Нобелівська премія з хімії: хто став лауреатами 2024 року

Нобелівська премія з хімії: хто став лауреатами 2024 року

Нобелівську премію з хімії у 2024 році присудили одразу кільком науковцям за "обчислювальний дизайн білків" та "передбачення структури білків".

Про це йдеться на офіційному сайті фонду Nobel Prize.

Зазначається, що Нобелівська премія з хімії 2024 року присвячена білкам, "геніальним хімічним інструментам життя".

"Девіду Бейкеру вдалося створити абсолютно нові види білків. Деміс Хассабіс і Джон Джампер розробили модель штучного інтелекту для вирішення 50-річної проблеми: прогнозування складних структур білків. Ці відкриття мають великий потенціал", — йдеться у повідомленні.

У Нобелівському комітеті з хімії розповіли, що різноманітність життя свідчить про "дивовижну здатність білків як хімічних інструментів". Вони контролюють і керують усіма хімічними реакціями, які разом є основою життя. Білки також функціонують як гормони, сигнальні речовини, антитіла та будівельні блоки різних тканин.

"Одне з відкриттів, визнаних цього року, стосується створення абсолютно нових білків. Інший — про здійснення 50-річної мрії: передбачити структуру білків за їх амінокислотними послідовностями. Обидва ці відкриття відкривають широкі можливості", — прокоментував голова Нобелівського комітету з хімії Хайнер Лінке.

Білки зазвичай складаються з 20 різних амінокислот, які можна назвати будівельними блоками життя. У 2003 році Девіду Бейкеру вдалося використати ці блоки для розробки нового білка, який не був схожий ні на один інший білок. З того часу його дослідницька група створювала одне за іншим білкові творіння, включно з білками, які можна використовувати як фармацевтичні препарати, вакцини, наноматеріали та крихітні сенсори.

Друге відкриття стосується передбачення білкових структур. У білках амінокислоти з’єднані разом у довгі нитки, які згортаються, утворюючи тривимірну структуру, яка є вирішальною для функції білка. З 1970-х років дослідники намагалися передбачити структуру білків за амінокислотними послідовностями, але це було, як відомо, важко. Однак чотири роки тому стався "приголомшливий прорив".

У 2020 році Деміс Хассабіс і Джон Джампер представили модель штучного інтелекту під назвою AlphaFold2. З його допомогою вони змогли передбачити структуру практично всіх 200 мільйонів білків, які ідентифікували дослідники. З моменту прориву AlphaFold2 використовували понад два мільйони людей зі 190 країн. Серед безлічі наукових застосувань дослідники тепер можуть краще зрозуміти стійкість до антибіотиків і створити зображення ферментів, які можуть розкладати пластик.

"Життя не могло б існувати без білків. Те, що тепер ми можемо передбачати структури білків і створювати власні білки, приносить найбільшу користь людству", — додали у Нобелівському комітеті з хімії.

У 2023 році лауреатами Нобелівської премії з хімії стали американці Мунгі Бавенді, Луїс Брюс, а також росіянин Олексій Єкімов. Їм присудили премію за "відкриття і синтез квантових точок".

Що відомо про Нобелівську премію з хімії

З 1901 року вручили 114 Нобелівських премій з хімії. Її не присуджували вісім разів: у 1916, 1917, 1919, 1924, 1933, 1940, 1941 і 1942 роках.

63 премії з хімії були вручені лише одному лауреату. 25 премій з хімії розділили між собою два лауреати. 26 премій з хімії були розділені між трьома лауреатами.

Загалом протягом  1901-2022 років Нобелівську премію з хімії присуджували 191 лауреату. Оскільки Фредерік Сенгер і Баррі Шарплесс були нагороджені двічі, Нобелівську премію з хімії з 1901 року до 2023 року отримали 189 людей.

Наймолодшим лауреатом Нобелівської премії з хімії був Фредерік Жоліо, якому було 35 років, коли він отримав премію з хімії в 1935 році разом зі своєю дружиною Ірен Жоліо-Кюрі.

Найстарішим лауреатом Нобелівської премії з хімії був Джон Гуденаф, якому було 97 років, коли він отримав премію з хімії у 2019 році. Він також є найстаршим лауреатом, нагородженим у всіх категоріях премії.

Серед 189 людей, нагороджених раніше Нобелівською премією з хімії, вісім — жінки.

Серед них у 1911 році премію отримала Марія Кюрі, яка також є лауреаткою Нобелівської премії з фізики 1903 року. А також лауреатка 1935 року — Ірен Жоліо-Кюрі, донька Марії Кюрі та дружина Фредеріка Жоліо.

Загалом, Кюрі були найуспішнішою "нобелівською сім'єю". Подружжя Марі Кюрі та П'єра Кюрі було нагороджено Нобелівською премією з фізики 1903 року. Сама Марія Кюрі була удостоєна Нобелівської премії вдруге, отримавши Нобелівську премію з хімії в 1911 році. Старша дочка Марії і П'єра Кюрі, Ірен Жоліо-Кюрі, була удостоєна Нобелівської премії з хімії в 1935 році разом зі своїм чоловіком Фредеріком Жоліо. Молодша дочка, Ів Кюрі, працювала в ЮНІСЕФ і була одружена з Генрі Лабуїсом. Він отримав Нобелівську премію миру від імені ЮНІСЕФ у 1965 році.

На початок