Виставку світлин ”За зачиненими дверима” про види домашнього насильства презентували на площі перед міською радою у Кропивницькому. Її організували до міжнародної акції ”16 днів проти насильства” – розповіла Суспільному ініціаторка виставки Інга Дуднік. Мета фотовиставки – привернути увагу до необхідності створення в місті притулку, де надаватимуть допомогу жертвам домашнього насильства.
Виставка являє собою 2 каркасні куба, на яких розмістили 8 фотографій. На світлинах – постановочні сцени домашнього насильства чотирьох видів: фізичного, психологічного, сексуального та економічного. Поліцейські роздавали перехожим буклети з інформацією про домашнє насильство та білі стрічки – символ боротьби з домашнім насильством.
Виставка триватиме до 4 грудня.
Створенням Центру протидії домашньому насильству у Кропивницькому організаторка виставки займається з 2018 року. За її словами, це має бути координаційний центр з притулком: ”Дуже часто жінки не розривають це коло, не йдуть від кривдника, тому що немає куди піти”.
В Центрі, за словами Інги Дуднік, працюватимуть психолог, соціальний працівник і юрист. В притулку можна буде проживати протягом 90 днів: ”Можна буде жити з дітьми. Це дуже важливо, бо в місті немає жодного закладу, де жінка може перебувати з дітьми”.
Інга Дуднік розповіла, що у місті є приміщення, де можна розмістити такий Центр. Для його утримання потрібно більше 1 мільйона гривень на рік. Вважає, що фінансувати Центр має місто: ”У жовтні 2019 року 10 громадських організацій подали місцеву ініціативу, в грудні 2019-го створили робочу групу з представників профільних управлінь міської ради, депутатів і представників громадських організацій. Зараз чекаємо від депутатського корпусу рішення. Вони мають створити юридичну особу і виділити на це фінансування. Без співпраці з міською радою це було б неможливо”.
Заступниця начальника міського управління молоді та спорту Катерина Черкасська розповіла, що до питання створення і фінансування Центру повернуться після послаблення карантинних обмежень в Україні.
Протягом 2020 року до Головного управління поліції в Кіровоградській області надійшло 1653 виклики про домашнє насильство, 713 з яких підтвердили.
За словами поліцейського Олексія Сухотіна, домашнє насильство чинять подружні пари (один відносно одного – ред.), відносно дітей, відносно літніх людей, прийомних батьків чи дітей. Є випадки насильства у цивільному шлюбі: ”Поліцейські, які приїздять на виклик, можуть виписати тимчасовий заборонний припис. Максимальний строк – 10 діб. Він забороняє спілкуватися з потерпілим чи потерпілою, перебувати в одному місці проживання і заходити в місце спільного проживання”.
"За вчинення домашнього насильства передбачений або штраф, або громадські роботи, або ув’язнення. Штраф – 170-340 гривень, громадські роботи – 30-60 годин, може бути і позбавлення волі (до 2 років – ред.). Рішення ухвалює суд", - каже Сухотін.
У Кропивницькому є обласний Центр матері та дитини, де надають допомогу жінкам на 7-9 місяцях вагітності та жінкам з дітьми віком до 18 місяців, та обласний Центр соціально-психологічної допомоги, який допомагає жінкам без дітей.
За словами директорки Центру матері і дитини Інни Жолобової, до них щотижня звертаються 1-2 жінки (щомісяця – до 10 жінок – ред.), які шукають притулку для проживання з дітьми: ”Ми можемо прийняти до себе на тимчасове проживання і надати психологічну і медичну допомогу”.
Директорка Центру соціально-психологічної допомоги Яна Ковальова сказала, що за рік до них звертаються більше сотні людей: ”Наш Центр не розрахований на жінок з дітьми. Ми надаємо психологічну допомогу, юридичний супровід, а також, за згодою людини, можемо надати їй притулок на строк до 90 діб. Але без дітей”.
Міжнародну кампанію ”16 днів проти насильства”, започатковану 1991 року, проводять в Україні щороку, з 25 листопада по 10 грудня. В рамках кампанії відбуваються заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини. Мета – привернути увагу громадськості до проблем насильства.
Читайте також
- 16 днів проти насильства. Кропивницький долучився до Всеукраїнської акції.
- У Кропивницькому розпочала роботу "гаряча лінія" з надання допомоги жертвам домашнього насильства.
- Світ без насильства. У Кропивницькому відкрили виставку дитячих малюнків.