Президент Франції Емманюель Макрон і президент Сербії Александр Вучич погодили закупівлю 12 французьких винищувачів Rafale на суму 2,7 мільярда євро.
Про це повідомляють Reuters та "Радіо Свобода".
Контракт про закупівлю французьких військових літаків підписали міністр оборони Сербії Братислав Гашич і виконавчий директор Dassault Aviation Ерік Трапп'єр.
Президент Сербії сказав, що це "чудова новина" для Сербії, і додав, що угода включає повний допоміжний пакет матеріально-технічного забезпечення, запасні двигуни та запчастини.
Сербія і Франція домовилися про закупівлю літаків у квітні під час візиту Вучича в Париж і зустрічі з Макроном. Потім було оголошено про завершення угоди на наступні місяці.
Макрон назвав угоду історичною і зазначив, що Європі потрібна сильна і демократична Сербія, а Белграду потрібен "сильний і суверенний Євросоюз".
"Вибір Сербією літаків Rafale є в цьому контексті чітким вибором довгострокового альянсу між нашими двома країнами", — сказав Макрон.
Купівля Rafales є найбільшою угодою зі зброї після того, як Сербія стала незалежною від державного союзу з Чорногорією в 2006 році.
На запитання журналіста, чи означає придбання винищувачів Rafale поворот Сербії на Захід від Росії, президент Франції сказав, що це стратегічна зміна та показник європейського духу, який сприяє миру в Європі. "Я бачу так багато людей, які критикують Сербію за партнерство з Росією чи Китаєм, а тепер вона має партнерство з Францією. Це справді велика зміна (...) і це справді показник європейського духу", – додав він.
Натомість Вучич сказав, що Сербія "не змінить своєї позиції".
"Я знаю, що Еманюель Макрон хотів би, щоб ми ввели санкції проти Росії, але ми цього не зробили, і нам не соромно за наше рішення. Я не хочу виправдовуватися перед вами за тому я пояснюю свої політичні кроки його людям", — заявив президент Сербії.
І Макрон, і Вучич підкреслили, що угода щодо літаків Rafale містить гарантії, що західні оборонні технології не опиниться в Росії.
Позиція Сербії щодо війни Росії проти України
З моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році президент Сербії Александар Вучич відмовився приєднатися до західних санкцій проти Росії та зберігає Сербію відкритою для російського бізнесу. Водночас Сербія хоче приєднатися до ЄС.
Після тиску зі сторони Європи та США, Вучич все ж таки дозволив поставки в Україну боєприпасів сербського виробництва та купувати західну зброю на додаток до китайських і російських систем, які зараз використовуються сербськими збройними силами. Паралельно з Сербія надає гуманітарну допомогу Україні та надає прихисток українським біженцям.