Норвегія передасть ЗСУ F-16, Нідерланди виділять Україні €271 млн на снаряди великого калібру. 967 день війни. Онлайн

Норвегія передасть ЗСУ F-16, Нідерланди виділять Україні €271 млн на снаряди великого калібру. 967 день війни. Онлайн

Українські військовослужбовці
Українські військовослужбовці беруть участь у навчаннях у невідомому місці в Україні. 17 серпня 2024 року. REUTERS/Viacheslav Ratynskyi

17 жовтня — 967 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час:

Зеленський прибув до Європейської ради та зустрівся з Мішелем

Президент України Володимир Зеленський у четвер, 17 жовтня, прибув до Європейської ради та зустрівся з її головою Шарлем Мішелем.

Про це повідомляє пресслужба глави держави.

Спочатку Зеленський і Мішель зустрілися з журналістами. Пізніше президент презентує у Єврораді План перемоги України.

Мішель наголосив, що має два послання до народу України.

“Перше повідомлення — ЄС на вашому боці. Скільки би це не знадобилося. Ми знаємо, що вам потрібно більше підтримки, більше військової підтримки та більше фінансової підтримки… І мій другий пункт дуже зрозумілий. Ваша доля, майбутнє України – в ЄС”, — сказав Мішель.

Зеленський наголосив на важливості поділитися Планом перемоги з усіма лідерами, хто допоміг Україні з самого початку повномасштабної війни.

"Наш план – зміцнювати Україну, бути сильною і бути готовою до дипломатії, бути дуже сильною. І це чудово, я вважаю, що цей план залежить не від волі росіян, а тільки від волі наших партнерів. І я думаю, що це дає можливість реалізувати цей план”, — сказав Зеленський.

Він також відзначив важливість кредиту ЄС у розмірі 35 мільярдів євро у рамках ініціативи “Великої сімки” надати Україні 50 млрд доларів коштом прибутку від заморожених активів Росії.

70 мільйонів доларів та техніка для розмінування – підсумки першого дня конференції UMAC-2024

Як повідомило Міністерство економіки України, за підсумками першого дня Конференції з протимінної діяльності в Україні (UMAC-2024) країни-партнери оголосили про додаткові зобовʼязання на підтримку гуманітарного розмінування на суму майже 70 мільйонів в доларовому еквіваленті.

Зокрема, Люксембург виділив $13 млн на проєкти Програми розвитку ООН, HALO Trust та Механізм цивільного захисту ЄС; Нідерланди — $10,8 млн; Норвегія — $20 млн на 2025 рік; Канада — $24,5 млн; Латвія — $270 тисяч.

Крім того, Швейцарія оголосила про плани передати Україні три важкі машини для розмінування GCS-200 для піротехнічних підрозділів ДСНС. США оголосили про ініціативу, спрямовану на збільшення спроможності приватних операторів гуманітарного розмінування.

Підсумковий документ із зобов’язанням підтримки гуманітарного розмінування в Україні підписали 42 країни.

На Київщині працює ППО, повідомляє КМВА. У столиці та низці областей оголошено повітряну тривогу.

Яку тактику застосовує РФ, аби прорватися через Селидове до Покровська

Близько трьох десятків окупантів знищують за день підрозділи 68-ї окремої єгерської бригади на Покровському напрямку. Російські війська безперервно штурмують позиції українських оборонців і важкою, і легкою технікою, намагаючись прорвати оборону Селидового і просунутися ближче до Покровська.

Про це Суспільне Донбас розказав військовослужбовець 68-ї окремої Єгерської бригади, яка стоїть на Покровському фронті Віталій Бурко.

"Ворог кожного дня хоче захопити кожен метр, який наближає його до населеного пункту Покровськ. Тобто штурмує постійно. Немає такого дня, коли ворог би не пробував захопити наші позиції за допомогою як важкої техніки — БМП та БТР, так і легкої — використовують як баггі, так і мотоцикли, щоб швидко зайти на позицію і захопити її", — розповів військовослужбовець.

За його словами, російська армія використовує техніку, аби завести на певну ділянку фронту групу солдатів, які далі намагаються захопити українські позиції.

"Ворог досить активно використовує техніку для наступальних дій. Але їм не вдається. Оскільки всі ми прекрасно знаємо, що нам вдалося зупинити наступальні дії ворога на Покровському напрямку завдяки артилерії та FPV-дронам. Тобто ворог намагається, але артилерія, FPV-дрони їм цього не дають", — додав він.

Німеччина розширила перелік військової допомоги Україні

Про це йдеться у повідомленні уряду ФРН.

Згідно з останніми даними, Україні було надано вісім танків Leopard 1A5 (спільно з Данією), 20 бойових машин піхоти Marder та боєприпаси до них, чотири броньовані військові автомобілі із захистом від мін і засідок MRAP.

Також у повідомленні німецького уряду вказується про системи протиповітряної оборони IRIS-T SLS та IRIS-T SLM, ракети до них та ракети Sea Sparrow.

Уламки авіаційної крилатої ракети Х-55 знайшли в одному з районів Київщини

Про це повідомляє ДСНС України.

Сапери Мобільного рятувального центру швидкого реагування ДСНС вилучили безпечні залишки авіаційної крилатої ракети Х-55.

Уламки знайшли мешканці одного з населених пунктів у Вишгородському районі та звернулися за допомогою.

ДСНС закликає одразу телефонувати "101", якщо ви побачили підозрілий предмет.

У МЗС назвали "інсинуаціями" заяви BILD щодо начебто створення Україною зброї масового знищення

"Офіційно спростовуємо інсинуації неназваних джерел у виданні BILD щодо нібито планів України з розробки зброї масового знищення. Україна була і залишається відданою учасницею Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, до якого вона доєдналася у 1994 році, відмовившись від третього за потужністю у світі військового ядерного потенціалу", – йдеться у повідомленні Міністерства закордонних справ України.

У МЗС додали, що "Москва не лише вдається до безвідповідальної та небезпечної риторики на тему зброї масового знищення, але і створює неприйнятні загрози для ядерних обʼєктів на території України, продовжуючи незаконну окупацію ЗАЕС та розглядаючи можливість ударів по елементах системи атомної енергетики України". Міністерство закликало світову спільноту посилити тиск на Москву, аби запобігти втіленню її агресивних планів.

"Варто нагадати, що Росія, яка займається ядерним шантажем, перебуває, хоч і незаконно, в кріслі постійного члена Ради Безпеки ООН. Це країна, яка зобовʼязалася поважати суверенітет та територіальну цілісність України, не застосовувати та не погрожувати Україні застосуванням зброї масового знищення".

Австралія відправить в Україну 49 танків Abrams

Австралія у межах пакета військової допомоги у 245 мільйонів доларів відправить Україні 49 танків M1A1 Abrams.

Про таке мовиться в пресрелізі австралійського уряду від 17 жовтня.

"Уряд Австралії підкреслив свою непохитну підтримку України, оголосивши про передання Україні 49 танків M1A1 Abrams. Це зміцнить Збройні сили України у боротьбі проти незаконного та аморального вторгнення Росії", — написано в заяві.

Набір танків M1A1 Abrams в армії Австралії замінять на флот моделі M1A2. На час переходу австралійська армія залишить невелику кількість танків M1A1 Abrams, поки вводитимуть новий парк M1A2.

Через атаку російських БпЛА без газу залишились 26 будинків у прикордонному селі на Чернігівщині

Через атаку російських БпЛА без газу залишились 26 будинків у селі Хотіївка Семенівської громади, що на Чернігівщині.

Про це повідомляє Чернігівська філія "Газмережі" на своїй сторінці у Facebook.

Як йдеться у повідомленні, газівники працюють, щоб усунути аварію. Відстань до російського кордону від села Хотіївка близько семи кілометрів.

Зеленський відвідав українських воїнів, які лікуються в одному з військових госпіталів у Брюсселі

Про це президент Володимир Зеленський повідомив у Telegram.

"Відвідав українських воїнів, які лікуються в одному з військових госпіталів. Вони отримали поранення, захищаючи Україну на Донеччині. Поспілкувався з хлопцями та відзначив державними нагородами".

Зеленський: У Курській області люди питали наших солдатів "Ви – НАТО? Ви – американці?"

Про це Володимир Зеленський розповів на конференції у Брюсселі.

"Коли ми намагалися врятувати нашу північну частину, а потім через їхній кордон у Курській області, знаєте, що люди говорили нашим солдатам: "Ви – НАТО, ви — американці?". Росіяни казали нашим солдатам, але, звичайно, вони знають російську мову на 100%. Вони починають відповідати російською мовою. “Ні”, вони сказали російською, “ні, ні, ні, ми українці”. В Росії, це старі люди, вони сказали, ні, ні, ви НАТО, ми знаємо, що ви НАТО. Вони були дуже здивовані. Ви розумієте, з якою інформацією вони живуть", – зазначив президент України.

Він додав, що "Путін побудував такий уряд, він забрав права свого народу, і тепер він посилає на смерть молодих людей, а це означає, що він ніколи не зупиниться".

"Йому подобається ця війна, і він буде захищати свою війну. Ось чому ми повинні закінчити його… Так. Так, краще закінчити з ним. Так, це дійсно так, але, я мав на увазі, зупинити його".

Рютте: Україна буде членом НАТО, в цьому немає жодних сумнівів

Про це генеральний секретар Альянсу Марк Рютте заявив під час спільної пресконференції з Володимиром Зеленським.

"Моє сьогоднішнє послання Володимиру Путіну полягає в тому, що якщо він думає, що ми втратимо, то це не так. І сьогоднішній день знову є доказом цього. Подивіться, що зробили австралійці, що роблять німці, що сьогодні знову зробили США — оголосили про майже пів мільярда на цілі системи протиракетної оборони. Ми будемо максимально переконуватися в тому, що Україна має все необхідне для ведення війни проти Росії, і ми будемо продовжувати це робити. І якщо хтось у Кремлі думає, що, демонструючи розкол, ми зупинимо це. Ні, цього не станеться, і Україна буде членом НАТО, в цьому немає жодних сумнівів".

Виробничі потужності дронів в Україні за рік зросли у понад 10 разів

Про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації, посилаючись на дослідження від Київської школи економіки (КШЕ) та кластера з розвитку військових технологій Brave1.

Як ідеться в дослідженні, з початком російської війни проти України у 2014 році ландшафт безпілотних літальних апаратів в Україні зазнав глибокої трансформації.

"Спочатку БпЛА були рідкісними, здебільшого розроблялися волонтерськими ініціативами з обмеженим застосуванням на полі бою. Ці ранні розгортання були спорадичними і покладалися на комерційні безпілотники, що використовувалися переважно для розвідувальних місій", — розповіли в Мінцифри та КШЕ.

Зростання потреб на полі бою підштовхнуло до розвитку цієї галузі, до значних інвестицій у науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи (НДДКР) і швидкому розширенню екосистеми, яка налічує понад 100 компаній і розробників.

У 2022 році обсяги виробництва становили 3-5 тисяч одиниць, у 2023 році — приблизно 300 000 одиниць. Прогнози на 2024 рік свідчать, що країна може виробити до 4 млн одиниць.

Україна розраховує на анонсовану членами НАТО фінансову допомогу у 40 мільярдів євро

Про це заявив Володимир Зеленський на пресконференції у Брюсселі.

"Є зобов'язання, взяті на саміті НАТО у Вашингтоні в липні, і ми все ще чекаємо, коли ці зобов'язання будуть виконані, але ми вдячні нашим партнерам. Дуже важливо швидко виконати те, що оголошено в пакетах підтримки, оскільки саме від цього залежить життя наших солдатів на фронті", – сказав президент України.

Зеленський, Рютте
Президент України Володимир Зеленський та генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час пресконференції у Брюсселі, 17 жовтня 2024 року. REUTERS/Yves Herman

Він додав, що Україні потрібно посилювати тренувальні місії та ініціативи.

"Ми уклали впорядковані двосторонні безпекові угоди з нашими партнерами, це комплекс угод, які потрібні і Україні, і всій Європі, і ми розраховуємо на готовність країн-членів НАТО забезпечити до наступного саміту НАТО в Гаазі вже анонсовану ними фінансову допомогу Україні на загальну суму в 40 мільярдів євро. І я дякую всім, всім, хто нам допомагає, допомагає Україні. І сьогодні на засіданні Ради НАТО-Україна ми будемо фокусуватися на кроках, які забезпечать нам більший захист, більшу безпеку".

Зеленський прокоментував закиди щодо начебто створення Україною ядерної зброї

На пресконференції у Брюсселі з генсеком НАТО Володимир Зеленський сказав: "Ми ніколи не говорили про те, що ми готуємось створити ядерну зброю".

Далі – пряма мова:

"Коли був підписаний Будапештським меморандум, дуже високоповажними країнами ядерного клубу було прописано, що Україна віддає ядерну зброю і Україна від цих країн включаючи тоді Росію, Китай, Сполучені Штати, буде мати наші гарантії безпеки територіальної цілості і суверенності. Це означає, що ми віддали нашу ядерну зброю. І ті люди, які були партнерами тоді, вони повинні були нам надати гарантії безпеки. Але після цього, коли Путін почав окупувати, ніколи за всі ці роки, під час революції, під час останніх 10 років...Це означає, що це для нас не хороший захист, дійсно не справжня парасолька. І тому в нас альтернативи немає, крім НАТО. Це наш сигнал. Але ми не будуємо ядерну зброю. Будь ласка, не міняйте меседжі, не перекручуйте меседжі".

Оглядач видання Bild Юліан Рьопке раніше повідомив, що кілька місяців тому високопоставлений український чиновник начебто натякав Bild, що Україна не змириться з другим наступом країни-агресора Росії на Київ. У цьому разі, буцімто, буде відновлено ядерний арсенал України, від якого країна добровільно відмовилася в 1990-ті роки.

Зокрема, Рьопке сказав, що український чиновник, який займається закупівлями зброї, сказав на закритому засіданні, що в України є "матеріали" і "є знання". Тому, "якщо буде наказ – знадобиться лише кілька тижнів, щоб отримати першу бомбу".

Рютте: Війна в Україні показала, що нестабільність в Європі може мати далекосяжні наслідки по всьому світу

Про це заявив генсекретар НАТО Марк Рютте у Брюсселі на пресконференції із Володимиром Зеленським.

"Члени Альянсу рухаються шляхом до виконання фінансових зобов'язань, які ми взяли на себе в Вашингтоні. У першій половині цього року було надано (Україні-ред.) 20,9 мільярда доларів військової допомоги цього року і ми на шляху до 40 мільярдів. Отже, НАТО працює з Україною, дедалі більше наближаючи вас до Альянсу. І ми також працюємо з іншими партнерами над посиленням безпеки для усіх нас", – сказав Рютте.

Він додав, що війна в Україні показала – нестабільність в Європі може мати наслідки по всьому світу: "Країни, що розташовані за тисячі кілометрів від нас, такі як Іран, Китай і навіть Північна Корея, можуть стати порушниками безпеки на нашому власному подвір'ї. Наш світ тісно пов'язаний, так само як і наша безпека. Китай став вирішальним чинником, що сприяє у війні Росії проти України".

Рютте зауважив, що Іран і Північна Корея "заправляють російську військову машину ракетами і безпілотниками в обмін на підтримку їхньої військової промисловості".

"Тому ми повинні чітко оцінювати виклики, що стоять перед нами. І ми повинні працювати з нашими партнерами-однодумцями над подоланням наших спільних викликів і захистом наших спільних цінностей. І сьогодні ми обговорили наші спільні зусилля, в тому числі щодо підтримки України, оборонного виробництва та інновацій, кіберзахисту, протидії дезінформації і підтримки нових технологій, включно зі штучним інтелектом. Я хочу скористатися цією нагодою, хочу подякувати нашим партнерам за їхню видатну підтримку України, включно з сьогоднішнім оголошенням Австралії про постачання танків в Україні".

Володимир Зеленский проводить пресконференцію разом з генсеком НАТО Марком Рютте

17 жовтня Володимир Зеленський прибув до штаб-квартири НАТО у Брюсселі, де проходить зустріч міністрів оборони НАТО.

Президент України зустрівся із генсеком НАТО Марком Рютте та візьме участь у засіданні Ради Україна-НАТО, де обговорять ситуацію на полі бою та найнагальніші потреби України.

Зараз президент України вийшов на пресконференцію за підсумками зустрічі.

Міноборони виправило помилку у застосунку "Резерв+"

Про це повідомила заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко.

"У деяких користувачів зʼявились відстрочки до кінця мобілізації. Вибачте за незручності. Важливо: даний випадок стосується лише відображення вашого статусу. Дані у реєстрі Оберіг не змінювались. Команда вже його виправила. Спробуйте скористатися документом протягом години", – йдеться у повідомленні.

Раніше користувачі повідомляли, що у застосунку "Резерв+" стався збій: дехто отримав "відстрочку до завершення мобілізації", а декому показувалися повідомлення про "технічну проблему".

США запровадили санкції проти юросіб з РФ та Китаю за виробництво далекобійних дронів

Як повідомляє Офіс контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (Office of Foreign Assets Control, OFAC) під санкції потрапили три юридичних та одна фізична особа.

Обмеження були запроваджені через їхню причетність до розробки та виробництва російських ударних безпілотних літальних апаратів (БпЛА) дальнього радіуса дії серії "Гарпія", які використовуються Росією у війні проти України.

"Спроєктований і розроблений фахівцями з Китайської Народної Республіки (КНР), дрон "Гарпія" виробляється на заводах у КНР у співпраці з російськими оборонними компаніями перед передачею безпілотників до Росії для використання проти України", – йдеться у повідомленні.

Під санкції потрапили:

  • Акціонерне товариство "Іжевський електромеханічний завод "Купол", дочірнє підприємство російської державної компанії з виробництва озброєнь АТ "Концерн аерокосмічної оборони "Алмаз-Антей", що координує виробництво БпЛА "Гарпія" на заводах у Китаї перед передачею їх до Росії.
  • Xiamen Limbach Aircraft Engine Co. (Лімбах), що базується в КНР, виробляє двигун L550E для встановлення на БпЛА "Гарпія".
  • Компанія Redlepus Vector Industry Shenzhen Co Ltd (Redlepus), яка також працює в КНР, співпрацює з російською оборонною компанією ТОВ ТСК "Вектор" і виступає посередником між АТ "ІЕМЗ "Купол" і постачальниками з КНР.
  • Громадянин Росії Артем Михайлович Ямщиков є генеральним директором і бенефіціарним власником ТСК "Вектор", яка допомагає в закупівлях від імені АТ "ІЕМЗ "Купол" і "Алмаз-Антей" у розробці та виробництві односторонніх ударних БпЛА.

Троє людей дістали поранення: війська РФ понад 30 разів атакували Нікопольщину

Більш як 30 разів російська армія била по Нікопольському району Дніпропетровщини протягом 17 жовтня. Поранено трьох людей, пошкоджено, зокрема, будинки й інфраструктуру.

Про це повідомив очільник обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

Війська РФ застосовували дрони-камікадзе й артилерію. Під атакою були Нікополь, та Мирівська Марганецька громади.

Поранено трьох людей: 56-річний чоловік та жінки 47 і 68 років у лікарні. Усі в стані середньої тяжкості. Пошкоджені підприємство, інфраструктура. Понівечені три багатоповерхівки, 15 приватних будинків, пів десятка господарських споруд, автівки. Зачепило лінії електропередач і газогони.

Швейцарія планує виділити $5,78 млрд на відбудову України до 2036 року

Швейцарія має намір виділити на проєкти з відбудови України 5 млрд франків (приблизно 5,78 мільярда доларів) протягом наступних 12 років — до 2036-го.

Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль за підсумками зустрічі з міністром закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассісом.

Політики поговорили на полях Конференції з питань протимінної діяльності в Україні, що у швейцарській Лозанні.

"Поінформував про регіональний підхід у відбудові та патронат над областями. Ми хочемо, аби швейцарські компанії та Швейцарія брали активну участь у цьому. Важливим кроком тут стане візит делегації швейцарських підприємств до України наступного року, що відкриє нові можливості для співпраці та інвестицій", — також анонсував глава українського уряду.

"Укренерго": 18 жовтня обмежувати споживання електрики не планується

Про це повідомила пресслужба енергетичного регулятора.

В "Укренерго" також закликали користуватися потужними електроприладами у період найпродуктивнішої роботи СЕС – з 10:00 до 16:00.

У "Дії" стартував новий сервіс – рекрутинг до Армії дронів

Про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації.

"Українці, долучайтесь до найефективніших підрозділів БпЛА за кілька кліків. Обирайте в Дії військову частину, яка спеціалізується на дронах і показує найкращі результати та напрям роботи. Після подання заяви вас запросять на співбесіду, а після її проходження — укладете контракт", – зазначили у міністерстві.

Як скористатись сервісом у Дії

"Оновіть застосунок Дія — натисніть Сервіси — Вступити в Армію дронів — оберіть напрям та військову частину. І це все! Заявка полетить на розгляд, і за результатами вас запросять на співбесіду до підрозділу. А далі — ви підпишете контракт та поїдете на навчання".

ВАКС зняв арешт з резиденції Януковича "Межигір'я"

17 жовтня Вищий антикорупційний суд зняв арешт з резиденції "Межигір'я", а також із земельної ділянки, на якій розташований цей комплекс, повідомляє Transparency International Ukraine.

Клопотання про зняття арешту з майна колишнього президента Віктора Януковича подав представник Кабінету міністрів України.

Захисники Януковича виступали проти зняття арешту, оскільки вважають, що спочатку потрібно дочекатися кінцевого рішення у справі про привласнення резиденції "Межигір'я", де обвинуваченими є Віктор Янукович та його син Олександр. Проте суддя виніс рішення про скасування арешту, зазначили в організації.

"Таке рішення судді ВАКС можна вважати останнім кроком перед остаточною передачею колишньої резиденції Януковича державі. Крім того, головуючий суддя повідомив, що на наступних засіданнях справу Януковичів вже будуть розглядати по суті", — зазначили у Transparency International Ukraine.

Найближчим часом Норвегія надасть Україні F-16

Про це повідомив міністр оборони України Рустем Умєров.

"Під час Ради "Україна — НАТО" провів двосторонні переговори з міністром оборони Норвегії Бйорном Арільдом Грамом. Подякував норвезькому уряду та народу за безпрецедентну підтримку України", — написав міністр оборони.

За словами Умєрова, Норвегія продовжить підтримку і надасть Україні шість літаків F-16 найближчим часом.

Умєров також запропонував Норвегії долучитись до так званої Данської моделі — прямого фінансування українських оборонних підприємств, й окремо запропонував взяти, за словами міністра, взяти "шефство" над однією з бригад ЗСУ, яке включає тренування та комплектування.

Нідерланди виділять €271 млн на снаряди великого калібру Україні

Прем'єр-міністр Нідерландів Дік Схооф у четвер, 17 жовтня заявив, що його держава виділяє понад 271 мільйон євро на артилерійські снаряди, щоб допомогти ЗСУ підтримувати запас боєприпасів наступного року.

Про це він написав у соцмережі Х.

"Данія, Чехія та Нідерланди непохитні у своїй спільній підтримці України перед лицем російської агресії. Рік тому ми започаткували ініціативу з надання Україні боєприпасів, і сьогодні ми робимо наступний позитивний крок: маємо намір надати більше великокаліберних артилерійських боєприпасів", — ідеться в дописі Схоофа.

Політик підкреслив, що Нідерланди виділять понад 271 мільйон євро на артилерійські снаряди і так допоможуть Україні підтримувати запаси боєприпасів у 2025 році

Також нідерландський уряд заохочує європейську оборонну промисловість до подальшого розвитку в цьому напрямі.

Умєров в оборонному підкомітеті Європарламенту представив план перемоги й запропонував тренувати українські резерви

Міністр оборони України Рустем Умєров виступив на засіданні Підкомітету з питань безпеки та оборони Європарламенту. Він презентував план перемоги України у війні та запропонував європейським політикам тренувати стратегічні резерви та озброювати бригади ЗСУ за прикладом Німеччини та Франції.

Умєров виступив у Європарламенті в Брюсселі 17 жовтня, передає пресслужба Міноборони України.

Міністр наголосив, що запрошення України в НАТО — один з найважливіших кроків із плану перемоги президента Зеленського.

Крім того, українська делегація розповіла європарламентарям про атаки РФ на цивільну інфраструктуру, потенціал української оборонної індустрії на наступний рік, який оцінюється в $20 млрд, а також про досягнення українського ОПК.

"Також запропонував європейським партнерам тренувати наші стратегічні резерви та озброювати бригади ЗСУ за прикладом Німеччини та Франції. Важливим є використання промислового потенціалу України та інвестування у відновлення нашої економіки", — цитує пресслужба Рустема Умєрова.

Норвегія виділяє €250 млн на українську енергетику

Міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде у четвер, 17 жовтня, повідомив про надання Україні нового пакета енергетичної допомоги перед зимою. Її обсяг — 250 мільйонів євро.

Про це він заявив під час спільної пресконференції у Києві з главою МЗС України Андрієм Сибігою, передає кореспондентка Суспільного.

"Сьогодні ми оголосили про пакет підтримки у розмірі 250 мільйонів євро саме на енергетичну інфраструктуру. Це не лише про підтримку ремонтних робіт, відновлення зруйнованого, але й про допомогу у побудові нової сучасної енергетичної інфраструктури 21 століття. Енергетичної інфраструктури, яка також є більш стійкою, більш розподіленою, щоб її було легше захищати від майбутніх атак", — сказав норвезький урядовець.

Еспен Барт Ейде додав, що, оскільки наближається сувора зима, потрібно подвоїти зусилля з енергоремонту в Україні та з підготовки будинків до зими. І Норвегія працює з ключовими партнерами в цьому напрямі.

Сибіга та Ейде також разом побували на Київщині, на одній з теплових електростанцій, яку зруйнували російські удари.

Війська РФ підходили до Куп'янська на відстань у чотири кілометри, з міста евакуюють людей — Синєгубов

Армія РФ найближче підходила до Куп'янська на відстань у чотири кілометри. 17 жовтня звідти планують евакуювати 250 цивільних жителів.

Про це 17 жовтня розповів в етері телемарафону "Єдині новини" керівник Харківської ОВА Олег Синєгубов.

Динаміка, яка є, несе загрозу цивільному населенню.

"Ситуація змінюється постійно. Росіяни вже підходили найближче до межі міста Куп'янськ на чотири кілометри. Звичайно, ЗСУ їх постійно знищують", — сказав Синєгубов.

За словами керівника ОВА, пріоритетом для обов'язкової евакуації є населені пункти на лівому березі річки Оскіл.

"Там внаслідок обстрілів відсутні комунікації тепло- та водопостачання, немає електроенергії. З тих територій маємо вивезти приблизно 2 500 тисячі людей. Якщо взяти всю евакуацію по Харківщині, то маємо план — майже 10,5 тисяч жителів", — розповів Синєгубов.

Україна підписала з Грецією безпекову угоду

Сьогодні, 17 жовтня, Україна підписала з Грецією Угоду про співробітництво у сфері безпеки. Зокрема, країна допомагатиме готувати українських пілотів і техніків, що працюють з винищувачами F-16.

Про це повідомив президент Володимир Зеленський та офіспрем'єр-міністра Греції.

Підписання з прем'єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом відбулося в Брюсселі, куди Зеленський приїхав на засідання Євроради, щоб представити план перемоги України над Росією.

Греція є 21-ю країною-членом Європейського Союзу, яка підписала відповідну двосторонню угоду з Україною.

Як анонсовано на сайті Офісу президента України, за угодою Греція надаватиме ресурси, аби прискорити підготовку українських пілотів і технічного персоналу для роботи з бойовими літаками F-16.

Документ також передбачає економічне партнерство, співпрацю у сфері безпеки, підтримку санкцій проти Росії, притягнення РФ до відповідальності та відшкодування збитків через війну в Україні, а також взаємодію Києва та Афін у галузях культури, освіти та мистецтва.

Греція зобов’язується брати участь у відновленні й реконструкції України, підтримує майбутнє членство в ЄС і НАТО й Формулу миру — додають в ОПУ.

Пресслужба Міцотакіса наголосила, що угода відкриває шлях до активної участі Греції у відбудові України.

Армія РФ нібито відбила рейд ЗСУ на окупований Кінбурн Миколаївської області: в ISW спростували інформацію

Російський блогер заявив, що на Кінбурн Миколаївської області в ніч проти 16 жовтня Сили оборони України здійснили рейд, який нібито відбила армія РФ. В Інституті вивчення війни (ISW) не спостерігали візуальних доказів цієї інформації.

Про це повідомляє Інститут вивчення війни.

Як відзначили аналітики, російський військовий блогер заявив 16 жовтня, що російські військові нібито відбили рейд Збройних сил України на окуповану Кінбурнську косу в ніч з 15 на 16 жовтня.

"Однак в ISW не спостерігали візуальних доказів або незалежних повідомлень про цю заяву", — зазначили у звіті.

Залужний прокоментував операцію України в Курській області

Колишній головнокомандувач ЗСУ, Посол України у Великій Британії Валерій Залужний прокоментував Курську операцію Сил оборони, заявивши, що її проведення показало, що Україна “продовжує бути найактивнішим діячем розвитку військової науки”.

Про це Залужний сказав, відповідаючи на запитання під час свого виступу на заході Chatham House.

Залужний повідомив, що не бачив військових планів щодо цієї операції, проте вважає, що “українське командування врахувало усі необхідні лінії для її проведення”.

“І повірте мені, це справа лише військово-політичного керівництва України, яким чином ці операції проводити, яким чином діяти, куди наступати і що робити. Є люди, які дадуть оцінку цьому, коли ця операція закінчиться”, — сказав він.

Говорячи про те, чи справді ця операція пов’язана з ситуацією на фронті, Залужний запропонував залишити це професіоналам, які дадуть оцінку військовим діям.

“Хочу вам нагадати, що продовжується війна, і те, що військове керівництво підпоряковується вищому політичному керівництву, і лише їм може давати відповідь на ці запитання. Я гадаю, що якщо такий час прийде, вони це обов'язково зроблять, я би не хотів би зараз давати оцінку цим чим діям”, — сказав Залужний.

Коментуючи ситуацію на фронті, Залужний сказав, що вона “рівно така, якою вона може бути внаслідок тих дій і тих умов, в яких зараз перебуває Україна”.

“Перш за все, я хочу нагадати, що це ресурс. Як би це не було важко казати, але коли я кажу “люди”, я теж вважаю, що це ресурс. І коли на сьогоднішній день Путін тратить 120-130 мільярдів доларів на рік, і при цьому снаряди купує по 500 доларів за штуку, і подивіться в пресі, скільки Україна отримує коштів на ведення війни у якості допомоги, і за якою ціною ці снаряди потрапляють в Україну, ви розумієте, що це диво, що там відбувається, що могло бути зовсім по-іншому”, — пояснив Залужний.

Він додав, що є достатньо компетентних органів і компетентних інституцій, які дають поточну оцінку ситуації, і з його боку було би знаєте некоректно давати оцінку своїм колишнім підлеглим, чи правильно вони діють, чи ні в цей момент.

“Я знаю точно, що вони роблять усе можливе і неможливе для того, щоб тримати ситуацію під контролем”, — сказав Залужний.

США переорієнтують навчання українських пілотів на F-16 — WSJ

США переорієнтовують підготовку українських пілотів F-16 на молодих курсантів, а не на досвідчених військовослужбовців. Це рішення може продовжити на багато місяців терміни, коли Україна матиме повну ескадрилью літаків, готових до застосування на полі бою.

Про це пише The Wall Street Journal.

Рішення ухвалили через нестачу досвідчених українських пілотів, які володіють англійською мовою на достатньому рівні. Американські спеціалісти вважають, що в Україні бракує пілотів зі знанням англійської мови, яких можна було б відрядити з поля бою. Деякі посадовці також заявили, що США вважають, що молоді курсанти будуть більш відкритими до навчання за західним зразком.

Останнім часом цей навчальний курс став предметом дискусій, особливо після авіакатастрофи в серпні, в якій загинув Олексій "Мунфіш" Месь — один з найкращих українських пілотів-винищувачів, який нещодавно закінчив програму. У катастрофу потрапив один з небагатьох українських винищувачів F-16.

Трагедія порушила питання про те, що пілоти, можливо, пройшли курс поспіхом і брали участь в боях без належної підготовки: наприклад, на підготовку курсанта в США або Європі до польотів на F-16 з нуля можуть піти роки, пише видання.

Протягом останнього року США і міжнародні партнери навчали невелику кількість українських пілотів для польотів на F-16 у трьох різних місцях: Національна авіабаза Морріс Ейр в Арізоні, данській військовій авіабазі в Скридструпі (яка була закрита у зв'язку з переходом Королівських ВПС Данії на нові F-35) і нещодавно відкритий навчальний центр у Фетешті в Румунії. Пілоти вже пройшли курси, 11 з них зараз літають в Україні.

Україна, ймовірно, матиме повну ескадрилью F-16 (20 літаків і 40 пілотів) не раніше весни або літа 2025 року. В той час як досвідчені пілоти можуть пропустити базову льотну підготовку, новачки повинні навчатись рік на об'єктах у Великій Британії й Франції, перш ніж пересісти на F-16 в Арізоні та Румунії.

Від дев'яти місяців до року потрібно для завершення базової льотної підготовки, після чого чотири-шість місяців польотів на обраному літаку і ще чотири-шість місяців на вивчення процедур першого оперативного підрозділу.

США прискорили курс підготовки українських пілотів-ветеранів до шести-дев'яти місяців, залежно від досвіду, зосередившись на конкретних місіях, з якими вони зіткнуться у війні проти Росії, насамперед протиповітряної оборони.

Зеленський представив план перемоги в Європейській раді

У четвер, 17 жовтня, президент України Володимир Зеленський на засіданні Європейської ради у Брюсселі представив план перемоги України над Росією.

“Метою плану є зміцнення не лише України, а й усієї нашої спільноти, євроатлантичної спільноти. Ви всі знаєте психологію Росії, і я думаю, що деякі дуже добре знають, що Росія вдасться до дипломатії лише тоді, коли вона бачить, що силою нічого не досягне. Цей план — це саме те, що потрібно. І ми повинні створити належні умови, щоб закінчити цю війну”, — сказав Зеленський.

Канада виділила Україні майже 300 млн доларів для фінансування бюджетних видатків

Україна отримала від Канади майже $300 млн (400 млн канадських доларів) фінансування на пільгових умовах, повідомив премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Кошти вже надійшли до державного бюджету.

"Це важливий внесок у нашу стійкість. З цих коштів фінансуємо найважливіші бюджетні видатки, і таким чином виконуємо зобов’язання держави перед громадянами", — сказав Шмигаль.

Україна буде 33-м або 34-м членом НАТО у майбутньому — Рютте

У четвер, 17 жовтня, Генсек НАТО Марк Рютте заявив, що Україна приєднається до Альянсу у майбутньому як його 33-й або 34-й член.

Про це повідомляє "Європейська правда".

Зазначається, що таку заяву Рютте зробив, прибувши на зустріч міністрів оборони країн Північноатлантичного Альянсу у Брюсселі.

Водночас Генсек НАТО утримався від відповіді на запитання, чи стали держави Альянсу більш прихильними до пропозиції запрошення Україні в НАТО.

"На цей момент виглядає, що Україна буде 33-м членом. Але, можливо, перед ними вирине хтось інший. Але Україна буде членом НАТО у майбутньому. Це те, що ми вирішили у Вашингтоні. Тож питання зараз – про хронологію", – сказав Рютте.

Він додав, що нині союзники зосереджені на зусиллях, які прокладають міст до членства України.

"Тож якщо є конкретне питання "Коли?", я не можу дати на нього відповідь зараз, на цей момент. Але ми працюємо над усіма цими напрямками, щоб насправді вони одного дня стали членом НАТО", – додав Генеральний секретар НАТО.

На Харківщині оголошено повітряну тривогу.

У Херсоні вибухи. Повідомляють кореспонденти Суспільного.

Зеленський летить в Брюсель на засідання Європейської ради

Президент України Володимир Зеленський відвідає засідання Європейської ради, де представить план перемоги України.

Про це Зеленський повідомив дорогою в Брюссель.

"Зараз – у дорозі в Брюссель. Буде спеціальне засідання Європейської ради. На рівні лідерів. Я представлю План перемоги – наш інструмент примусу Росії до миру. Всі лідери Європи почують, як треба посилити наші позиції. Нам треба завершити цю війну справедливо", — заявив Зеленський.

Президент України також анонсував зустрічі у Європарламенті з президенткою Робертою Мецолою та з головами політичних груп у Європарламенті.

"Буде зустріч із Марком Рютте, Генсеком НАТО. А також ми готуємося до засідання Ради Україна – НАТО на рівні міністрів оборони", — додав Зеленський.

У Сумській області оголошено повітряну тривогу

У Деснянському районі столиці в результаті атаки РФ пошкоджено багатоквартирний будинок

Внаслідок атаки російських ударних дронів в Деснянському районі Києва пошкоджено багатоквартирний житловий будинок.

Про це повідомив начальник КМВА Сергій Попко.

"За інформацією на цю хвилину, на трьох поверхах будинку було пошкоджене скління вікон та внутрішнє оздоблення кімнат. Даних щодо потерпілих не надходило", — наголосив посадовець.

Тим часом, за інформацією міського голови Віталія Кличка, у Деснянському районі столиці після атаки РФ виявили невеличкий уламок БпЛА на території дитячого садочка. Розбита шибка в приміщенні закладу. Інших ушкоджень та руйнувань немає. Також у Деснянському районі уламки БпЛА впали на відкритій території. Руйнувань та потерпілих немає.

Генштаб: за добу на фронті відбулося 163 боєзіткнення, РФ втратила 1420 військових

Протягом минулої доби на фронті відбулося 163 бойові зіткнення. За добу на війні в Україні Росія втратила 1450 військових. Загалом за даними Генштабу, від початку повномасштабного вторгнення Росія втратила близько 674 270 солдатів.

Про це йдеться у зведенні Генштабу.

16 жовтня Росія атакувала позиції українських підрозділів та населені пункти двома ракетними ударами із застосуванням двох ракет, а також нанесла 64 авіаудари, зокрема, скинувши 98 КАБів. Крім того, РФ здійснила 4786 обстрілів, з них 137 — з реактивних систем залпового вогню.

Росія атакувала в районах населених пунктів Студенок, Катеринівка, Олександрівка, Рев’якине, Гудове, Будівельне, Олександрівка, Ківшарівка, Берестове, Першотравневе, Сіверськ, Никифорівка, Часів Яр, Торецьк, Дружба, Покровськ, Мирноград, Курахове, Богоявленка, Макарівка та Новоукраїнка.

Сили оборони України минулої доби знешкодили 17 російських танків, 33 бойові бронемашин, 51 артилерійську систему, одну РСЗВ та 54 БпЛА оперативно-тактичного рівня,

Яка ситуація на фронті

На Харківському напрямку відбулося чотири бойові зіткнення в районі Стариці.

На Куп’янському напрямку Росія атакувала 18 разів. Сили оборони відбивали штурми біля Кучерівки, Піщаного, Степової Новоселівки, Лозової та Вишневого.

На Лиманському напрямку РФ здійснила 17 штурмів неподалік Невського, Макіївки, Торського та Діброви.

На Краматорському напрямку Росія атакувала тричі в районах Ступочок і Часового Яру.

На Торецькому напрямку російські війська за підтримки авіації, здійснили одну атаку неподалік Торецька.

На Покровському напрямку Сили оборони відбили 15 атак РФ в районах населених пунктів Промінь, Крутий Яр та Селидове. Найактивніше росіяни діяли поблизу Селидового.

На Курахівському напрямку українські військові відбили 52 атаки РФ біля Цукуриного, Новоселидівки, Гірника, Георгіївки та поблизу Водяного.

На Времівському напрямку війська РФ здійснили чотири атаки в бік Богоявленки, Новоукраїнки та поблизу Золотої Ниви.

На Оріхівському напрямку зафіксовано один штурм позицій в районі Малої Токмачки.

На Придніпровському напрямку оперативна обстановка без змін. Росія провела шість невдалих штурмів.

На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань РФ не виявлено.

На кордоні з Чернігівською областю Росія зберігає військову присутність.

Триває операція в Курській області. За наявними даними, Росія завдала 21 авіаудар по Курській області, скинувши 32 КАБи.

Повітряні сили вночі збили 22 "шахеди"

Сили протиповітряної оборони знищили 22 із 56 безпілотників, якими російські війська намагалися атакувати Україну. Повідомили в Повітряних силах. Два безпілотники полетіли в Білорусь, ще 27 безпілотників локаційно втрачені через роботу РЕБ.

Зафіксовані пʼять влучань по об’єктах інфраструктури у прифронтових областях, додали в ПС.

Атака на Київ

Сили протиповітряної оборони знищили всі безпілотники, які намагалися атакувати Київ, повідомили в КМВА. В адміністрації кількість не уточнили. Там додали, що внаслідок атаки в Деснянському районі столиці пошкоджений багатоквартирний будинок. Без постраждалих.

У Києві відбій повітряної тривоги

У Києві оголосили відбій повітряної тривоги.

На Київщині працює ППО

На Київщині працює ППО, повідомили в КОВА.

У Києві оголосили повітряну тривогу

У Києві оголошена повітряна тривога, повідомили в КМДА.

У Києві — відбій повітряної тривоги

У Києві та низці областей — відбій повітряної тривоги.

У Києві працює ППО

У Києві працює ППО, повідомив начальник КМВА Попко.

У Києві чути вибухи

У Києві чути вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

У Києві — повітряна тривога

У Києві та низці областей — повітряна тривога.

CNN показав репортаж про секретний підрозділ ГУР, який вражає цілі на території Росії

Журналісти CNN отримали ексклюзивний доступ до секретного підрозділу Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України, який здійснює атаки безпілотниками на територію Росії.

Під час перебування з підрозділом репортери стали свідками підготовки до масштабної операції, в межах якої було запущено понад 100 безпілотників, зокрема, українські дрони АН-196 "Лютий".

Як повідомляє CNN, ці дрони, розмах крил яких становить 7 метрів, можуть нести до 250 кг вибухівки і призначені для далекобійних атак на ключові об'єкти російської інфраструктури. Операція, проведена в ніч на 29 вересня, мала на меті вразити об'єкт у Волгоградській області — склад боєприпасів, у якому, за даними української розвідки, зберігалися нещодавно доставлені іранські ракети.

На початок