Повноваження та фінансування районних рад Прикарпаття. Коментар експерта

Повноваження та фінансування районних рад Прикарпаття. Коментар експерта

Повноваження та фінансування районних рад Прикарпаття. Коментар експерта
Суспільне Карпати

Що входитиме у повноваження районних рад, звідки братимуть гроші на функціонування та як райради координуватимуть роботу з об'єднаними територіальними громадами Суспільне Карпати дізнавалося у юрисконсультанта Асоціації ОТГ Прикарпаття Михайла Івашківа.

Законодавець не встигає за змінами в державі

Якщо говорити про районні ради і той стан законодавства, який супроводжує якраз процеси завершення реформи адміністративно-територіального устрою, то можна десь констатувати факт, що законодавець не встигає за тими змінами і процесами, які відбуваються в державі частині їхнього правового регулювання.

Це стосується і питання обсягу повноважень районних рад. Наразі законопроєкт 3651-д, який ухвалений Верховною Радою і зараз на підписі у Президента України, не вирішує питання того обсягу повноваження, конкретно переліку функцій і завдань, які буде виконувати районна рада у наступні п'ять років.

Так склалося, що за результатами формування базового рівня адміністративно-територіального устрою не всигли на законодавчому рівні внести зміни до Конституції України, і районні ради залишилися. І, фактично, питання обсягу повноважень, якщо не буде прийнятий відповідний законопроєкт, визначатиметься якраз тим фінансовим ресурсом, яким буде наділена районна рада як представницький орган, який виражає спільні інтереси громад.

ОТГ не залежать від районних бюджетів

У вересні був підписаний закон, який врегульовує питання надходження до районних бюджетів, бюджетів ОТГ. Тож об'єднані територіальні громади зараз не залежать від районних бюджетів. Освітня субвенція по повноваженнях, які перейшли в ОТГ, зараз напряму надходитиме в усі 62 прикарпатські об'єднані громади. І базову дотацію, яку раніше мав район, будуть отримувати тільки об'єднані територіальні громади. У зв'язку з цим, не маючи фінансового ресурсу, не виконуючи тих повноважень, які держава делегувала ОТГ, наразі нам не відомо, які повноваження буде здійснювати районна рада.

Що залишили районним радам?

Беручи до уваги законодавство, то у повноваженнях районної ради залишається надходження від оренди комунального майна, яке є спільною власністю теориторіальної громади, податок на прибуток, що є власністю районних рад, надходження від спеціальних дозволів, які дає РДА, надходження від орендної плати за водні об'єкти, всілякі адміністративні штаби, які наповнюють державні бюджети.

Читайте також: "За дякую". Івано-Франківська міськрада профінансувала друк рішень районної ради

Без додаткових повноважень райрадам грошей не вистачить

До прикладу, бюджет Коломийського району орієнтовно складатиме 500 тисяч гривень. За ці кошти, я думаю, районна рада зможе утримувати тільки свій виконавчий апарат - тих людей, які обслуговують та організовують розгляд питань на сесії райради. Тому, якщо законодавством, державою не буде делеговано деякі повноваження, які ще непередані територіальним громадам, то власних доходів районого бюджету не буде вистачати районним радам, які діють станом на сьогоднішній день.

ОТГ не залежатимуть від районних рад

Територіальні громади не будуть залежать від районних рад чи від райдержадміністрацій. Між ними буде взаємодія і координація. Я думаю, що РДА поступово будуть переформатовуватися в місцеві органи виконавчої влади префектурного типу. Орган місцевого самоврядування буде незалежний, але під контролем райдержадміністрацій. Свій бюджет, свої питання і повноваження ОТГ здійснюватимуть самостійно.

Будь-які фінансові взаємовідносини з районної радою чи райдержадміністрацією реалізовуватимуть на договірній основі шляхом перерахування тих чи інших трансфертів з міцевого бюджету в районний.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди