У Рівному подорожчало тепло: чому виріс тариф та відколи треба платити більше

У Рівному подорожчало тепло: чому виріс тариф та відколи треба платити більше

У Рівному подорожчало тепло: чому виріс тариф та відколи треба платити більше Суспільне Рівне

У Рівному з 1 грудня ввели нові тарифи на тепло. Ціна за теплопостачання зросла на 20-24%, залежно від категорії споживачів. Втім, поки що рівняни платитимуть за тепло за старими розцінками.

Хто ініціював зростання тарифу та коли у Рівному почнуть діяти нові розцінки – розповів у телеефірі програми "Сьогодні. Головне" на Суспільному директор "Рівнетеплоенерго" Юрій Приварський.

Коли почнуть діяти нові тарифи

Нові тарифи мали б вступити в дію з моменту їх оприлюднення на сайті – 30 листопада, відповідно, з 1-го грудня розрахунки мали би проводити по-новому. Для населення, наприклад, це 1 913 грн/Гкал. Однак, поки що для населення буде діяти той тариф.

"Цього місяця підприємство буде виставляти по 1 795 грн/Гкал. Тут більше впливають неврегульованості в законодавстві. Заключення нових договорів передбачалось з травня, але законами термін введення відстрочили на 5 місяців після закінчення карантину", – каже керівник "Рівнетеплоенерго" Юрій Приварський.

У Рівному подорожчало тепло: чому виріс тариф та відколи треба платити більшеСуспільне Рівне

На розгляді у Верховній раді знаходиться закон 2458, який для населення вводить таке поняття як "публічний договір". Саме введення цих законодавчих актів в дію і впливає на можливість чи неможливість застосування тарифів для населення на даний момент.

Яких платіжок чекати

Чи отримають споживачі у січні квитанції за тепло за новим тарифом, Юрій Приварський сказати не береться. За його словами, все залежатиме від того, коли у Верховній раді приймуть відповідні законопроєкти.

"Я можу говорити про те, який тариф застосовується на сьогоднішній день. Для населення це становить 1 795 гривень", – сказав Приварський.

Чому росте тариф

Зростання тарифів на тепло директор Рівнетеплоенерго пояснює рішенням Національної комісії з регулювання ринку комунальних послуг (НКРЕКП) через збільшення вартості газу та його розподілу.

Але, відповідно до закону про житлово-комунальні послуги, виконавець (в даному випадку – Рівнетеплоенерго – ред.) розробляє і подає на затвердження розрахунки до НКРЕКП, а комісія затверджує ці тарифи.

"Комісія може переглядати тарифи з огляду на зміни складових. Дана зміна тарифу пов'язана зі зміною тарифів на паливо, газ, послуги газу та збільшенням мінімальної заробітної плати на 8% Тариф не може бути збитковим. На даний момент він навіть не включає складової прибутку", – каже Приварський.

Якщо підприємство, маючи в структурі тарифу 79% вартості енергоресурсів, буде продавати свій товар нижче собівартості, це призведе до різниці тарифів, яка, в кінцевому випадку, буде відшкодовуватись з бюджету держави, – зазначає тепловик.

Різниця в тарифах

"Розрахункова цифра різниці в тарифах, яка не відшкодована для підприємства станом на 1.01.2020 – є більше 212 мільйонів. Це кошти, які підприємство зобов'язано сплатити за ті самі енергоносії. Якщо в тарифі закладена вартість палива на рівні 3 900, а реальна вартість палива – 5 700 (без транспортування і без розподілу), ми матимемо щомісяця збитки, які погашатимуть іншим джерелом", – додав Юрій Приварський.

Думка експерта

Про те, які економічні показники вплинули на збільшення тарифу, Суспільне запитало у правозахисника Гліба Олійника

"Звичайно, тариф повинен весь час змінюватись, тому що весь час змінюється економічна ситуація і певні показники, які потрібно коригувати. Перш за все, це заробітна плата, яка з вересня місяця змінилась. Також зміниться з січня – знову треба буде коригувати тариф. Весь час змінюються ціни на газ", – прокоментував правозахисник.

"Ми потерпаємо від будь-яких коливань. Внутрішнього газу як не вистачало, так і не вистачає. Як результат – ми маємо обґрунтовані і необґрунтовані економічні показники", – додав Гліб Олійник.

Рівне посідає третє місце за тарифами на газ серед інших областей. Чому так?

За даними Міністерства розвитку громад і територій, п'ятірка міст із найвищими тарифами така:

  1. Кропивницький – 2137,81 грн
  2. Луцьк – 1847,75 грн
  3. Рівне – 1795,53 грн
  4. Одеса – 1229,20 грн
  5. Чернівці – 1204,62 грн

"Тариф "Рівнетеплоенерго" не є найвищим. Це залежить від кількості споживачів, від збалансованості мережі, від навантаження на обладнання тощо. Деяким містам тарифи встановлюються на рівні місцевих органів самоврядування", – розповів Юрій Приварський.

Правозахисник Гліб Олійник прокоментував це так:

"Наш обласний центр отримує дорогу теплову енергію. Це пов'язано з тим, що в Рівному є приватний теплопостачальник. Якщо звернути увагу на ті документи, які подаються на НРКЕКП, то рентабельність роботи цього теплопостачальника – нуль.

І ми повертаємось до питання, яке піднімали декілька років тому: а який зміст йому працювати, якщо у нього рентабельність нуль. Ця рентабельність, насправді, є прихованою. Розмір цієї рентабельності ми не можемо побачити. І, насправді, скільки заробляє ось це приватне підприємство на місцях – нікому не відомо", – каже правозахисник Гліб Олійник.

Керівник "Рівнетеплоенерго" відповів:

"Щодо рентабельності: звітність підприємства прозора і перевіряється всіма контролюючими органами. Щодо високих тарифів: підприємство є приватним. Більшість підприємств є збитковими та отримують дотації з місцевих бюджетів.

Ми ще сплачуємо орендну плату, яка постійно змінюється. На рік це орієнтовно 15 мільйонів – те, що підприємство сплачує в місцевий бюджет. Кращі показники завжди будуть в приватного господарника", – прокоментував Юрій Приварський.

Чи впливає на здорожчання тарифу велика кількість боржників

"Вона не може впливати на здорожчання тарифу. Сума боргу ніякою мірою не впливає на підвищення тарифів", – повідомив директор "Рівнетеплоенерго".

Загальний борг споживачів за тепло у Рівному становить 184 мільйони гривень. Цю заборгованість у "Рівнетеплоенерго" планують стягнути із боржників через виконавчу службу після відповідного рішення судів.

За коментарем з цього приводу нових тарифів Суспільне звернулося до завідувача Сектора Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Рівненській області Володимира Нечипорука. Він порадив звертатися до керівництва НКРЕКП у Києві. Там на дзвінки журналістів Суспільного ніхто не відповідав. Аби отримати відповідь на запитання Суспільне надіслало інформаційний запит.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди