Міністерство закордонних справ Білорусі вдруге вручило ноту послу України Ігорю Кизиму через "антибілоруські акції" і протести біля білоруських дипломатичних установ в Україні. У МЗС України реакцію білоруської сторони вважають "надмірно емоційною і в цілому безпідставною".
Про ноту протесту послу України повідомляє пресцентр білоруського МЗС.
"Українському дипломату вручена нота МЗС, в якій білоруська сторона висловила рішучий протест у зв'язку з безперервною серією антибілоруських акцій щодо посольства республіки Білорусь в Україні та вимагає забезпечити на належному рівні безпеку дипломатичної місії", - йдеться у повідомленні.
Послу висловили "крайню заклопотаність бездіяльністю компетентних органів України щодо припинення провокацій і відсутністю належних заходів реагування на відповідні офіційні запити білоруської сторони".
"Протиправна діяльність радикальних елементів біля будівлі білоруської дипломатичної місії в Києві створює безпосередню загрозу для її функціонування, а також для безпеки співробітників Посольства та членів їх сімей. Республіка Білорусь очікує реакції української сторони на провокації, які мали місце біля консульства Республіки Білорусь у Львові", - додали у білоруському МЗС.
Білорусь сподівається, що "акти вандалізму будуть належним чином розслідувані, отримають відповідну оцінку правоохоронних органів України, а винні понесуть справедливе покарання".
Відповідь МЗС України
Речник українського МЗС Олег Ніколенко повідомив Суспільному, що Україна взяла до уваги вручення ноти своєму послу в Білорусі.
"Вважаємо реакцію білоруської сторони надмірно емоційною і в цілому безпідставною. Хочемо нагадати, що для України як європейської демократичної держави свобода слова і свобода зібрань має фундаментальне значення. Жодних підстав для обмеження права на мирний протест в цій ситуації не існує", - пояснили в міністерстві.
За словами Ніколенка, правоохоронні органи "вживають належних заходів, щоб на постійній основі, а особливо під час акцій протестів, гарантувати безпеку як учасників акцій, так і посольства Білорусі та його працівників". Також він додав, що Україна дотримується положень Віденської конвенції про дипломатичні відносинни 1961 року і гарантує безпеку іноземних дипломатичних місій на своїй території.
"Очікуємо, що білоруська сторона також з належною відповідальністю ставитиметься до своїх міжнародних зобов’язань і не допускатиме порушень дипломатичного імунітету на кшталт безпідставних доглядів дипломатичного автомобіля посла України в Білорусі при перетині українсько-білоруського кордону. Пригадуємо також, що в період Революції Гідності в Україні білоруська сторона не реагувала на провокації громадян, які під стінами посольства України в Мінську демонстрували свою вкрай недружню позицію до України і обраного українським народом європейського курсу", - резюмували в МЗС.
Що відомо
- У Києві час від часу відбуваються акції протесту на Майдані Незалежності та біля білоруського посольства. Останню влаштував білорус Антон Лукашук. На знак солідарності з репресованими співвітчизниками він сім годин простояв на колінах у кайданах перед білоруським посольством.
- За тиждень до цього поблизу посольства Білорусі відбулася акція в пам'ять Романа Бондаренка, вбитого у сутичці через білоруську національну символіку в Мінську.
- Влітку під час акції під посольством Білорусі в Києві поліція затримала п'ятьох людей. За кілька годин їх відпустили. У поліції тоді заявили, що вони порушували порядок.
- У Львові в серпні відбулися дві акції на підтримку білорусі. Вони пройшли мирно. 13 серпня на площі Ринок зібрались люди з біло-червоними стрічками та плакатами. 26 серпня у центрі міста знову влаштували акція солідарності. У ній взяли участь львів’яни, а також етнічні білоруси.
- У жовтні МЗС Білорусі вручило ноту українському послу через указ президента Володимира Зеленського про залучення білоруських IT-фахівців. У МЗС Білорусі назвали це недружнім кроком, Україна такі звинувачення відкидає.