Президент Володимир Зеленський заявив, що у листопаді цьогоріч буде готовий перший варіант плану перемовин України з Росією. За його словами, наразі проходять тематичні конференції з цього приводу, а останній такий захід відбудеться 30-31 жовтня у Канаді й буде присвячений поверненню депортованих українських дітей та обміну полоненими.
Про це він розповів під час інтерв'ю в ефірі телемарафону "Єдині новини".
"План перемовин (з РФ — ред.) буде готовий у листопаді. Наразі проходять тематичні конференції. Пройшло вже п’ять. Вони проводяться разом з партнерами, для того, щоб був готовий перший варіант плану, щоб він був детальний", — пояснив президент.
Серед іншого він поінформував, що остання така конференція відбудеться 30-31 жовтня у Канаді та буде присвячена поверненню депортованих українських дітей та обміну полоненими.
Крім цього Зеленський пояснив, що зараз проводяться консультації з партнерами, конференції по різних напрямках, а після завершення останньої конференції у Канаді, усі напрацьовані з цих тем документи будуть зібрані в один загальний план, як бачення України, під яким є підписи багатьох держав.
"Це буде наше бачення, під яким підписані десятки, сотні країн. Після цього документ буде надано усім країнам, тобто, партнерам, які готові взяти участь у другому Саміту миру. А потім партнери мають передати цей план росіянам. І далі ми будемо чекати на відповідний фідбек (зворотний зв'язок — ред.)", — сказав глава держави.
Також він зауважив, що українська сторона виконала частину роботи, яку обіцяла, а "далі вже тільки ті чи інші формати переговорів можуть бути, але фундамент вже підготовлено". Зеленський також акцентував, що посиленням плану перемовин має стати успішна реалізація плану перемоги, посилення України.
"Наша думка не змінилась. Ми вважаємо, що не може бути перемовин про нас без нас", — констатував президент.
Що відомо про план перемоги України
16 жовтня президент Володимир Зеленський представив план перемоги України в українському парламенті. Він зазначив, що документ містить пункти, детально розраховані у часі, і якщо все буде йти згідно з планом, війну можна буде закінчити вже до кінця 2025 року. 17 жовтня, Зеленський презентував його на засіданні Європейської ради у Брюсселі.
Загалом оприлюднений Зеленським план перемоги складається з п'ятьох розділів:
- Запрошення України в НАТО ще до закінчення війни. За словами Зеленського, це стане "свідченням рішучості" і покаже, як партнери бачать Україну в "архітектурі безпеки".
- Зміцнення оборони. Пункт включає продовження операцій на території Росії та зняття обмежень щодо ударів по її території; виведення ППО на рівень, достатній для захисту міст і сіл від російських ракет і дронів, та спільні захисні операції із сусідами країнами у Європі для їх збиття у межах доступу повітряного щита партнерів; доступ до розвідданих партнерів.
- Стримування. Пункт передбачає розміщення комплексного неядерного пакета стримування, який захистить від агресії Росії та звузить її можливості.
- Розвиток стратегічно-економічного потенціалу України та посилення санкцій.
- Після закінчення війни українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи. Контингент США зможуть замінити українські військові.
Другий, третій та четвертий пункти мають таємні додатки, які презентували партнерам.
Про план перемоги Україні у війні з Росією президент говорив ще наприкінці серпня. 20 вересня Зеленський уточнював, що цей план розрахований на швидкі рішення партнерів з жовтня по грудень 2024 року. Під час візиту до США він представив план обом кандидатам у президенти — Дональду Трампу та Камалі Гарріс, а також Конгресу США, і чинному главі Штатів Джо Байдену.
10 жовтня Зеленський прилетів до Лондона і зустрівся з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером. В той же день він відвідав Париж та зустрівся із президентом Франції Емманюелем Макроном. Після цього Зеленський у Римі зустрівся з італійською прем'єркою Джорджією Мелоні. 11 жовтня Зеленський у Берліні зустрічався із канцлером ФРН Олафом Шольцом. Усім політикам Зеленський представив план перемоги.
Перший Саміт миру
Після першого Саміту миру, що відбувся 15-16 червня 2024 року у Швейцарії, уже 94 країни та організації приєдналися до спільного комюніке саміту, яке, однак, стосується лише 3 з 10 пунктів Української формули миру: ядерної і продовольчої безпеки та звільнення українських полонених і депортованих, зокрема, дітей.
Що передбачає українська "формула миру"
11 жовтня 2022 року Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) формулу миру для подолання російської загрози.
Документ зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.
Формула миру включає 10 пунктів:
- Радіаційна та ядерна безпека.
- Продовольча безпека.
- Енергетична безпека.
- Звільнення всіх полонених і депортованих.
- Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
- Виведення російських військ і припинення бойових дій.
- Повернення справедливості.
- Протидія екоциду.
- Недопущення ескалації.
- Фіксація закінчення війни.