Президент Володимир Зеленський підкреслив, що в Україні не збиралися створювати жодної ядерної зброї. Це був вкид інформації від окремих медіа.
Про це Зеленський сказав в ефірі телемарафону в інтерв'ю, яке вийшло 18 жовтня.
"Що стосується ядерної зброї, по-перше, ми не збиралися створювати жодної загрози світу і жодної ядерної зброї. Я хочу, щоб ми розуміли, що від деяких медіамайданчиків це був вкид такої інформації", — зазначив глава держави.
Він вкотре наголосив, що Україна має бути в НАТО.
"Яка альтернатива НАТО? Ну, скажіть, будь ласка. (...) А мій аргумент щодо Будапешту, що ми віддали відповідну зброю, і що ми повинні були міняти зброю на НАТО. Отак треба було міняти. (...) Треба було віддавати ядерну зброю і отримувати НАТО і ЄС", — зауважив політик.
За словами Зеленського, якби Україна не віддавала ядерну зброю за умовами Будапештського меморандуму, це була б та захисна парасолька, яка є в інших ядерних державах.
Напередодні під час пресконференції з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте Зеленський також наголосив, що в Україні ніколи не говорили про те, що країна готується створити ядерну зброю. Міністерство закордонних справ теж заперечило підготовку ядерного озброєння.
Що передувало
17 жовтня німецька газета Bild опублікувала матеріал, де посилається на неназваного українського чиновника, який нібито спеціалізується на закупівлі зброї. Цей анонімний співрозмовник буцімто повідомив Bild, що Україна не змириться з другим наступом Росії на Київ і в такому разі буде відновлено український ядерний арсенал, від якого країна добровільно відмовилася в 1990-ті.
Bild наводить такі слова посадовця: "Матеріал у нас є, у нас є знання. Якщо замовлення буде виконано, нам знадобиться лише кілька тижнів, щоб отримати першу бомбу".
Зеленський переказав свою розмову з кандидатом у президенти США від республіканців Дональдом Трампом під час свого візиту до Штатів 27 вересня. Він сказав Трампу, що Росія порушила Будапештський меморандум, що домовленості за ним не спрацювали, і постраждала лише одна країна — Україна, яка віддала ядерну зброю.
"І в розмові з Дональдом Трампом я йому сказав, що в нас виходить так. Який же вихід? Або в України буде ядерна зброя — і тоді це для нас захист, або ми повинні мати якийсь альянс”, — розповів Зеленський.
Генсек НАТО Марк Рютте заявив, що Україна приєднається до Альянсу у майбутньому як його 33-й або 34-й член. Також лідери України та НАТО зазначили на спільній пресконференції, що ведеться робота для надання Україні 40 мільярдів євро військової допомоги, про що було домовлено на саміті НАТО у Вашингтоні в липні цього року.