Нобелівський комітет оголосив лауреатів премії з хімії

Нобелівський комітет оголосив лауреатів премії з хімії

Нобелівська премія з хімії
Нобелівська премія. Фото: Нобелівський комітет

Нобелівську премію з хімії присудили вченим Мунгі Бавенді (Массачусетський технологічний інститут, Кембрідж, США), Луїсу Брюсу (Колумбійський університет, Нью-Йорк, США) і Олексію Єкімову (Nanocrystals Technology Inc., Нью-Йорк, США) "за відкриття і синтез квантових точок".

Про це повідомили у пресслужбі Фонду Нобеля.

"Нобелівська премія з хімії 2023 року присуджується за відкриття та розробку квантових точок — наночастинок, настільки крихітних, що їхній розмір визначає їхні властивості. Ці частинки мають унікальні властивості і тепер поширюють своє світло з екранів телевізорів та світлодіодних ламп. Вони каталізують хімічні реакції, а їхнє прозоре світло може освітлювати пухлинні тканини для хірурга", — повідомили у комітеті.

Зазначається, що дослідники в основному використовують квантові точки для створення кольорового світла. Вони вважають, що в майбутньому квантові точки можуть сприяти створенню гнучкої електроніки, мініатюрних сенсорів, тонших сонячних батарей і, можливо, зашифрованого квантового зв'язку.

Як повідомляється на сайті Нобелівської премії,  на початку 1980-х років Олексію Єкімову вдалося створити залежні від розміру квантові ефекти в кольоровому склі. Колір скла походив від наночастинок хлориду міді, і Єкімов продемонстрував, що розмір частинок впливає на колір скла за допомогою квантових ефектів.

Кілька років по тому Луїс Брюс став першим у світі вченим, який довів квантові ефекти, залежні від розміру, у частинках, що вільно плавають у рідині.

У 1993 році Мунгі Бавенді здійснив революцію в хімічному виробництві квантових точок, отримавши майже ідеальні частинки. Така висока якість була необхідна для їхнього застосування в техніці.

Що цьому передувало

За даними ЗМІ, шведська королівська академія наук розіслала лист з іменами лауреатів Нобелівської премії з хімії за кілька годин до їх оголошення.

Так, телеканал SVT Nyheter отримав від Шведської королівської академії електронного листа з іменами лауреатів цьогорічної Нобелівської премії з хімії за чотири години до самої церемонії, на якій мали назвати їхні імена.

У пресрелізі йшлося про те, що премію присуджено вченим Мунгі Бавенді, Луїсу Брюсу і росіянину Олексію Єкімову "за відкриття і синтез квантових точок". Перші два лауреати американці, а Єкімов давно працює у США.

Що відомо про Нобелівську премію з хімії

З 1901 року вручили 113 Нобелівських премій з хімії. Її не присуджували вісім разів: у 1916, 1917, 1919, 1924, 1933, 1940, 1941 і 1942 роках.

63 премії з хімії були вручені лише одному лауреату. 25 премій з хімії розділили між собою два лауреати. 26 премій з хімії були розділені між трьома лауреатами.

Загалом протягом  1901-2022 років Нобелівську премію з хімії присуджували 191 лауреату. Оскільки Фредерік Сенгер і Баррі Шарплесс були нагороджені двічі, Нобелівську премію з хімії з 1901 року до 2023 року отримали 189 людей.

Наймолодшим лауреатом Нобелівської премії з хімії був Фредерік Жоліо, якому було 35 років, коли він отримав премію з хімії в 1935 році разом зі своєю дружиною Ірен Жоліо-Кюрі.

Найстарішим лауреатом Нобелівської премії з хімії був Джон Гуденаф, якому було 97 років, коли він отримав премію з хімії у 2019 році. Він також є найстаршим лауреатом, нагородженим у всіх категоріях премії.

Серед 189 людей, нагороджених раніше Нобелівською премією з хімії, вісім — жінки.

Серед них у 1911 році премію отримала Марія Кюрі, яка також є лауреаткою Нобелівської премії з фізики 1903 року. А також лауреатка 1935 року — Ірен Жоліо-Кюрі, донька Марії Кюрі та дружина Фредеріка Жоліо.

Загалом, Кюрі були найуспішнішою "нобелівською сім'єю". Подружжя Марі Кюрі та П'єра Кюрі було нагороджено Нобелівською премією з фізики 1903 року. Сама Марія Кюрі була удостоєна Нобелівської премії вдруге, отримавши Нобелівську премію з хімії в 1911 році. Старша дочка Марії і П'єра Кюрі, Ірен Жоліо-Кюрі, була удостоєна Нобелівської премії з хімії в 1935 році разом зі своїм чоловіком Фредеріком Жоліо. Молодша дочка, Ів Кюрі, працювала в ЮНІСЕФ і була одружена з Генрі Лабуїсом. Він отримав Нобелівську премію миру від імені ЮНІСЕФ у 1965 році.

Коли оголосять лауреатів Нобелівської премії в інших галузях

Протягом цього тижня вже оголсили лауреатів Нобелівської премії з медицини, фізики і хімії. 5 жовтня стане відомив лауреат із літератури.

У п'ятницю, 6 жовтня, комітет оголосить лауреата Нобелівської премії за сприяння встановленню миру. 9 жовтня оголосять лауреата премії з економіки.

На початок