Юнацькі Олімпійські ігри як крок до "дорослого" спорту: що варто знати про змагання

Юнацькі Олімпійські ігри як крок до "дорослого" спорту: що варто знати про змагання

Юнацькі Олімпійські ігри як крок до "дорослого" спорту: що варто знати про змагання НОК України

У швейцарській Лозанні 9 січня 2020 року урочисто відкрили ІІІ Зимові Юнацькі Олімпійські ігри, де беруть участь 39 українських спортсменів. Що це за змагання, яка історія попередніх Зимових Ігор та особливості цьогорічних, а також яких зірок українського спорту вони відкрили – пояснюємо у статті.

Юнацькі Олімпійські ігри – це мультиспортивні змагання для атлетів від 15 до 18 років. Вони мають усі атрибути “дорослих” Ігор: олімпійський вогонь, парад команд, церемонії відкриття та закриття, підняття прапорів на честь переможців, таке ж екіпірування, як і в колег з основних збірних. Аналогічно до Олімпіад ЮОІ проводяться раз на чотири роки – Зимові та Літні.

Історія заснування

Порівняно зі звичайними Олімпіадами юнацькі є доволі молодими. Рішення проводити Ігри було ухвалене Міжнародним Олімпійським Комітетом у 2007 році. Метою започаткування спортивного форуму стало розширення культурної та освітньої складової молодого покоління атлетів – спортсмени не лише змагаються, а й представляють свій народ, свої традиції, беруть участь у різноманітних лекціях та семінарах, спілкуються.

Перші літні змагання відбулися вже три роки по тому у столиці Сінгапуру. Україна на тих історичних ЮОІ з 33-ма медалями фінішувала четвертою. Наступні літні ігри були проведені в китайському Нанкіні (2014) та аргентинському Буенос-Айресі (2018).

Цікаво: На ЮОІ від кожної збірної обирають Молодого посла, роль якого – транслювати культуру й традиції своєї країни, ділитися досвідом та підтримувати молодше покоління. У Нанкіні-2014 Молодим послом був тоді 26-річний Олександр Усик. А вже через кілька років він став абсолютним чемпіоном світу з боксу.
Юнацькі Олімпійські ігри як крок до “дорослого” спорту: що варто знати про змаганняundefined

Юнацькі Олімпійські ігри як крок до “дорослого” спорту: що варто знати про змагання

Попередні Зимові Юнацькі Олімпійські ігри

Зимові Ігри беруть початок із 2012 року. Першим господарем став австрійський Інсбрук. Перемогли на них німці, а Україна виборола три срібних нагороди. Віцечемпіонські звання здобув дует фігуристів із Харкова – Максим Нікітін та Олександра Назарова, – фігурист Ярослав Паніот і представниця шорт-треку Марія Долгополова.

Цікаво: 150 волонтерів старших від 60 років допомагали в організації Перших Юнацьких Олімпійських ігор. Деякі з них брали участь ще в дорослих Олімпійських іграх 1964 та 1976 років, які відбулися в Інсбруку.

Наступну “білу” Олімпіаду (2016) приймав особливий для українців норвезький Ліллегамер.

Саме тут фігуристка Оксана Баюл виборола першу для незалежної України золоту медаль, і символічно, що перше “золото” зимових юнацьких Ігор також було здобуте в цьому місті: гонку переслідування виграла біатлоністка Христина Дмитренко.

Цікаво: У Норвегії юні спортсмени мали можливість поспілкуватися зі світовою зіркою біатлону, олімпійською чемпіонкою Турою Бергер.

Загалом три нагороди юні олімпійці привезли з Ліллегамера-2016 до України: крім перемоги Христини Дмитренко, “срібло” у фігурному катанні здобув наймолодший учасник синьо-жовтої збірної Іван Шмуратко (тоді хлопцеві було всього 14), бронзу – Дарина Кириченко, яка виступала у сноуборд-кросі.

Для кого Юнацькі Олімпіади стали сходинкою до великого спорту

Свого часу на Літніх ЮОІ виступали такі нинішні спортивні зірки України як шаблістка Аліна Комащук (Сінгапур), плавець Михайло Романчук, легкоатлетка Юлія Левченко, тенісистка Ангеліна Калініна, стрілець Павло Коростильов, веслувальниця Людмила Лузан (Нанкін), легкоатлетка Ярослава Магучіх, плавчиня Софія Лискун, гімнастка Анастасія Бачинська (Буенос-Айрес) й інші.

Юнацькі Олімпійські ігри як крок до “дорослого” спорту: що варто знати про змаганняНОК України

Юнацькі Олімпійські ігри як крок до “дорослого” спорту: що варто знати про змагання

Зимові ж Юнацькі Олімпіади показали світу таланти біатлоністок Юлії Журавок та Анастасії Меркушиної, саночника Антона Дукача, фігуристів Максима Нікітіна й Олександри Назарової, скелетоніста Владислава Гераскевича, які згодом брали участь вже в дорослих Олімпіадах, а також здобували призові місця на Кубках світу.

“Біла” Юнацька Олімпіада-2020 в Лозанні

ІІІ Зимові Юнацькі Олімпійські ігри триватимуть із 9 до 22 січня 2020. У Лозанні-2020 зібралися 1880 спортсменів. Цьогорічні ігри є найбільш “гендерно рівними” в історії: участь у них беруть 940 юнаків та 940 дівчат.

Талісман змагань – звірятко Йодлі.

Юнацькі Олімпійські ігри як крок до “дорослого” спорту: що варто знати про змаганняolympic.org

Юнацькі Олімпійські ігри як крок до “дорослого” спорту: що варто знати про змагання

Україна представлена 39-ма спортсменами у 12-х дисциплінах. Юні атлети поборються за нагороди у біатлоні, лижному двоборстві, хокеї 3×3, санному спорті, фігурному катанні, шорт-треці, стрибках на лижах, скелетоні, фристайлі, гірськолижному спорті, лижних гонках і сноубордингу.

Цікаво: Уперше “синьо-жовті” мають представницю в жіночому скелетоні – це 15-річна Лансія Дмитрієва, для якої ЮОІ стануть першим серйозним стартом.

Тож побажаймо успіху та спортивної наснаги юним атлетам! Нехай ця Олімпіада відкриє нових зірок у зимовому спорті та потішить українських вболівальників врожаєм нагород.

Категорії