. Діаспоряни, знаю, що ви турбуєтесь за тих, кого залишили вдома, виходьте на голосування, щоб ваші рідні жили в мирі в майбутньому", — зазначила вона.

Президентка Молдови Мая Санду після голосування на виборах та референдумі
Лідерка Молдови Мая Санду після голосування у першому турі президентських виборів та на референдумі щодо євроінтеграції країни, 20 жовтня 2024 року. Суспільне Новини/Валерія Пашко

Політикиня наголосила, що громадяни Молдови повинні самостійно визначати долю країни.

"Я проголосувала, тому що ми самі маємо визначати нашу долю, а не інші, не брудні гроші, не брехня. Я проголосувала, щоб Молдова жила в мирі і свободі. Молдова може створити майбутнє, якого бажає. Виходьте на голосування!", — закликала Санду.

Вона також зазначила, що правоохоронні органи Молдови повідомляли протягом кампанії про спроби купити голоси молдован та про "вплив на голосування".

"Наші органи піклуються про те, щоб вибори пройшли мирно, ми на це покладаємось. Але, як ми і говорили, наші громадяни — це ті, хто вирішує долю країни, і саме їхні голоси вплинуть на те, якою буде республіка, а також їхній голос може зберегти мир та стабільність", — додала президентка.

На виборах в Молдові присутні спостерігачі з України

Група депутатів Верховної ради України приїхала в Молдову, щоб бути присутніми на виборах як спостерігачі. Про це Суспільному розповів очільник групи, депутат від фракції партії "Слуга народу" Микола Стефанчук.

За його словами, 19 жовтня українські парламентарі зустрілися з головою парламенту Молдови Ігорем Гросу та представниками українського посольства.

"Ми висловили сподівання, що вибори та референдум у Молдові пройдуть вільно і демократично. Пан Гросу запевнив нас, що для них надзвичайно важливо гарантувати кожному громадянину Молдови свободу волевиявлення. Саме тому на виборах працюватимуть 1300 місцевих та 700 міжнародних спостерігачів, а також 60 акредитованих ЗМІ", — зазначив він.

Стефанчук додав, що 20 жовтня він спостерігає за виборчим процесом у м. Бєльці, порушень виборчого процесу нардеп поки що не зафіксував.

"Для України надзвичайно важливо зберегти спільний курс з Молдовою до Євроінтеграції. Віримо, що народ Молдови теж прагне кращого майбутнього і зробить правильний вибір для розвитку своєї країни", — зауважив депутат.

Як відбувається голосування за межами Молдови

Низка ЗМІ, зокрема видання "Рупор", повідомили, що у Росії на двох виборчих дільницях у Москві спостерігаються великі черги з охочих проголосувати. У Міністерстві закордонних справ Молдови відреагували на таку інформацію, зазначивши, що передбачали можливість переповнення дільниць внаслідок спроб організації незаконного підвезення виборців на дільниці.

"Напередодні виборів ми попередили російську владу про спроби деяких суб'єктів організувати організоване підвезення громадян до виборчих дільниць у нашому посольстві в Москві. Таким чином, ми вважаємо, що натовпи на двох виборчих дільницях в Росії були штучно створені для того, щоб поставити під загрозу виборчий процес", — йдеться у повідомленні міністерства.

МЗС Молдови заявили, що звертають увагу російської влади та будь-яких інших суб'єктів на неприпустимість незаконного підвезення виборців до виборчих дільниць.

Як раніше повідомляло видання NewsMaker, перша виборча дільниця за межами Молдови відкрилася 20 жовтня у столиці Японії Токіо.

"Тут можуть проголосувати громадяни Молдови, які мешкають у Японії, Південній Кореї та інших країнах Східної Азії", — пише видання.

Також голосування почалося на дільницях, відкритих в Індії та Ізраїлі, зазначає NewsMaker.

Раніше на брифінгу 18 жовтня голова молдовської Центральної виборчої комісії (ЦВК) Анжеліка Караман повідомила, що понад 1340 громадян Молдови, які знаходяться поза межами країни, вже взяли участь у президентських виборах й конституційному референдумі, проголосувавши за допомогою пошти. За її словами, процес одержання конвертів закордонними виборчими бюро завершився 17 жовтня, о 18.00.

Станом на 14:00 на виборах президента Молдови проголосували трохи більше 33% виборців, зареєстрованих у виборчих списках. Про це повідомляє Știri.md.

Зазначається, що за сім годин до закриття виборчих дільниць своїм правом голосу скористалися понад 930 тисяч громадян із приблизно 2,7 млн ​​виборців.

Спостерігачі Promo-LEX зафіксували 673 випадки порушення, більшість із них стосуються порушення таємниці голосування.

Станом на 15:00 на референдумі в Молдові проголосували 957 тисяч виборців.

Станом на 16:00 на президентских виборах у Молдові проголосували 1 мільйон 142 тисяч виборців, що складає 39% від зареєстрованих у виборчих списках. Про це повідомляє NewsMaker з посиланням на дані ЦВК Молдови.

Також фіксується значна кількість явки на виборчі дільниці діаспори. Станом на 16:30 на виборах за кордоном проголосували 150 тисяч громадян Молдови. Зазначається, що в Японії та Китаї голосування вже завершилося.

За даними ЦВК станом на 19:00 за межами Молдови проголосували понад 200 тисяч виборців.

Водночас станом на 18:00 у референдумі взяли участь 1 228 650 громадян — 42,44%. Референдум вважається таким, що відбувся.

Станом на 19:40 у Молдові проголосували 50% зареєстрованих виборців.

О 21:00 виборчі дільниці у Молдові зачинилися. За даними Центральної виборчої комісії, фінальна явка виборців в країні склала 51,41% — понад 1 546 000 виборців віддали свій голос.

Найвищу явку зафіксували у Кишиневі, Дондюшанському та Окницькому районах. Найменше людей проголосувало в Ніспоренах, Хинчештах, Бессарабці та Кантемірі.

У Бухаресті (Румунія), Москві (Росія) та Ліврі-Гаргані (Франція) голосування на виборчих дільницях продовжили до 23:00.

Підрахунок голосування

За даними ЦВК, у результаті підрахунку 15% голосів виборців з 34,09% лідирує Мая Санду, Олександр Стояногло набирає 30,09%, за ним Ренато Усатий — 15,13%.

У Молдові розпочалися вибори президента та референдум про євроінтеграцію
Дані ЦВК щодо підрахунку голосів на виборах президента Молдови. Суспільне Новини/Валерія Пашко

Також триває підрахунок результатів референдуму. Станом на 21:20 опрацьовано 21% голосів: 41,94% виборців проголосували "за" майбутню євроінтеграцію Молдови, 58,06% — "проти".

У Молдові розпочалися вибори президента та референдум про євроінтеграцію
Дані ЦВК щодо підрахунку результатів референдуму щодо євроінтеграції Молдови. Суспільне Новини/Валерія Пашко

За результатом обробки 50% бюлетенів референдуму 56,50% виборців проголосували проти майбутньої інтеграції Молдови до ЄС.

ЦВК опрацювала 50% голосів виборців, за результами яких в президентських перегонах з 35,56% лідирує Мая Санду. Олександр Стояногло набирає — 29,31%.

Новина доповнюється

Що відомо про президентські вибори у Молдові та референдум

Вибори президента Молдови відбуваються 20 жовтня одночасно з референдумом, на якому виборців запитають, чи підтримують вони конституційні зміни, які дозволять Молдові приєднатися до Євросоюзу.

Як пише Reuters, Санду лідирує в опитуваннях громадської думки проти 10 кандидатів, серед яких звільнений генпрокурор Олександр Стояногло, якого підтримують проросійські опозиційні партії, та Ренато Усатий, який виступає за тісні зв'язки як із Заходом, так і з РФ.

Мая Санду — перша жінка-президент незалежної Молдови. У 2020 році вона у другому турі виборів із результатом 57,6% перемогла свого опонента Ігоря Додона, попереднього президента країни.

Ще в грудні 2023 року Мая Санду заявила, що має намір балотуватися на другий президентський термін. Вона закликала молдовський парламент розпочати підготовку до референдуму щодо прагнення країни до вступу до Європейського Союзу.

На початок