71% українців визнають, що поширення російської дезінформації та пропаганди в соціальних мережах є загрозою. Третина вважають таку небезпеку однією з найбільших.
Про це свідчать результати соціологічного дослідження, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).
Соціологи сформулювали запитання таким чином: "На Вашу думку, наскільки серйозну чи ні загрозу для безпеки України та українців несе поширення російської дезінформації і пропаганди в соціальних мережах, як Телеграм, YouTube, Фейсбук тощо?"
Ось якими були відповіді респондентів:
- дуже серйозна й одна з найбільших загроз — 33%;
- досить серйозна загроза, хоча й не одна з найбільших — 38%;
- не особливо серйозна, хоча певної шкоди завдає — 18%;
- жодної або майже жодної загрози — 5%;
- важко сказати — 6%.
У липні Кабінет міністрів України виділив 16,1 млн грн, щоби створити спеціальне мовлення, яке блокуватиме антиукраїнську пропаганду в 4 прикордонних областях — для Донеччини, Миколаївщини, Запоріжжя та Херсонщини.
Методологія опитування
Опитування провели 1-6 вересня 2024 року методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI). Опитали 1015 повнолітніх респондентів, яких визначила випадкова вибірка мобільних телефонів. Дослідження проводилося з громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася українським урядом. Не враховуючи умови війни, похибка не перевищує 4,1% для показників, близьких до 50%.
У цьому ж опитування КМІС дізнавалося, як ставляться українці до заборони соціальної мережі Telegram. Чверть жителів України (26%) не вважають, що у функціонуванні Telegram доцільні якісь обмеження. За повну заборону — 9% опитаних, натомість 54% — за контроль і за потреби блокування окремих каналів.