"Рада не може залежати від однієї людини": юристи — про зміни до регламенту Харківської міськради

"Рада не може залежати від однієї людини": юристи — про зміни до регламенту Харківської міськради

Ексклюзивно
"Рада не може залежати від однієї людини": юристи — про зміни до регламенту Харківської міськради

У внесених депутатами змінах до порядку проведення першої сесії Харківської міськради є ознаки перевищення повноважень. Є підстави оскаржувати нові положення регламенту в суді.

Таку думку у коментарі Суспільному висловили юрист з виборчого права, викладач кафедри конституційного права юридичного університету Павло Романюк та юрист, колишній член Центральної виборчої комісії Андрій Магера.

Позиція міськради

"Порядок проведення першої сесії не регламентується ні Конституцією України, ні законами України, а визначається, відповідно до закону, регламентом міської ради. Ми врегулювали деякі питання проведення першого засідання відповідно до закону "Про місцеве самоврядування" регламентом Харківської міської ради. Це повністю відповідає, як Конституції, так і законодавству України", — пояснив журналістам секретар міськради Олександр Новак.

На сесії 2 грудня він посилався на частини 11 та 15 ст. 46 закону "Про місцеве самоврядування".

"Рада не може залежати від однієї людини": юристи — про зміни до регламенту Харківської міськрадиzakon.rada.gov.ua

Романюк: "Регламент має відповідати закону"

Формулювання, яке використовує міська влада, дозволяє широко інтерпретувати перелік питань, охоплені порядком проведення першої сесії, говорить юрист з виборчого права, викладач кафедри конституційного права юридичного університету Павло Романюк.

"По-перше, регламент має відповідати закону. По-друге, закон визначає підстави і порядок дій в разі відсутності міського голови на першій сесії та пленарних засіданнях у зв'язку з його не реєстрацією. По-третє, справді тут законодавча прогалина, яка має бути врегульована законодавцем. По-четверте, регламент має визначати порядок проведення першої сесії, але не заповнювати законодавчу прогалину. По-п'яте, також закон містить вичерпний перелік підстав для заміщення міського голови на пленарних засіданнях, які не можуть бути розширені локальним актом", — сказав Романюк.

Рішення міськради юрист назвав сумнівним з точки зору ідеї обмеженої влади та верховенства права, однак констатувати факт порушення має виключно суд.

"На мій погляд, законодавець, визначивши вичерпний перелік підстав та порядок заміщення міського голови на пленарних засіданнях, намагався обмежити розсуд органу місцевого самоврядування. Таким чином відбувається спроба розширити норму, встановлену законодавцем (ч. 2 ст. 46), що належить до виключної компетенції парламенту, а законодавча функція не може бути делегована органу місцевого самоврядування", — зазначає юрист.

"Рада не може залежати від однієї людини" як юристи коментують рішення Харківської міськрадиСуспільне Харків

Магера: "Головуючий не передбачений законом"

За словами юриста Андрія Магери, який тричі ставав членом Центральної виборчої комісії, закон "Про місцеве самоврядування" передбачає три реальних варіанти ведення сесій міської ради. І серед них немає посади головуючого.

"Закон "Про місцеве самоврядування" чітко визначає, хто може вести засідання відповідної міської ради — це або голова, або секретар або, в окремих випадках, президія ради (у разі, якщо на час проведення першої сесії голова не зареєстрований — ред.). Якийсь окремо взятий головуючий не передбачений законом. Якщо відсутній міський голова, має бути президія ради з числа трьох-п'яти депутатів, яких обере сама міська рада", — говорить Магера.

Читайте також: Кернеса зареєстрували Харківським міським головою

"Як правило, це представники різних фракцій, представлених у міській раді, і вони повинні тимчасово вести засідання до тих пір, поки не з’явиться міський голова і не набуде повноважень або поки не буде обраний секретар міської ради. Секретаря міської ради можуть обрати без голови, якщо голова не з’являється на засідання міської ради. Якогось іншого головуючого у такому "цікавому" статусі закон не передбачає", — сказав він.

Вичерпні функції

Відсутність міського голови не повинна впливати на роботу ради, говорить Магера.

"Воля однієї людини або неможливість його прибути на сесію ради не може впливати на можливість проведення сесії самої ради. Сама рада не може залежати від однієї людини. Якщо його немає, він не прийде на засідання, то перше засідання першої сесії має відкрити голова міської виборчої комісії. Він має оголосити результати, і після цього його функція вичерпується — він далі не може вести засідання", — говорить юрист.

"Рада не може залежати від однієї людини" як юристи коментують рішення Харківської міськрадиСуспільне Харків

Роль суду і голови обладміністрації

Рішення про проведення сесії міськради за участі "головуючого" можна оскаржувати у суді, вважає ексчлен ЦВК. За його словами, звернутися до суду щодо прийнятих рішень може голова обласної державної адміністрації.

"Які б у подальшому події не відбувалися в Харківській міській раді, я чомусь на 95%, якщо не більше, переконаний, що крапку в цих питаннях проведення сесій і прийнятих рішень на сесії поставить адміністративний суд. Мають звернутися особи, права чи законні інтереси яких порушено. В цьому випадку можуть, я думаю, можуть звернутися і депутати міської ради. Відносно рішень міської ради може бути звернення в тому числі голови обласної державної адміністрації. Голова облдержадміністрації має визначені Конституцією пункти щодо здійснення контролю за дотриманням Конституції і законів України", — зазначив Магера.

Робота може бути паралізована

"Є дуже багато серйозних моментів. Наприклад, уявіть: збирається перша сесія, вони якогось там собі головуючого оберуть, сесію закриють. А далі виникає питання — хто збере наступну сесію? Адже за законом скликати наступну сесію може міський голова, а в тому разі, якщо міський голова не виконує ці обов’язки, це може зробити секретар ради. А у нас така ситуація: міський голова не набув повноважень, а секретаря ради немає — виходить, робота ради буде паралізована. Навіть якщо погодитися на ідею головуючого якогось депутата, то його функції вичерпаються після закінчення засідання — він же обирається на певне засідання, ні більше, ні менш, а далі він вже не головуючий. Тому міська рада в такому разі зажене себе в глухий кут", — застерігає Магера.

"Рада не може залежати від однієї людини" як юристи коментують рішення Харківської міськрадиСуспільне Харків

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди