Монголія опинилася в центрі міжнародної уваги після того, як не виконала міжнародний ордер на арешт очільника Кремля Володимира Путіна під час його офіційного візиту до країни в понеділок.
У вівторок представник уряду Монголії заявив POLITICO, що країна опинилася в скрутному становищі через свою енергетичну залежність, що ускладнило можливість арешту Путіна за ордером Міжнародного кримінального суду (МКС) щодо воєнних злочинів в Україні.
"Монголія імпортує 95% нафтопродуктів і понад 20% електроенергії від наших найближчих сусідів, і ці поставки раніше вже були перервані з технічних причин. Це критично важливо для нашого існування та існування наших громадян", — пояснив представник уряду.
"Монголія завжди дотримувалася політики нейтралітету у всіх своїх дипломатичних відносинах, що підтверджується нашими заявами до сьогоднішнього дня", — додав він.
Монголія, розташована між Росією та Китаєм, має тісні історичні та економічні зв’язки з обома сусідами, і навіть повномасштабне вторгнення Росії в Україну не змінило цієї позиції уряду в Улан-Баторі.
Хоча Монголія є членом МКС, який у березні минулого року видав ордер на арешт Путіна за воєнні злочини, пов'язані з депортацією українських дітей з окупованих територій, вона не виконала своїх зобов'язань. Експерти прогнозують, що Монголія може зіткнутися з юридичними наслідками через свою бездіяльність.
Європейський Союз, Україна та міжнародні правозахисні організації, такі як Amnesty International, закликали Монголію виконати свої зобов'язання за МКС. Речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий назвав відмову Монголії арештувати Путіна "важким ударом по МКС і міжнародній системі кримінального правосуддя".
"Монголія дозволила обвинуваченому злочинцю уникнути правосуддя, тим самим розділивши відповідальність за його воєнні злочини. Ми працюватимемо з партнерами, щоб забезпечити наслідки для Улан-Батора", — заявив Тихий.
Під час візиту Путін запросив президента Монголії Ухнаагійна Хурелсуха на саміт БРІКС, який відбудеться в Росії в жовтні. Представник уряду Монголії зазначив, що візит Путіна відповідає історичній традиції спільного відзначення перемоги радянських і монгольських військ над Японією у битві на Халхин-Голі в 1939 році.
Що відомо про візит Путіна в Монголію
Очільник Кремля Володимир Путін у понеділок, 2 вересня, прибув з офіційним візитом у Монголію. Країна визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, який ще в березні 2023 року видав ордер на арешт Путіна. Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch закликає Монголію заборонити Путіну в’їзд або заарештувати його.
А під стінами будинку уряду, на будівлю якого прикріпили російську символіку до приїзду Путіна, напередодні відбулася акція протесту проти воєнних злочинів РФ.
Ще перед візитом Путіна в Монголію МЗС України закликало монгольську владу передати Путіна до МКС в Гаазі.
У Кремлі не хвилювалися через можливий візит Путіна до Монголії, повідомляв російський "Интерфакс", посилаючись на коментар речника Володимира Путіна Дмитра Пєскова.
А речник МКС Фаді ель-Абдалла заявив, що Монголія може не арештовувати російського лідера, якщо країни змушені "порушити договірні зобов’язання" з іншою державою або якщо це порушує "дипломатичний імунітет особи або майна третьої держави". Виняток прописаний у IX главі Римського статуту, говорив представник суду.